1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Periyodik sağlık muayeneleri?

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve uzmanist tarafından 9 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar;

Periyodik sağlık muayeneleri hakkında pek bilgi sahibi değilim. Periyodik sağlık muayeneleri derken neyi kastediyoruz.Mobil araçların işyerine gelip burada yaptıkları idrar,kan,akciğer filmi nefes testi vs. bu tür muayeneler mi? Tehlikeli bir işyerinde 3 yılda bir yaptırılacak olan sağlık muayeneleri bunlardan mı ibarettir.Bunlar yapılmadan sağlık raporu verilebiliyor mu işyeri hekimi tarafından?
    Bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  2. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhabalar bu durum yönetmelik vb. yerlerde belirtilmediğinden tereddütte kalınabiliyor. Ancak bu ve benzeri tetkikler yapılmadan işyeri hekiminin göz ile muayenesi yeterli değil bence.

Ben şu şekilde ilerliyorum: işyeri hekimine danışıyorum nasıl ilerlemek istediğini soruyorum çünkü tetkik yapmazsa kanıt yok elinde neye göre verdiğinin hepsi tetkik yapmak istiyor. Tetkik olarak neler istediğini belirliyor (portör mü göz mü solunum mu vb) işyeri yetkilisine bildiriyorum onlar satın alıyorlar ya laboratuvarlarla anlaşıyorlar ya da mobil araç geliyor.
    Tetkik raporlarına göre işyeri hekimi bakanlığın yayınlamış olduğu formu çalışanlarla görüşerek dolduruyor.
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Gürültülü bir ortamda çalışanın meslek hastalığına yakalanıp yakalanmadığının tespiti için odyometrik test yapılması gerekir. Buda tehlike sınıflarına göre işyeri hekimliği yönetmeliğinde belli periyotlarla sınırlandırılmıştır. Örn. tehlikeli sınıftaki bir işyerinde en geç 3 yılda bir denilmektedir. Bu ister akciğer testi, ister odyometri, ister portör, isterse SFT olsun en geç 3 yılda bir periyodik kontrollerinin yapılması gerektiğini söyler.

Öncelik ortamda maruz kalınan tehlikeye göre belirlenir. Tozlu ortamda öncelik SFT ve akciğer testi iken, gürültülü ortamda bu odyometri testidir. Bu önceliği işyeri hekimi belirler.
  4. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki bu testleri işveren mi yaptırmak zorunda.İşçisine bunları yaptırtmasını isteyebilir mi? Çünkü gittiğim çoğu yerde işveren kardeşim yaptırsınlar hastaneden ona para veremem tavrını koyuyorlar.Bu tetkikleri devlet hastanesinde ya da uyguna bir yerde yapma imkanı var mıdır?
  5. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işveren hastaneye yönlendirebilir tabi ama hastane işleri için en az 1gün her işçiye izin vermesi lazım 1günlük ücretleri, hizmet kaybını hesaplarsa zaten mobil sağlık ucuza gelecektir nasıl işveren oluyorlar anlamıyorum şu hesabı yapamıyorlar:) kendi bileceği iş tabi isterse göndersin hastane de yapılsın isterse hizmet getirsin isterse hiç yaptırmasın sorumluluk ona ait siz söylemişsiniz kurul kararına yazarsınız noter onaylıya yazarsınız işyeri hekimine de imzalatırsınız sorumluluk işveren tarafında kalır

Tabi bu benim düşüncem deneyimli arkadaşların belki farklı bir tavsiyesi de olabilir.
  6. Sema Seymen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    61536
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok tehlikeli bir işyerinde, örneğin inşaat, işyeri ortamının tehlikelerine maruz kalmayan ofis çalışanlarının sağlık muayeneleri de senelik mi olmalıdır? bu konuda uygulamada karşılaştığınız istisnalar var mıdır?
  7. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşletmenin tehlike sınıfına bakılmaktadır.
    Çok tehlikeli bir sınıfta olan bir işletmede çalışanın ofis çalışanı olması tarama periyodunu değiştiremez.
    Yılda 1 defa yaptırılmalıdır.
  8. Sema Seymen İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    61536
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet, fakat ofis çalışanlarından istenecek tetkikler daha uygun olabilir.
    sonuçta çok tehlike altında değilken ve bir rahatsızlığı yokken her sene akciğer filmi çektirmek istemeyebiliyorlar.
    teşekkürler.
  9. Uzman Asuman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    TERMİK SANTRAL DE NASIL ..
  10. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yönetmelik'teki ilgili fıkra 18/12/12014-29209 tarih ve sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle aşağıdaki hali almıştır:

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 20.07.2013/28713
    İşlenen son değişikliğin yayımlandığı R.G.: 18.12.2014/29209

İşyeri hekimlerinin görevleri
    MADDE 9
    ...
    3) (Değişik:RG-18/12/12014-29209) Çalışanın kişisel özellikleri, işyerinin tehlike sınıfı ve işin niteliği öncelikli olarak göz önünde bulundurularak uluslararası standartlar ile işyerinde yapılan risk değerlendirmesi sonuçları doğrultusunda; az tehlikeli sınıftaki işlerde en geç beş yılda bir, tehlikeli sınıftaki işlerde en geç üç yılda bir, çok tehlikeli sınıftaki işlerde en geç yılda bir, özel politika gerektiren grupta yer alanlardan çocuk, genç ve gebe çalışanlar için en geç altı ayda bir defa olmak üzere periyodik muayene tekrarlanır. Ancak işyeri hekiminin gerek görmesi halinde bu süreler kısaltılır.
    ...

Görüldüğü üzere Yönetmelikte tehlikeli sınıfta işyerleri değil tehlikeli sınıftaki işlerde ifadesi kullanılarak sizin de içinde bulunduğunuz durum için bir çıkış yolu sunulmuştur. Dolayısıyla çalışanların periyodik muayene sürelerine karar verirken işyerinin tehlike sınıfını değil, çalışanın yaptığı işin tehlike sınıfını gözetmeniz gerekir.