1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Pres makinelerinde çalişma sistemleri

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve irtem tarafından 1 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. irtem İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23845
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba değerli forum üyesi arkadaşlarım,
    hizmet verdiğim firma bünyesinde bulunan bazı preslerin çalışma sistemlerinin eski olması nedeni ile çalışma verimliliği ve iş güvenliği açısından riskler içermektedir

Bu nedenle preslerin çalışma sistemlerinin çalışma şartlarına ve en güncel yasa ,yönetmelikte belirtilen kriterlere uygun biçimde revize edilmesi için benden bilgi talebinde bulunuldu.

Sizlerden konuyla ilgili yardımlarınız rica edicem.
  2. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Makine mühendisleri odasına kayıtlı bir makine mühendisi tarafından periyodik kontrol yaptırın. Tavan vincinin kontrolünü yaptırdığımda alt üst sviçler, sesli ışıklı sirenleri, operatör belgesi,maksimum kaldıracağı yük vs vs herşeyi rapora yazıyor hal böyleyken bence bu işi uzmanı yapmalı. Ben artık öyle yapıyorum. Gördüğüm eksiklikleri bildiririm gerisini ehil kişiye baktırırım gözden kaçan mutlaka birşey oluyor ben makine mühendisi değilim ki makinenin çalışma prensiplerini, aksamlarını, huyunu suyunu bileyim. Sizde bu şekilde yapın bence
    İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ
    2.4. Tezgâhlar

2.4.1. Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri EK-III, madde 1.4.’te yer alan hususlara uygun olarak yapılır.

2.4.2. Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

2.4.3. Elektronik kumanda sistemi ile donatılmış makine ve tezgâhların periyodik kontrolü; makine veya mekatronik mühendisi ile elektrik mühendisleri ve/veya bunların teknikerleri tarafından birlikte yapılır.
  3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Selamlar dilerim.
    Tam olarak ihtiyaç duyduğun veya merak ettiğin önemli bir konu var mı?
    Birçok kontrol elbette önemli ama benim için öncelikle çalışma ve stop durumları ilk sıralarda geliyor. Bu tarz cihazların birden fazla start butonuna basılarak çalışacak, fakat tek buton ile stop edecek cinste, özellikle stop butonların el ve ayaklara en ergonomik konumlarda bulundurulması gerekiyor.
    Cihazlar eski deyince belki bu durum gözden kaçabilir dedim. Muhafazalar bir o kadar önemli. Topraklamaları çok hassas.

Yine de dediğim gibi merak ettiğin ayrı bir konu var ise seve seve yardımcı olmak isteriz.

Kolay gelsin.
  4. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,
    Bende eski preslerle ilgili çalışma yaptım. Yapılan çalışmalar aşağıdaki gibidir. (Genel)
    1. Pres makinelerinin bulunduğu alanda tüm preslerin elektrik bağlantılarında BUSBAR sisteme geçildi.
    2. Her makinenin elektrik panosuna kaçak akım rölesi takıldı. Panoların iç kısımlarına plexiglass malzeme ile kapatılarak el girmeyecek şekilde yapıldı. Pano kapakları kilitli sisteme dönüştü ve kilit sadece elektrikçilerde bulunmaktadır. Panoların önlerine yalıtkan paspas konuldu.
    3. Pres makinelerinin kayış kasnak denilen kısımları el girmeyecek şekilde kapatıldı.
    4. Kalıplarda hareketli ve açık kısımlar kapatıldı.
    5. Yağ kontrolleri periyodik olarak yapılıyor ve kayıt altına alınıyor.
    6. Yay kontrolleri periyodik olarak yapılıyor ve yaylar 6 ayda bir değiştiriliyor.
    7. Bir iş kazası yaşanıldığı için preslerin arka açıklık kısımları kapatıldı.
    8. Hidrolik preslerin arka kısımları kapatıldı.
    9. Tüm preslere uyarı etiketleri asıldı.
    10. Ayak pedallı olan preslerin bir kısmı iptal edildi. Çift el butonuna geçildi.
    11. Ayak pedallı çalışan preslerin pedallarına koruyucu yapıldı.
    12. Çift el butonları iki buton aynı anda basacak şekilde yapıldı ve zaman rölesi takıldı.
    13. Sensörlü olan preslerin sensör sistemi yenilendi.
    14. Tüm preslere acil stop butonu takıldı ve düzenli olarak kontrolü sağlanıyor.
    15. Küçük parçalarda çalışanlara maşa verildi ve maşa ile kalıp altından malzeme alınması sağlandı.
    16. Yeni iş başı yapan çalışanlar 1 hafta boyunca eğitim alarak az hafif işlerde çalıştırılacak, 2 aylık deneme süresini doldurmayan eleman açık kalıplarda çalıştırılmayacak şekilde yönetimsel bir karar alındı.
    17. KKD siz eleman çalıştırılmıyor. (Kesilmeye dayanıklı eldiven, kesilmeye dayanıklı kolluk, kulak koruyucu ve iş ayakkabısı olmazsa olmaz)
    Preslerde yaşadığım tek sıkıntı ayak pedallı gyotin makaslar. Bunlar çok eski makineler ve acil stop butonu makine koruyucusu vs. gibi sistemler yapılamıyor. Sistem devrini tamamladıktan sonra durduğu için acil stop butonu istediğim sonucu vermiyor. Bende öneri defterine bu makinelerin değişmesi gerektiğini vs. gerekli bilgileri yazıp işverene bildirdim.
  5. irtem İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23845
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim arkadaşlar.
  6. engincevre İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80998
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    emniyet sistemleri konusunda pilz firmasını öneririm.
  7. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işte çözüm budur... Forum yöneticisi olman lazım... :) Bir forum yöneticisi cevabı böyle olur...