1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

portör muayenesi ne kadar sürede tekrar edilmeli

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve yaşarsalur tarafından 1 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ekler neyin ekleri acaba?
  2. MEHMET COŞKUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLER RAPORU EK-7 BU 6 AYDA BİR YAPILMALI RUTİN PERİYODİK KONTRÖLLER İŞYERİNE UYGUN
  3. İsmail Bayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12134
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    shell / prekons
    Bilindiği üzere ,gıda iş yerlerinde çalışanlarınportör muayenesi olma zorunluluğu,1593 sayılı umumi Hıfzısıhha Kanunun 126 ve 127 inci maddeleri ile düzenlenmiştir.Mezkur kanunu ilgili maddeleri 11/10/2011 tarih ve 663 sayılı KHK ,nin 58. madde ile değiştirilmiş ve portör muayenesi zorunluluğu kaldırılmıştır.
  4. Mehmet Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67025
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar işletme içerisinde farklı görevlerde çalışanlarda ne yapıyoruz ?
    Mesela yemekhanede veya bakım onarımdaki teknik personel aynı sürelerde mi oluyor
  5. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar. Portörler hakkında bazı dokümanları toplayarak bir sonuca varmaya çalıştım. Son mevzuatlara ve bazı dokümanlara (Umumi Hıfzıssıhha Kanunu Madde 126-127, Gıda Üretim ve Satış Yerleri Hakkında Yönetmeliği Yürürlükten kaldırılmasına dair Yönetmelik ve konuyla ilgili bir odanın yayınladığı örnek belge) göre şuan için portör gerekli değilmiş gibi görünüyor. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Ekli Dosyalar:

6. İsmail Bayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12134
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    shell / prekons
    nilcan hanım güzel bir çalışma yapmışsınız evet protör muayene zorunluluğu kaldırılmıştır fakat bun tamamen bittiği anlamını taşımaz her şey isg nin sorumluluğuna verilmiş durumda görünen oki protör zorunluluğu kaldırıldı diye işi boş vermek hata olur çalışılan yerin durumuna göre portöre devam edilmesi taraftarıyım
  7. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gıda ürünleri ile çalışanın teması olduğunda portör gerekliliğine katılıyorum ben de. Fakat perakendecilik sektöründeyiz ve gıda ürünlerinin hepsi ambalajlı, gıda ürünleriyle herhangi bir temas da yok. Bu sebeple gerekli olmadığı kanısındayım kendi sektörümüzde.
  8. İsmail Bayrak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12134
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    shell / prekons
    evet bende onu demek istedim sektörün derecesini bizler ayarlamalıyız
  9. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitimlerde kullanılmak üzere hazırladığım bir sunu ,tartışması çok olan bir konu , o yüzden bir türlü sonuca bağlanamıyor,insan sağlığının statik olmadığı o yüzden de bir tahlil sonucunun 6 ay gibi bir süreci ya da 1 senelik bir süreci temsil edemeyeceği tartışılıyor.

Ekli Dosyalar:

10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    bir soru : cilt kanseri olan kişiler aşçılık yapabilirmi ?
  11. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Madde 126 – (Değişik:11/10/2011-KHK-663/58 md.)
    Gıda üretim ve satış yerleri ve toplu tüketim yerleri ile insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerine yönelik sanatların ifa edildiği iş yeri sahipleri ve bu iş yerlerinin işletenleri, çalışanlarına, hijyen konusunda bu iş yerlerindeki meslek ve faaliyetin gerektirdiği eğitimi vermeye veya çalışanların bu eğitimi almalarını sağlamaya, belirtilen eğitimleri almış kişileri çalıştırmaya, çalışan kişiler ise bu eğitimleri almaya mecburdurlar. Bizzat çalışmaları durumunda, iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu fıkra kapsamındadır.
    Bulaşıcı bir hastalığı olduğu belgelenenler ile iş yerinin faaliyet ve hizmetlerinden doğrudan yararlananları rahatsız edecek nitelikte ve görünür şekilde açık yara veya cilt hastalığı bulunanlar, bizzat çalışan iş yeri sahipleri ve işletenleri de dâhil olmak üzere, alınacak bir raporla hastalıklarının iyileştiği belgeleninceye kadar, birinci fıkrada belirtilen iş yerlerinde çalışamaz ve çalıştırılamazlar. Çalışanlar, hastalıkları konusunda işverene bilgi vermekle yükümlüdür.

Kanser bulaşıcı bir hastalık değil bildiğim kadarıyla. Ama cildinde görünür yaraları varsa yemek yiyenleri rahatsız edecektir. Buna işyeri hekiminin raporuyla karar verilmesi gerekecektir sanırım.
  12. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cildinde bakteri taşıyan (yüzünde ve elinde sivilce ve akne olan kişiler-sivilcelerin elle dokunulması kaçınılmaz ,dolayısıyla zehirlenme etkeni staphlococus aureus el ve sonrasında gıdaya bulaşır ve besin zehirlenmelerine neden olabilirler.) kişilerin mutfakta ve yemek servisinde çalışmaları riskli olabilyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Temmuz 2013 ---
    Kanser bulaşıcı değil ve cildinde akne ve sivilce olmayabiliyor.Çalışabiliyorsa çalışıyor.
  13. Zühal Bıyıklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  14. Mahmut Cihan İSGforum Üyesi

Portör muayenesi kalktı yerine hijyen eğitimi sertifikası zorunlu hale geldi ancak.
    Sizde biliyorsunuz ki 6331 ile zorunluluk haline gelen başka bir şey var oda periyodik sağlık muayenesi.
    Yani sadece adı değişti periyodik muayeneler daha da kapsamı genişleyerek devam ediyor.
  15. Zühal Bıyıklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    HİJYEN EGİTİMİNİ CALISANLARIN TÜMÜNE Mİ ALDIRMAK GEREKİR ACABA?YOKSA bir ısg uzmanı sertifikasını alsa çalışanlara eğitim verse bu konuda geçerli olur mu?
    periyodik sağlık muayenesini hangi kurumlar yapabilir?
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tümüne evet..halk eğitim merkezleri veriyor hijyen eğitimini.
  17. MASALI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Komisyon kuruldu konuları belirlendi mi ki ?

Yoksa ezbere devam mı ediliyor mesleki eğitim formatında?
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    liste hazır..bizzat gittim görüştüm..yetkiyi yaşam boyu eğtim müdürlüğü halk eğitim merkezlerine vermiş..
  19. Ertuğrul Özbek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38400
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Konu ile ilgili Halk sağlığı kurumunun duyurusu var. ilgilenenlere...

Ekli Dosyalar:

20. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    bu eğitimi işyerindeki bütün işçiler almalı. koşullar ne?