1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Pres makinesi risk değerlendirmesi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Erdoğan Önkoyun tarafından 31 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Erdoğan Önkoyun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    24665
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    20150319_130600.jpg
    Merhaba Arkadaşlar, Döküm fabrikasında kullanılan pres makinesi için risk değerlendirmesi yapmam gerekiyor. Formda başka konularda da neler olması gerektiği hususlarını inceledim. Ben aşağıdaki hususları belirttim.

- Koruyucu kapak olması veya fotosel ile el koruması gerektiğini,
    - Çalışanın mesleki eğitim belgesinin olması gerektiğini,
    - Çalışanın koruyucu kulaklık kullanması gerektiğini,

Başka hangi hususları belirtmeliyim? Acil durdurma butonu da bana sağlıklı gelmedi. Buton düğme gibi duruyor? Onunda değiştirmesi gerektiğini yazmalı mıyım?
  2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    presler

Ekli Dosyalar:

3. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fotoğrafta gördüğüm pres makinesi sanırım eksantrik pres. Hareketli aksamların el sıkışmalarına karşı kapatılması, kayış kasnakların tamamen kapatılması, gövde topraklaması var mı yok mu, elektrik panosunda kaçak akım var mı, plexiglass malzeme ile pano içerisinin kapatılması, çift el butonu için zaman rölesi (yani bir kişi bir butona basılı tutuyorken diğerine bastığında çalışmamalı, her ikisine de aynı aynı bastığında çalışmalı), makine bakım kontrol kartı, ayak pedalı için koruyucu malzeme, çift vuruşu önlemek için düzeltici önleyici faaaliyet, büyük ihtimal oturularak çalışan bir makine çalışan kişi için ayarlanabilir rahat ayakları tekerlekli olmayan (ofis tipi kolsuz) sandalye, havalı tabanca ile kişi kendi üzerini temizlememeli (metal olduğu için deri altına nüfuz edebilir veya göze kaçabilir), çalışan kişi kesilmeye dayanıklı eldiven kullanıyor mu iş ayakkabısı kullanıyor mu bunun gibi uygunsuzlukları yazabilirsiniz. Bence en önemlisi eksantrik preslerin hava kavramalı preslere dönüştürülmesi ve bu preslerin sensörlü tertibatın bulunması gerekmektedir.