1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Petrol boru hattı montaj çalışmalarında alınması gereken güvenlik tedbirleri nelerdir?

Konusu 'Tehlike ve Riskleri Belirle' forumundadır ve Şuayip Apaydın tarafından 1 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Şuayip Apaydın İSGforum Üyesi

  Petrol boru hattında yapılacak bir tamirat işinde alınması gereken güvenlik tedbirleri, resmi ve hukuki prosedür ve İSG yönetmeliği hakkında bilgi sahibi olan varsa lütfen yardım bekliyorum....
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Faaliyet alanlari nedir
  Tehlikeler nelerdir
  Riskler nelerdir
  Soylede yardim edek..yapailan isle alakali bilgi ver ve proses ciz..canli kanli risk degerlendirelim
 3. toprak zeminde gaz çıkışı varsa çukur içerisinde yapılacak çalışmalar kapalı alan olarak değerlendirilir
  zehirli/ boğucu gaz olup olmadığı denetlenmesi gerekebilir
 4. Şuayip Apaydın İSGforum Üyesi

  Petrol boru hattına vana eklemesi yapılacak. Hat kesilip içerisindeki ham petrol boşaltılacak ve sonrasında vana montajı yapılacak.
 5. Denizhse İSGforum Üyesi

  Hatta çalışmaya başlanmadan önce mutlaka kilitleme etiketleme sistemiyle hattın iki ucunun da güvenceye alınması gerekli, Hat kesilip boşaltıldıktan sonra kalibrasyonu yapılmış dedektör ile ölçüm yapılır ve hatta patlama riski oluşturacak seviyede kalıntı olmadığı belirlendikten sonra ateşli çalışma izni alınır. Bu çalışma izninin yazılı ve imzalı olması, çalışma izninde yapılan ölçüm değerlerinin ve dedektörün kalibrasyon, kalite vb belgelerinin bulunması gerekir.
  Ateşli çalışma iznini günlük olarak almanızı tavsiye ederim.

  Ayrıca hat yer altındaysa üzeri açık çukurlarda bile , gözcü, kapalı alan eğitimi, giriş çıkış kayıtları gibi kapalı alan prosedürlerini uygulamalısınız.

  Çalışma yapılan alanda mutlaka yangın battaniyesi ve yangın tüpü bulundurmayı da ihmal etmeyin.