1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Prım gunlerı uyarınca ust belgeye gecıs sınavları hakkında-riskyönetimi

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve A.Sait Külekçi tarafından 24 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sevgili Arkadaşlar Merhaba

Ayşenur ŞENTÜRK adlı arkadaşiımızın aşağıdaki verdiği bilgi doğruysa ( yazdığım yazı geçerlidir )

Bakanlıkla bugün yaptığım görüşme sonunda , ilgili yönetmelik için Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı aldığı bilgisi verildi.

Atalarımız ne güzel söylemiş ERKEN ÖTEN HOROZU KESERLER DİYE
    Sabahın bir yarısında herkes tatlı uykusunda iken sabah öten horoz
    rahatsızlık verir. İnsanları vakitsiz uyandırır. Bir iki sabır tükenir ve horozu
    keserler neticede rahatsızlık ortadan kalkar.

Gelelim C nin A olmasına iki yıllık MYO bitir veya Öğretmen ol daha ileri mühendis
    ol eğitime gir ( çoguda staj yapmadan imzanın peşinde ol ) yönetmenlikleri ezberle
    İmtihana gir kazan C ol . Tecrübe yok ,hayatında fabrika görmemiş ,Granit ocağı veya maden
    kuyusu görmemiiş arkadaşlar birden A olalım diyorlar.6331 sayılı İSG kanunda nasıl A olacağı
    yazılı DANIŞTAY ÇOK İYİ YAPMIŞ ŞARTLARI YERİNE GETİR İMTİHANA GİR BAŞAR A OL DİYOR.
    YOL BÖYLE İKEN ARKADAN DOLANIP A OLMAK YOK.

Bir düşünün senelerini vermiş A olmuş eğitimlerede girmiş Eğitici olmuş arkadaşların
    ekmeğini ellerinden almak istemiyormusunuz? Patronlarımız işi ucuza kapatmak istiyor
    A nın işini C yapıyorsa niye bizi işe alsınki bizim yerimize daha az para ile C yi çalıştırır.
    DANIŞTAY ÇOK İYİ YAPMIŞ ORTADA 6331 SAYILI İSG KANUNU VAR BUNUN ŞARTLARI YERİNE
    GETİRİLECEK HERKES EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALACAK

Saygılarımla

D.Ali AŞKAR
    Elk Müh
    A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
    İşyeri Hekimliği ve İş güvenliği Uzmanlığı Eğiticisi

To: riskyonetimi@yahoogroups.com
    From: aysenursenturk@yahoo.com.tr
    Date: Wed, 24 Jul 2013 00:31:07 +0100
    Subject: [Risk Yonetimi] C sınıfı Uzmanların A sınıfında Çalışmasına Dair

Değerli Grup üyeleri ;
    Bakanlıkla bugün yaptığım görüşme sonunda , ilgili yönetmelik için Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı aldığı bilgisi verildi.
    İlerleyen günlerde de , bu şekilde sözleşme yapan C sınıfı uzmanların ISG-Katıp uzerınden sözleşmelerının ıptal edileceği, bunun yerıne 23 Kasım tarıhı denılıyor net değil, prım gunlerı uyarınca ust belgeye gecısler ıcın sınav yapılacagı soylendı..

Saygılarımla

Ayşenur ŞENTÜRK
  2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hayırlı olsun,
    yine de bence sınav da yeterli değil aslında :S
  3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    size göre a olmak sadece emekli iş müfettişlerinin hakkı mıydı?tecrübesiz mühendis zaten uymuyordu 750 gün meselesine hatta tecrübeli olupta nace kodu meselesinden de uymadı çoğu tecrübeli mühendisin durumu.zaten bakanlık çok seçici davranmıştı bu tebliğde uyan birçok arkadaşın durumu bence hakkı ile uymuştu.
  4. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Duyum mu net mi ? Anlamadım
  5. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    1996 mezunuyum.1998n yılından beri İSG kurulunda görev aldım ve 2006 'da A sınıfı belge için sınava iş yoğunluğundan giremedim. 3 yıllık arkadaşlar B belgesi aldı ve şimdi A oldular.
    Ben ise sürekli iptal ve ertelemeler yüzünden belgemi C olarak 2011 de alabildim. Şimdi buna göre acaba kimin hakkı yendi.
  6. Çevre mühendisiyim ama çevre mühendisliği işine çok fazla bulaşmadım çünkü mezun olduğumdan bu yana çevre mühendislerinin hakkı yenildi. Dört yıl okuduk ve sonunda mühendis unvanı aldık fakat sonra bir baktık çevre görevlisi adı altında yetkilerimiz sertifika ile millete dağıtıldı. Resmen haklarımız senelerimiz yağmalandı. Sırf bu yüzden Çevre Mühendisleri Odasına kayıt olmadım. İş hayatıma İş güvenliği alanında atıldım çevre mühendisliği işi hep ikinci planda kaldı. Aktif olarak İş güvenliği işinde 4. yılımdayım. Bende belgemi temmuz 2011 de aldım seneye B olma umudundaydım. Şimdi yeni C sınıfı belge alan bir arkadaş sırf mesleğinde belli bir günü doldurmuş diye B sınıfı belge sahibi olacaksa benimde en az 2 yıllık emeğim ve hakkım yeniliyor.
  7. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Danıştayın yürütmeyi durdurma kararı 14.06.2013 tarihli 28677 nolu resmi gazetede yayınlanan tebliğ ile mi ilgili arkadaşlar? Kararın geçerliliği doğrulanırsa çok tehlikeli sınıftaki işyerleri ile ilgili isgkatip sözleşmeleri iptal edilecek demektir.
  8. serkan.anil İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bu prim günü meselesiyle iş güvenliği alanında çalışılıp ödenen primleri kastediyorsa tabi ki güzel bir uygulama. Fakat bu prim gününün nerede çalışıldığına bakılmaksızın sadece süresine bakılacaksa ozaman tamamen boş bir uygulama olur. Örnekle açıklamak gerekirse 35-40 yaşında c sınıfı sertifikası bulunan fakat iş güvenliği yapmayan bir çalışan düşünelim, bu çalışan 20 yıl tecrübeside olsa iş güvenliğiyle bir alakası yoksa a sınıfı sertifika için tecrübesi sıfır sayılır. adam 20 yıl limon satmıştır ama prim günü ödenmiştir şimdi tutup bu adama sınav hakkı verilirse hiç bir haklı tarafı kalmayacaktır.

9. İş güvenliği alanında çalışmamış bir teknik eleman mesleki tecrübesine göre A veya B sınıfı belge için sınava hak kazanacak gibi. Ama bu kişilerin çoğu işletmelerde yöneticilik yapmış kişiler olacaktır. Madem bu kadar iş güvenliği bilgileri vardı neden İş kazalarında dünya birincisi olduk. Çalıştıkları işletmelerde önlem almayan kişiler taa kendileri değilmiydi ki şimdi bu kişilere can emanet edilecek. Sırf Rant sağlamak uğruna yapılan işler bunlar.

Bence OSGB uygulaması da tamamen saçmalıktı. Bu uygulamalarda saçmalıktan öteye gitmeyecek. Çünkü işverenin isteği yönünde hareket ediliyor.
  10. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman

Rant oldu artık, işverenler ceza yemekten korktukları için osgb ile anlaşıyor. Osgb'lerde işvereni tutmak için hallederiz sıkıntı yapma ayağına yatıyorlar. Bakanlık kanun erteliyor. Sonuç muamma !!!!
  11. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Emekli iş müfettişlerinin ve kademeli olarak A sınıfı uzmanların emekleri tecrübeleri inkar edilemez.Bakanlık da çok tehlikeli sınıf işyerleri için A sınıfı yeterli uzman olmadığı için bu tebliği yayınladı.Çünkü çok tehlikeli işyerinde A sınıfı uzman 500'den fazla çalışana kanunen bakamıyor.Çok tehlikeli sınıfta çok sayıda çalışan sayısı ve az sayıdaki A sınıfı uzman sayısı belli.Bakanlık hiç olmayacağına 750 prim günü çalışan uzman işyerindeki tehlikeler ve riskler konusunda fikir sahibi olacağını düşündü. Bu durumda işveren A sınıfı uzman bulamayacak.Çalışan İSG önlemlerinden faydalanamayacağı için iş kazaları ve ölen/yaralanan sayısı artacak.
  12. 24 yıllık maden mühendisiyim 24 yıldırda maden işletmelerinde çalışıyorum. 18 mayıs tarihli sınavı geçtim C sertifikasını aldım. A sertifikası için yol açılırsa hakkım ve alırım diyorum
  13. Bu iş baştan kademeli olarak yapılsaydı keşke. Ne kimse hayal kurardı nede umutları yıkılırdı.
    Ülkede kanayan bir yara var ve siz bu yaraya müdahale edeceksiniz. Ama ne yapıyorsunuz? aaa bi bakmışız tüm vücuda pansuman yapılıyor.
    Dur bakalım bir önce yaraya pansuman yap. Bilmem anlatabildim mi?
    Önce ölümlü ve ağır yaralanmalı kazaların olduğu iş yerlerine uzmana zorunluluğu getir. Bakkalla ne işin var. Şu merdiven altı işletmeleri al kapsamına. Üretim olmayan yerle ne işin var. Onlar sonraki iş. az tehlikeli işler daha sonra dahil edilmeliydi kanuna. Ya arkadaş anlamıyorum ki yasa geldi. Asıl iş kazası olan yerlerden çok bakkallar , mağazalar, ofisler tedirgin oldu. Herkeste riski az diye bu tür yerlere ağzını sulandırdı.
    İş güvenliği uzmanı yetmiyor muş. Yetmez tabi berbere, muhasebeciye risk değerlendirmesi yapmaktan başını kaldıramıyor ki uzman.

Bu iş Ticari kaygılarla yapıldığı sürece asla yolunda gitmeyecek.
  14. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Bence de sonuna kadar hakkınız.Ancak Danıştay tebliğe yürütmeyi durdurma kararı almış deniyor.Bu bilginin doğruluğu konusunda site yöneticilerimiz bilgi verecektir yakında.
  15. Caner Akyol İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34250
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    evet kesin bilgi bu, bakanlıktan teyit edilebilir.
  16. eğer kesinse bakanlık buna bir formül bulacaktır.

muhtemelen mesleki tecrübeyi sınıflandıracak;

örneğin mesleki tecrübesi (kanıtlamak şartı ile) 5 yıl olana B

10 yıl olana A sertifikası için sınava girme hakkı verecektir.
  17. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    şu dosya numarasını versenizde bizde görsek iptali iyi olur gerçi torba kanun geçötiktesn sonra c nin b olmasının da anlamı yok tek sınava b yada a olunacak gibi görünüyor...
  18. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    kesin birşey değil sanırım alo 170 i aradım resmi birsey olmadığı için birşey söyleyemeyiiz diyorlar ancak iki saat iki gün sonra ne olur bilemeyiz diyorlar
  19. kiliccool İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    66103
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İSS TURKEY
    güzel söylüyorsunuz hoş konuşuyorsunuz ama birde şu gözle bakalım.ben orman yüksek mühendisiyim özel bir şirkette yaklaşık 9 yıldır entomolog(böcek bilimci/zehirli tür uzmanı) olarak görev yapıyorum işimden fırsat bulupta gerekli çalışmaları gerceklestirip uzmanlık için başlangıcımı çok geç yaptım nihayetinde 18 mayıs sınavı itibariyle c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım mesleğimde gayet iyi olduğumu söylerler pekala ben neden a sınıfı olamıyorum nihayetinde etik olarak gerekli yeterlilikleri sağlamıyor muyum?

birde a sınıflarının hakkının yenmesinden bahsetmişsiniz yahu faaliyetlerim gereği çok tehlikeli sınıftayım yaklaşık 500 kişilik çalışanımız var tam zamanlı a sınıflarının görüşme nihayetindeki fiyatları önceleri 15000 tl iken son 3 kişi kasıla kasıla 30000 tl istediler şaka gibi bumu etik çalışma prensibi işverenler sömürüde diyoruz burada kim kimi sömürüyor

ben bu danıştayın durdurma kararından hiç mi hiç hoşnut olmadım nihayetinde tam işin ucundan tutacakken şimdi bekle 3 yıl b ol sonra bekle 4 yıl a ol benim hakkımı kim savunacak.....?????
  20. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar prim gün şartını sağlayan c lere b ye girme hakkımı verilecek yada prim gün sayısına göre c lere b ve b lerede a mı verilmesi söz konusu bilgisi olan varmı