1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Prım gunlerı uyarınca ust belgeye gecıs sınavları hakkında-riskyönetimi

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve A.Sait Külekçi tarafından 24 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Caner Akyol İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34250
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bravo, asıl mesele bu.
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    sorun şu: mevcutlar ihtiyacı karşılamıyor, yani A-B sınıfı uzmanlar karaborsada, bunu bildikleri için genel kanı olarak çok yüksek ücret talep ediyorlar. bir bakıma alınan risklere göre onlar da haklı, fakat bakanlığın bu karaborsa düzenini bozması ve bir çözüm bulması lazım. bu tebliğde o yönde çıkartılmıştı. aferin iyi bir karar verdiler gibi düşüncelere katılmıyorum. geçmişte nasıl tecrübeye göre bu belgeler alındıysa şimdikiler neden alamasın veya tecrübesi olanlar risklerini bilerek neden bu işi yapamasın?
  3. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    senin mesleğin nedir kardeşim söylermisin? senin işine gelse eminim sen de sesini çıkarmaz yapılsın derdin...ben inşaat mühendisiyim ve 3 senedir çalışıyorum benim inşaattaki riskleri bilip önlemi alma potansiyelimle alakasız kimya fizik jeoloji okuyan birisinin önlem alma gücü bir olmaz..Bence çok dogru bi uygulamaydı ve emin ol piyasada zaten az olan A sınıfı uzmanlar aylık 30 40 bin liraları isteyince mecbur işverenler yine bu sisteme dönülmesi için devlete baskı kurucaktır..Sen kafanı yorma...
  4. İşine ge
    Zaten başımıza ne geliyorsa KENDİ İŞİMİZE geldiği için yaptığımızdan geliyor.O yüzden benim mesleğim Benimkini senin ki seninkini ilgilendirir.Yazımı tam oku öyle cevap yaz..Mühendis olarak çalışmayabilir dedim..Ayrıca bence doğru karar..Ayrıca piyasada 1000 bin A sınıfı uzman olunca 30.40 bin kazanır mıydın?
  5. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    zaten onun önüne geçmemek için bu yönetmelik gelmişti..insanlar şantiyelerinde ya da diğer çok tehlikeli yerlerde mecbur o piyasadaki çok az sayıda tecrübeli a sınıfı uzmanlara mecbur kalırsa piyasa çok yükselicek bu konuşulan paraların normal seviyelere inmesi gerekiyordu o yüzden bu yönetmelik şarttı.tekrar sölüyorum ağustos sınavından sonra bu yönetmelik bence tekrar gözden geçirilecek..
  6. Ben sonuna kadar söylediğimin arkasındayım..O yüzden bence doğru karar bunu başka yolla çözmeliler.İşveren kısmı insan hayatının önemini anlamalı...Bence tebliğ işveren için çıkartıldı.Esenyurt devlet hastanesine gittim 5 dk durdum orda 0 5 dk da 3 tane inşaattan iş kazası geldi biri durumu kötüydü 2 sinin durumu fena değildi..Bu yüzden işveren kısmına müstehak..En ucuza çalıştırıp en pahalı yerden ev alır bunlar..
  7. ftmkdm İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56722
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

neden hakkınızın yenildiğini düşündüğünüzü anlamadım. Bende çevre mühendisiyim dediğiniz gibi yıllardır hakkımız yeniliyor 750 günlük prim sayesinde -ilk kez gerçekten doğru düzgün bir ücretle- işe başladım bir ay dolmadan askıya alındı benim yine hakkım yenildi.
  8. Exar_Kun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SINAV YAPILMASI GEREKLİYDİ BENCE İYİ OLDU SONUÇTA İYİ VE KÖTÜ OLAN UZMANI AYRIŞTIRACAKTIR. AZDA OLSA. DEĞİLSE PRİMİ DOLDUR A YI KAP OLUYORDU ŞU AN SINAV YAPARAK ALMALARI İYİ OLACAKTIR. İLLA SINAVI EZBERLE GEÇEN OLUR AMA BU ÜLKEMİZDE ENGELLENEMEYEN BİR KLİŞEDİR ZATEN.
  9. Ali Ünal İSGforum Üyesi

İnsaat sektörü diger sektorlere nazaran kaza sayısı sayısı az ölümlerin fazla oldugu sektördür. Bilinenin tam tersine insaat sektoru dıger sektorlerr (kimya imalat vb)komplike olmayan, tehlikeleri ve akabinde riskleri kolay tespit edilecek ve ögörülebilecek düzeydedir. Herkes bır sekılde insaatla ugramıs, insaatın nasıl yapıldıgını, hangi asamalardan gectıgını hangi riskleri barındırdıgını öngrebilir ve cok kolay ayırt edebilir. Aslında insaat sektörü isg acısından zor bir sektor olmayıp yeteri kadar isg kültürü olusmadıgından zor ve tehlikeli olarak görülmektedir.
  10. ftmkdm İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56722
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İnsanlar nasıl sınavın geçiş için daha uygun bir yol olduğunu düşünüyor anlamıyorum. Saolsun ülkemizde bunca sınav varken -kaldı ki başarı oranı tartışılır- bu işi de düzene uydurmak çabasındalar mı .s Hayır C yi alırken yapılan sınav çok kaliteli bir sınav mıydı araya alınacak sınavdan bir beklentiniz var, öyle ya da böyle o sınavı da geçeceğiz gereksiz yere işimize taş koyuldu.. Henüz askıya alındığına, sözleşmelerin iptaline dair bir yazı gelmedi devam ediyoruz çalışmaya ama durduk yere strese girdik..
  11. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İnşaat sektörü ile ilgili söyledikleriniz doğru olmakla beraber , inşaat sektöründe en büyükmsıkıntı işçilere isg kültürünü kabul ettirmektir, bunuda A sınıfıda olsa şantiye tozu yutmayan bir uzman başaramaz. Eğer aldırğınız önlem işçinin işini zorlaştırıyor ise onu asla uygulamayacaktır. Sizde işçi davranışını ve işin yapılış şeklini bilmezseniz ona en uygun tedbiri bulamazsınız. Bu iş hemen her uzmanlık alanı için böyledir . O yüzden ki ben sadece ssk sı yatmış ama o sektörde çalışmamış mühendislerin olma ihtimaline dayandırılarak bu hakkın ertelenmesini etik bulmuyorum.
  12. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eline sağlık Emre Öcal çok güzel anlatmışsın...
  13. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Arkadaşlar, bu konuda bakanlığı ve kendimizi zor durumda bırakacak paylaşımlarda bulunmayalım.
    İptal için danıştaya başvuran kişiler ; bu sözünüzü referans alıp tekrar suc duyurusunda bulunabilirler.
  14. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

hiç durmasınlar, çokta tın. danıştay ve suç duyurusu? nasıl olacak o iş?
  15. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    " herhangi bir askıya alınma durumu yok diyor " Yani bakanlık işini yapmamış oluyor değil mi?
  16. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar siz kendinizi Bakanlığın yerine koyun, nasıl bir düzenleme yapabiliriz diye düşünün. Öyle bir düzenleme yapınki adaletli olsun, mahkemeden dönmesin, herkezi memnun etsin, hiç kimsenin hakkı yenmesin ve bir an önce A ve B sınıfı uzman açığı giderilsin. Ben şahsen böyle bir düzenleme yapılabileceğini düşünemiyorum. O zaman öncelikler belirlenip asgari müştereklerde olan bir düzenleme yapılabilir. Herşeyden önce sınavsız bu iş kalıcı olmaz diğer taraftan çok fazla secici davranılamaz çünkü zaman yok ve ikinci bir erteleme kanunun ciddiyetinden ödün vermesine sebep olur. Sonuçta 20.000 civarında A ve B sınıfı uzman ihtiyacı var. Elinizde de 50.000 civarında C sınıfı uzman var. Bunların içinden bir kısmı sınıf atlayacak. Sizce nasıl olmalıdır? Elinizde çok fazla seçenek yok. Varın gerisini siz düşünün.
  17. Nedeni gayet açık değilmiydi ki bunu sordunuz.
    Madem anlamadınız örnekle anlatayım.
    Siz üniversiteye başladınız ve 3. sınıfa geçtiğinizde birde baktınız yanınızda bu sene üniversite sınavını kazanıp yerleşenlerde var. Aynı sınıftasınız. Onlara 1. ve 2.sınıfı muaf tutup 3. sınıftan başlatmışlar. Bu durumu kabullenebilirmiydiniz?
    Belgesiz risk değerlendirmelerini vs vs vs isg sorumlusu adı altında yaptığım tüm çalışmaları, kurul defterine attığım imzaları, toplantıları hiç sayıyorum.
    Belgemi alıp igu sözleşmesi yapıp çalışmaya başlayalı 2 yıl 2 ay oldu B sınıfı uzmanlığını hak etmeme ramak kala şimdi birilerinin kazanacağım bu hakkı başkalarına kolayca dağıtması neden hoşuma gitsin. Basit bir işte bile terfi etmek için o işte çalışmış olmanız gerekirken C sınıfı sınavına girip bir yıl içinde B sınıfı olmak kabullenilecek bir durum değil. Pastacıda çalışıp sınav hakkı kazanan içinde geçerli , inşaatta şantiye şefi olarak çalışan içinde geçerli bu düşüncelerim. Ama en azından pastacıda çalışanlara bu hak verilmese bari diyede düşünmüyor değilim. Çünkü çok alakasız bir durum.

İnşaat mühendisi 1500 gün çalışmış eee ardından bir c sınıfı belge hemen ardından da b sınıfı olacak iş mi bu. İş güvenliği Uzmanı Olarak 1500 gün çalışanlara inşaat mühendisi veya diğer mühendisliklerin yetkilerini verecekler mi? bu mantığa göre olmalı.

Geçmişte de bu şekilde haksız kazanç elde edildi şimdide aynı şey yapılmaya çalışılıyor. Bir yönetmelik çıkıyor c sınıfı belge alın 3 sene çalışın sınava girin sonra b sınıfı olacaksınız yazıyor. Bakanlık çıkarttığı yönetmeliğin araksında durmuyor veya duramıyor. Ardından başka başka çelişkili uygulamalar ortaya çıkartılmaya çalışılıyor. Bu ne ya gündemi takip etmekten insanlar iş yapamaz oldu.
    Gel de Hakkım gasp ediliyor deme şimdi.
  18. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    1996'da Makina Müh. olarak mezun , 1998'den beri İSG kurulunda aktif olarak çalışıp, iş yoğunluğundan "A" sınıfı belgeyi bir ay ile kaçıran biriyim. 19.01.2011'de C sınıfı belgemi aldım, ardından iptal oldu , 6 ay & bir yıl sürümcemede kaldı. Danışmanımız olduğu için sürekli ertelenen sözleşme ancak 2013'de gitmiş oldu!!Ardından bakanlığa başvuru yaptığımızda da İSG katipten yapılacak dendi. Sonuçta belgem bakanlıkta Haziran 2013 'de başlamış oldu.
    Üst sınıfa başvuru için öncelikli ve olmazsa olmaz olan Sözleşmenin Bakanlık tarafından onaylanmasıdır.
    Ben 2011'den itibaren İSG Kurul sekreterliği ve diğer eğitim gibi gerekli herşeyi de yapmış biri olarak;
    "B" belgesi için ne zaman başvurabileceğim ?
    Bana haksızlık olmuyor mu?
  19. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2005 yılında iş güvenliğiyle uzaktan yakından alakası olmayan 300 kişiye tek sınavla A sınıfı verildi. Danıştay bu işlemi durdurdu. 6331 ile bu arkadaşların hakları verildi. Şimdi bu sınavla A sınıfı olan arkadaşların iş güvenliğiyle ne alakası vardı o zaman.. Piyasada parayı götürenlerde bu 300 kişidir. Haksızlık değil mi eyyy tek sınavla A sınıfı olmuş uzman arkadaşlar..
  20. Siz muhtemelen B sınıfı için sınava seneye gireceksiniz. konuyu bakanlıkla görüşünüz.