1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Portör muayeneleri kalktı mı?

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve Özkan Bozkurt tarafından 31 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  HİJYEN EĞİTİMİ YÖNETMELİĞİ.JPG
 2. Geçmiş olsun ..Gıda işinde çalışanlar ishal olunca zannediyorlar işveren söylesin..Adam iştenn çıkarılma korkusu ile aids bile olsa söylemez..Yandı gitti keten helvam...
 3. cul_de_sac İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Anlamıyorum abi, ne yapmaya çalışıyorlar, b yasa çıkmadan önce her yer daha güvenliydi.
  yazıklar olsun niyetiniz ne sizin.
 4. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Çalışma sosyal güvenlik bakanlığı 170 hattına yapılan başvurum sonucu 3 iş günü sonra verilen cevaba göre umumi hafzı sıhha konunda yapılan 126 ve 127. maddelerin değişikliği gereği çalışanlardan portör muayenesi alınmayacak. eğer bir bulaşıcı hastalığı var ise çalıştırılmayacak. hastalığı tedavi olan hasta bunu raporlandırarak işe alınabilecek.
 5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  peki işe alım sonrasında çalışan hiç mi hasta olmayacak hijyen ve sanitasyon eğitimi veriliyor fakat haxta olmama eğitimi verilmiyor hiç olmazsa portör de sürekli denetim söz konusu idi
 6. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Maalesef artık portör yapılmayacak hijyen eğitimi zorunlu.. Bu konuda fiziki muayene ve çalışan beyanı esas alınacak diye düşünüyorum.. ha bu arada saçma olduğu konusunda bence de saçma ama durum budur..!
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Ağustos 2013 ---
  Çalışan beyanı için bir form düzenleyin ilgili yönetmelik tarih ve numaralarını bu formda belirtin hijyen yönetmeliğinde belirtilen hastalıkları sorular şeklinde işyeri hekimi sorup hem çalışan hem de işyeri hekimi imza altına alsın.. bu biraz işinize yarayacaktır. ;)
 7. emregee İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  hepimiz osgb-isis turkey
  bütünü ele almamışsınız sayın uzmanlar...
  Şöyleki : portör muayene mecburiyeti bir taraftan kalktı fakat ; işyerinde yapılacak analiz sonucu üretilen materyalde portör tespiti durumunda ağır cezai yaptırımlar konuldu... Yani işverene söylenen : sen istersen portör yaptırma fakat yaptığın yemekten portör çıkarsa seni inletirim...
  Bu şartlar altında biz işverenlere işe alımda portör isteme koşuluna devam etmeleri tavsiyesinde bulunduk ve genel kanı bu tavsiyenin mantıklı olduğu yönünde...
 8. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Portör muayenesi yapmak için sağlık kurumlarına gidildiğinde ne diyorlar peki? YAPMIYORUZ diyorlar :) yaptığın yemeklerde portör çıkarsa eğer bu çalışanı etkiliyorsa iş güvenliği olarak etkiler ancak müşteri etkileniyorsa onuda bu yasaları çıkartan tarım, içişleri ve sağlık bakanlığı birde işe dahil ettikleri milli eğitim bakanlığı düşünsün..
 9. Özel hastaneler portörü yaparken sağlık grupta onaylatıyorlardı.şimdi sağlık grup onaylamıyor.Birde artık işe giriş için portör vermiyorlar illa isteyen olursa hasta kaydı açtırmak durumunda yoksa ben portör alıcam demekle verilmiyor.devlet hastaneleride vermiyor.