1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Preslerde alinacak iş güvenliği önlemleri

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 21 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. münevver çetiner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45223
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    merhabalar arkadaşlar,
    metal enjeksiyon presi ile ilgili bilgi rica edecektim
  2. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    pres kullanıcıları için mesleki eğitim zorunluluğu var mıdır? eğer var ise hangi mevzuatta geçmektedir?
  3. suat karakoç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaslar merhaba bu tip bir preste cift el kumanda ile ayni islevi saglayacak onlem nedir? Preste parca tutulmasi el ile yapiliyor (masa kiskac ile tutulmasini istedik) cift el kumanda el tutuldugundan uygub dusmuyor.isik perdesi sorunu cozermi.isik perdesi ile ilgili bilgi verirmisiniz.ayrica firmada eksantrik presler bulunuyor.calisma komutu verildiginde pedalden ayak cekildigi anda durmuyor. koc bir tam turunu atiyor bunu onlemenin yolu nedir.?

Ekli Dosyalar:

4. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Pnömatik sistem kavrama ve frenleme sistemi koyulursa eksantrik pres istediğiniz yerde durur. Işık perdesi fotoğrafta görülen abkant preslerde kullanışlı olmuyor çünkü farklı ebatlarda büküm yapılıyor bu nedenle perde iptal edilmek zorunda kalınıyor. Şimdiye kadar abkant preslerde kullanabildiğimiz en iyi önlem üç kademeli pedal.
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    abkant pres için lazer parmak koruma var;

Abkant Pres Parmak Koruma Lazer Güvenlik Sistemi Revizyonu
    [​IMG] CE belgeli ve KATEGORİ 4

Abkant presler'de hem insan sağlığını koruyacak hem de makinenizin çalışma hızlarını olumsuz etkilemeyecek tek yöntem Lazer Güvenlik Sistemleridir. Abkant preslerin ön tarafı için güvenlik bariyeri uygulaması dooğru bir seçim değildir. Çünkü abkant preste sacın prese yerleştirilmesi için güvenlik perdesinin taradığı bölgeye hem sac hem de operatörün eli girmektedir, bu durumda da güvenlik sistemi makinenin çalışmasına izin vermez. Dolayısıyla Parmak koruma seviyesinde lazer güvenlik modüllerinin kullanılması zorunludur.

Lazer güvenlik sistemlerinde 2 çeşit çözüm vardır.

1- Alt tablaya monte edilen güvenlik sistemi;
    Bu sistemde alt kalıp yüksekliğine göre lazer alıcı ve verici ünitelerin yükseklikleri ayarlanır. Abkant presin alt kalıbı değiştirildiğinde, eğer kalıp yüksekliği bir öncekinden farklı ise alıcı-vericinin yüksekliği de tekrar ayarlanmalıdır. Çok sık kalıp değişikliği yapmayan işletmeler için ideal bir çözümdür. Fiyat ve performans olarak ön plana çıkmaktadır.

2. Üst Tablaya monte Edilen güvenlik sistemi;
    Bu sistemde alıcı ve vericiler abkant presin üst tablasına monte edilir. Yüksekliği bir kere abkant presin bıçağına (üst kalıp) ayarlanır. Üst kalıp yüksekliği değişmediği sürece aynı ayarda kullanılabilir.

Bu sistemin bir diğer avantajı ise kutu bükümlere de izin verilmesidir. Bu sistemde güvenlik sistemi ile ilgili bir kaç çalışma modu vardır. Bu modlar makine üzerindeki bir anahtar ile seçilmektedir.

Bu sistemde makineye sadece güvenlik için alıcı verici lazer üniteleri monte etmek yetmez. İlave olarak güvenlik PLCsi, güvenlikli hidrolik valfler, üst tabla hızının kontrolü için cetvel sinyallerinin izlenmesi gibi değişiklikler yapılması gerekmektedir makine üzerinde. Bu sistemin devreye alınması 2-3 gün sürebilir. Çünkü makine elektrik kumanda panosunda çok büyük değişiklikler yapılmaktadır. Bu tür bir revizyon için makinenizin bir süre işlevsiz kalacağını hesaba katmalısınız.
  6. suat karakoç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Oncelikle paylasimlar icin cok tesekurler. lazerin iletkene duyarligi nedir ersin bey?metale duyarliligi var ise sacı gordugunde duracaktir bu durumda kullanisli olmayacaktir.Resimde eldiven gorulmekte lazerin yalitkana duyarli oldugu icinmi acaba?Bu noktayi biraz acabilirseniz sevinirim?Sistemin maliyeti ile ilgili bilginiz var midir.?
  7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Buradaki lazer sınıfı 4 ,eldiven takılması iyi olur(üç parmak kalınlığında koruma sağlıyor ortalama) (eldiven saç malzemenin eli kesmemesi içinde takılmalı).abkant önce 150 mm/sn hızla aşağı iniyor daha sonra büküm noktasına az kala hızı düşüyor (10 mm/sn veya 20 mm/sn gibi) o anda lazer parmak koruma devre dışı kalıyor ve büküm gerçekleşiyor
    Bu parmak korumaların optik olanları da var (bir parmak kalınlığında)
    maliyetler çok düşük değil(3000 TL den başlıyor) ,ama bir parmak ezilmesinin manen ve madden maliyeti karşısında çok ucuz tabi..
    yeni abkantların genelde hepsinde parmak koruma takılmaktadır(ışın bariyeri ise kullanılamaz)
  8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  9. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    sonuç olarak abkant preslerde parmak koruma sistemi olmalıdır.
  10. suat karakoç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Anladım teşekürler Ersin bey.Sistemin nasıl çalıştığını anlamamıştım oturdu şuanda
  11. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK kapsamında EK-1 listesine bakarsan bulunduğun sektöre göre bunu anlayabilirsin. Örneğin benim çalıştığım firma metal işleme sektörü tüm çalışanlara mesleki eğitim aldırdık. Her bölümün kendine ait eğitim konusu mevcut. Örneğin preslerde çalışanlara TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE PRES İŞLERİ adı altında mesleki eğitim aldırdık.
    Mesleki eğitimleri MEB onaylı özel firmadan aldırabilirsiniz veya bulunduğun yerin İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ile protokol imzalayıp eğitim aldırabilirsiniz.
  12. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Ersin Bey, bir sorum olacaktı. Metal işleme sektöründe tam zamanlı olarak çalışıyorum. Bazı üretimlerde makine koruyucuların üretim modeline engel olduğu için çıkarıldığını gördüm. EK'teki resimdeki giyotin makaslarda kullanılması gereken mevcut bir makine koruyucusu vardır. Bu koruyucu büyük malzeme keserken kullanılıyor. Ancak küçük metal parça kesimlerinde engel olduğu için makine koruyucusu çıkarılıyor, makine koruyucusu olduğunda o parça kesilemiyor. Parmak kesilmelerine engel olmak için başka ne tür bir önlem almalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.
  13. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    resim ek'tedir.

Ekli Dosyalar:

14. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı: