1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

portör muayenesi ne kadar sürede tekrar edilmeli

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve yaşarsalur tarafından 1 Kasım 2012 başlatılmıştır.

  1. yaşarsalur İSGforum Üyesi

    portör muayenesi ne kadar sürede tekrar edilmeli çaycı ablamızın zamanı geldi mi acaba ?
    Abla çaylar sağlıklı mı?
  2. captainstrange İSGforum Üyesi

  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    portör Muayeneleri 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 126. ve 127. ... edenler her üç ayda bir kendilerini muayene ettirerek bir sıhhi rapor almağa mecburdurlar..

    yemekhane ve çay bölümü yaptırıyorum ben devamlı...
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Gıda isi ile uğrasanlarda ve sıhhi müesseslerde çalısanlarda portör taraması için yapılacak tetkikler sunlardır;
    - Gaita kültürü, (Salmonella ve shigella yönünden, en az yılda bir)
    - Dıskının mikroskobik incelenmesi ( Entamoeba, histolytica kistleri, giardia lamblia kistleri ve helmint
    yumurtaları yönünden, en az 6 ayda bir)
    - Boğaz ve burun kültürü (Staphylococcus aureus yönünden,en az yılda bir)
    - Akciğer grafisi ( Tüberküloz yönünden, en az yılda bir)

    Ekli Dosyalar:

  5. captainstrange İSGforum Üyesi

    Erkan Bey belirtmiş aslında 1593 Hıfzı Sıhha kanunu
    3 ayda 1 fiziki muayene
    Yılda bir akciger filmi ve burun boğaz kültürü
    6 ayda 1 Gaita'da(dışkı) mikroskobik inceleme
  6. yaşarsalur İSGforum Üyesi

    detaya girersek nefes alan herkese yaptırılmalı bence :)
  7. captainstrange İSGforum Üyesi

    Neden olmasın,bilakis artıları var çalışanlarınıza önem verdiğinizi gösterir........
  8. yaşarsalur İSGforum Üyesi

    gönül ister yaptıralımda işveren ne der bu hususa o önemli sonucta adam maliyet olarak görüyor bu olayı onun için maliyet bizler için ise gerçekten insana saygı
  9. nerol42 İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Kuzey Nokta OSGB
    ERKAN BEY,
    2 Kasım 2011 tarihli 28103 sayılı mükerrer resmi gazetede yayınlanan 663 sayılı khk nin 58 md.ile 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 126 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

    “Madde 126- Gıda üretim ve satış yerleri ve toplu tüketim yerleri ile insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerine yönelik sanatların ifa edildiği iş yeri sahipleri ve bu iş yerlerinin işletenleri, çalışanlarına, hijyen konusunda bu iş yerlerindeki meslek ve faaliyetin gerektirdiği eğitimi vermeye veya çalışanların bu eğitimi almalarını sağlamaya, belirtilen eğitimleri almış kişileri çalıştırmaya, çalışan kişiler ise bu eğitimleri almaya mecburdurlar. Bizzat çalışmaları durumunda, iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu fıkra kapsamındadır.
    Bulaşıcı bir hastalığı olduğu belgelenenler ile iş yerinin faaliyet ve hizmetlerinden doğrudan yararlananları rahatsız edecek nitelikte ve görünür şekilde açık yara veya cilt hastalığı bulunanlar, bizzat çalışan iş yeri sahipleri ve işletenleri de dâhil olmak üzere, alınacak bir raporla hastalıklarının iyileştiği belgeleninceye kadar, birinci fıkrada belirtilen iş yerlerinde çalışamaz ve çalıştırılamazlar. Çalışanlar, hastalıkları konusunda işverene bilgi vermekle yükümlüdür.”

    Dolayısıyla artık portör muayene zorunluluğu bulunmayıp yalnızca eğitim verme/verilmesini sağlama zorunluluğu bulunmaktadır.

    (bu değişiklik neticesinde ilçe tarım md.lüklerinin elindeki gıda ile ilgili işletmelerin denetimlerine yönelik kontrol formları güncellenmiş olup artık işletmelerde portör muayeneleri aranmamaktadır.)
  10. nerol42 İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Kuzey Nokta OSGB
    fatih bey genel anlamda düşüncenizde haklı olabilirsiniz ancak:
    belirttiğiniz ibarenin muayenenin devamını gerektirdiği yönündeki fikrinize katılmıyorum çünkü kanun koyucu eğer bu muayenelerin devamını uygun görse idi zaten bir değişiklik yapmadan maddenin içindeki eski ibareleri değiştirmezdi. (mevzuat düzenleme sistematiği gereğince maddelere yeni fıkralar eklerdi.) ancak maddenin (1519 sayılı kanun 126 md.) tamamı özüyle beraber değiştirilmiş ve yeni hükümler eklenmiştir. dolayısıyle eski madde hükümlerini bir kenara koyup yeni hükümleri yorumlamak gerekir diye düşünüyorum.
    Ayrıca ""Bulaşıcı bir hastalığı olduğu belgelenenler " ifadesinden anlaşılması gereken portör muayenesi dışında herhangi bir işlem esnasında (örneğin periyodik muayene, hastalık nedeniyle yapılan tetkikler neticesinde gibi) bulaşıcı hastalığı olduğu belgelendirilenler anlaşılmalıdır.
    Maddede "Bulaşıcı bir hastalığı olduğu belgelenenler ile iş yerinin faaliyet ve hizmetlerinden doğrudan yararlananları rahatsız edecek nitelikte ve görünür şekilde açık yara veya cilt hastalığı bulunanlar..." ifadesi de bunu destekler nitelikte olup portör muayenesi yapılmadan herhangi bir sebeple açık yara ve cilt hst. olduğu bir şekilde tespit edilenlerin de (hekim veya işverence ) işyerinde çalıştırılamayacağı hükme bağlanmıştır.
    "Çalışanlar, hastalıkları konusunda işverene bilgi vermekle yükümlüdür.” hükmü ile de çalışana sorumluluk yüklenerek ilgili hükümlere esas hastalığı bulunanlara bildirim yükümlülüğü getirilmiştir. portör muayenesi devam etse idi bu yükümlülüğe gerek olmayacaktı, mevcut durumun hekim tarafından tespiti gerekecekti.
    sonuç olarak eski madde hükümlerine göre portör muayenesi yükümlülüğü ile bulaşıcı hastalıkların tespiti gerekirken; yeni madde hükümleri ile bu yükümlülük çalışana ve işverene tespit/bildirim yükümlülüğü haline getirilmiştir.
    İşyeri hekimi olmam ve nacizane hukuk bilgisi sahibi olmam nedeniyle yorumlarımı paylaşmak istedim. en kısa sürede bu konuda tıp hukuku uzmanlarının fikirlerini alarak bu köşede paylaşacağım. görev alanınızı bilmediğimden (hekim?, ig uzmanı?) anlaşılır bir şekilde açıklamaya çalıştım. umarım ifade edebilmişimdir.
    Değerli yorum ve katkılarınızı bekliyorum. saygılarımla...
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    üstad yüreğine sağlık kalemine sağlık,fakat bazı şeyler var ki zorunluluktan dolayı yapılmaz..devlet asgari standartları belirler yasal çizgileri çizer..devlet bize portör muayeni yapmak yasaktır demiyor..bize yeni tebliğlerle esneklik çiziyor sadece..biz diyoruz ki yemekhane ve çay işleri ile uğraşan çalışanlarımı portör prosüdrüne tabi tutarım her zaman ve hijyen ararım..bu yaparkende yasal gereklere göre yapmam,risk değerlendirmesinin sonucunda,risk parametre seviyelerinin ortaya koyduğu tehdit seviyesine göre bir önleyici yada düzeltici faaliyetine göre yaparım..kanun direk diyorki ben risk değerlendirmeni yap tehlike mevcutiyetini keşf et ve negerekiyorsa yap diyor..bu noktada her türlü önlemi almakla mükellef işveren kanun manun dinlemez sana ne gerekiyorsa yap der..

    sizin yukarda söylemeye çalıştığınız unsurlara ve yoruma katılıyorum..doğrumu doğru..ama bana yasaktır demiyor yasal mevzuat standart çerçeve çiziyor sadece..
  12. nerol42 İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Firma / Kurum:
    Kuzey Nokta OSGB
    erkan bey katiliyorum size.ben zaten yapilirsa suc teskil eder demek istemedim. Tabiki yapilirsa faydasi tartisilmaz.benim demek istedigimhukuki olarak portor muayenelerinin yukumlulugun kalktigidir.cunku mesajlarda 1519 sayili yasaya gore yapilmasi gerektigi belirtildiginden bu yasa
    hukmunun artik yururlukte olmadigini belirttim.
    Sonuc: portor muayeneleri yapilmasi artik hukuki bir zorunluluk degildir ancak is ve calisan sagligi acisindan faydasi varmidir? evet
  13. safety İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    48565
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    resmi gazeteden 2 kasım 2011 tarihli mükerrer gazetede ben öyle birşey göremiyorum.
  14. safety İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    48565
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun;

    Değişen maddesi: Madde 126 – Yenilecek ve içilecek şeyler satan veya veren veyahut taharet ve nezafete müteallik san'atlar ifa edenler her üç ayda bir kendilerini muayene ettirerek bir sıhhî rapor almağa mecburdurlar. Bunlardan devrei sirayette frengi ve sari verem ve cüzama müptelâ olanlarla halkın istikrah ve nefretini mucip bir cilt hastalığına duçar olanlar san'atlarını icradan menolunurlar.


    11) 24/4/1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun;
    a) 126 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

    “Madde 126- Gıda üretim ve satış yerleri ve toplu tüketim yerleri ile insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerine yönelik sanatların ifa edildiği iş yeri sahipleri ve bu iş yerlerinin işletenleri, çalışanlarına, hijyen konusunda bu iş yerlerindeki meslek ve faaliyetin gerektirdiği eğitimi vermeye veya çalışanların bu eğitimi almalarını sağlamaya, belirtilen eğitimleri almış kişileri çalıştırmaya, çalışan kişiler ise bu eğitimleri almaya mecburdurlar. Bizzat çalışmaları durumunda, iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu fıkra kapsamındadır.

    Bulaşıcı bir hastalığı olduğu belgelenenler ile iş yerinin faaliyet ve hizmetlerinden doğrudan yararlananları rahatsız edecek nitelikte ve görünür şekilde açık yara veya cilt hastalığı bulunanlar, bizzat çalışan iş yeri sahipleri ve işletenleri de dâhil olmak üzere, alınacak bir raporla hastalıklarının iyileştiği belgeleninceye kadar, birinci fıkrada belirtilen iş yerlerinde çalışamaz ve çalıştırılamazlar. Çalışanlar, hastalıkları konusunda işverene bilgi vermekle yükümlüdür.”