1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Plastik kaplarda bu rakamlara dikkat!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 5 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ZEYNEP HAŞLAK İSTANBUL
  Birçoğu kanserojen etkiye sahip gıda kapları, su şişeleri, streç filmler ve çocukların kullandığı biberonlar genellikle plastik malzemeden yapılıyor. Gıda ile temas ettikleri için belli standartlarda üretilmesi gereken kaplar, denetim eksikliği ve merdivenaltı üretim sebebiyle sağlığı tehdit ediyor.


  haber.jpg
  Plastik kapların altında geri dönüşüm işareti içerisinde yazan rakamlar, söz konusu ürünün hangi maddeden yapıldığını gösteriyor. Piyasada yaygın olarak görülen plastikler 1-7 arası sınıf plastiklerden üretiliyor. 3. ve 7. sınıf plastikler sağlığa zararlı olduğu için gıda ile temas eden kaplarda kullanılmaması gerekiyor. Ancak yoğurt kaplarından çikolata kapları üzerindeki folyolara, plastik bardaklardan biberonlara kadar gıda ile temas eden birçok üründe maalesef bu plastikler kullanılıyor. Ayrıca plastik kapların seri üretim sebebiyle denetlenmeden piyasaya sürülmesi, üreticilerin kaplarda sterilizasyon yapmaması, kapların üretim, taşınma ve pazarlama süresince güneş ışınlarına maruz kalması ve hijyen kurallarına uyulmaması da sağlık açısından sakınca oluşturuyor.
  Plastik ürün standartlarına göre 3. sınıf ürün olan PVC polivinil klorid, streç, folyo ve PVC kapı-pencere üretiminde kullanılan ve sağlığa zararlı bir ürün. Gıda ile teması sağlık problemlerine sebep olduğu için kullanılmaması gerekiyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre PVC’nin üretimi, kullanımı ve geri dönüşümü sırasında çevreye dioksin (dioxin) yayılabiliyor. Dioksin, insan ve hayvanların yağ dokusunda biriken ve vücudun hormonal sistemini etkileyerek üreme fonksiyonlarını ve bağışıklık sistemini hasara uğratan kanserojen bir madde. Ancak birçok ünlü markanın çikolatalı fındık kreması ürünlerinin plastik kutularını örten alüminyum folyo, 3. sınıf ürün olan PVC’den yapılıyor ve gıda ile direkt temas ediyor. Özellikle okul kantinlerinde kullanılan plastik çay bardakları 3. sınıf plastikten üretiliyor. Uzmanlar, sıcak çay ile birlikte bu kanserojen etkinin daha da arttığını söylüyor. Araştırmalar da polikarbonat şişelerden, içlerinde bulunan sıvıya bisphenol-A (BPA) adı verilen kimyasal bir maddenin geçtiğini ortaya koyuyor. Bu madde östrojen adı verilen hormonun etkilerini taklit edebildiği için deney hayvanlarında üreme sistemi üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu gözlenmiş.
  Referans Gıda Genel Müdürü Salih Ünal, yoğurt gibi mikrobiyel dönüşümü devam eden hızlı tüketim ürünlerinin plastik kaplarda sunumu ve satışının tamamen kaldırılmasını öneriyor. “Üçgen ve hızlı kırılabilir moleküllere sahip yoğurt gibi ürünler, plastik kaplarda daha çabuk kırılmaya uğruyor ve su açığa çıkıyor. Üreticiler de bunu engellemek için ürüne su bağlayıcı katkı maddesi katıyor.” diyen Ünal, taşıması ve ucuzluğu sebebiyle tercih edilen plastik malzemelerin, güneş ışığına maruz kaldığında tepkimeye girdiklerini söylüyor. Ünal, plastik gıda kaplarının zararlarını en aza indirgemek için paketleme, taşıma ve satış yerlerinde hijyen ve besin zinciri kurallarına uyulması gerektiğini söylüyor. Plastik kaptaki numaranın gerçek hammadde içeriğinde olup olmadığının önemli olduğunu kaydeden Salih Ünal, “Piyasada ucuz ve toplama plastik malzemeden merdivenaltı üretilen birçok kap mevcut. Bu toplama plastik hammaddesini dönüşüm için kimyasal işlemden geçirdikleri için, kabın içeriğinin dışında bu kimyasal etki de analize tabi tutulmalıdır.” şeklinde konuşuyor.
  Pet ürünlerini ısıtmayın ve dondurmayın!
  Pet ürünler dondurulmamalı, bulaşık makinesinde yıkanmamalı ve mikrodalga fırında kullanılmamalıdır.
  Cam biberon tercih edilmeli, polikarbon biberonlar kullanılmamalı.
  Sıcak ya da kaynar süt ile su ve mamalar plastik şişelere konulmamalı.
  Plastik kaplar, mikrodalga fırında ısıtılmamalı.
  İçi plastik kaplı metal kaplarda bulunan mamalar kullanılmamalı.
  Yiyecekler polikarbonat kaplarda ısıtılmamalı, bunlara sıcak yiyecekler konulmamalı.
  Polikarbonat kaplar kullanılmamalı.
  Bisfenol A salan türden plastik malzeme ile kaplı metal ve diğer kutularda satılan yiyeceklerden kaçınılmalı.
  Tüm plastik malzemelerde türünü gösteren işaret bulunmalı.
  Bu semboller ne anlama geliyor?
  [​IMG]
  ZAMAN-05.01.2013
 2. aday İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
  çok teşekkürler.
 3. filizfiyci Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TAÇKAYA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
  çok teşekürler
 4. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Hepimiz dikat etmeliyiz ben özellikle sıcak içeceklerin plastik kaplardan tüketilmemesi konusunda elimden geldiğince dikat ediyorum. Bu konuda en kolay alınabilecek bir tedbir. En çok sıcak çaylarda kullanılıyor plastik bardaklar ve ayrıca karıştırmak için plastik çubuklar kullanılmakta. Bunları tamamen terk etmeliyiz. Bunun yanında damacanalarında bir an önce cam damacanalarla değiştirilmesi gerekli.
 5. yağmur İSGforum Üyesi

  pvc-kapı pencere üretm fab. ile ilgili risk analiz örneğinz varmı?en azından kullanılan kimyasallar ile ilgili..
 6. Aslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  gündelik yaşam dada kullanılabilecek nadir bilgilerden biri, olabildiğince uygulamakta yarar var. ama özellikle bebekler için biberon alırken tanıdıklarımı muhakkak uyarırım bu bilgiyle
 7. Aslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  evet ya, eskiden su, ayran, süt, kola da cam şişedeydi, şimdi herşey tek porsiyonluk, kullan at... çevre kirliliği de yanında armağan...
 8. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Eskişehir
  Sertifika Numarası:
  45030
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
  çok güzel bir paylaşım olmuş.. emeğinize sağlık... teşekkürler...