1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Presli bi yerde çalışma için s1, s2, s3 cinsi iş ayakkabılarından hangisini kullanmalıyız?

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 12 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  bu kkd' lerle ilgili presli bi yerde çalışma için s1, s2, s3 cinsi ayakkabılar var bunlardan hangisini kullanmaları mantıklı olur ? Birde lazer kullanımları için gözlükle, sıcakta kor alevde çıkarılan gözlükler nasıl olmalıdır?
 2. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  S1 normal, S2 çelik burunlu, S3 çelik burun ve çelik ara tabanlı diye biliyorum. Buna göre seçim yapabilirsiniz.
 3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  çelik burun yerine kompozit burun denen bir iş ayakkabısı da var, seçenek olarak düşünebilirsiniz, sıkışma anında çeliğin ayak parmaklarını kesme olasılığı daha fazla, kompozit için ise fazla bir şey henüz diyemiyeceğim
 4. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Evet çelik burunlularda içeri doğru eğilip parmakları veya ayağın ucunu kesme riski var. Kompozit en mantıklısı. S3 tipi tabandan girebilecek çivi vida gibi risklere karşı önlem o yüzden öyle bir risk yoksa S3 e gerek yok, S2 yeter bence..
 5. İsmail Tamer KÖSE İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  120224
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhabalar,
  Forumda başka bir konuya bakıyordum ancak sorunuzu görünce yardımcı olayım dedim, kişisel koruyucular konusunda işletmede çalışan ve birçok firmanın ürününü deneyen birisi olarak yardımcı olmak istedim.
  Öncelikle aşağıdaki standartlara bakınız;  Pres makinası çalışmaları daha doğuru riskiniz iki cisim arası sıkışma ise  200 Joule dayanımı olan S1-S2-S3 cinsi hangi ayakkabı olursa olsun farketmez. Çelik burun yerine daha hafif ve ayağın ön ucuna gelen sınır değerin üzerindeki bir darbede çeliğin parmaklarınıza zarar vermesini önleyebilirsiniz bunu da kompozit burunla yapabilirsiniz. Çelik ya da kompozit olmasının s1-s2-s3 le ilgisi yoktur.
  Eğer ortamda bir yağ ,su kaynağı sürekli olarak ayakkabınıza temas etmeyecekse ve kaygan bir zemin yoksa S1 olabilir, bu bahsettiğim alanda eğer delici bir malzeme varsa S1P sınıfı bir ayakkabı işinizi görür.
  Ancak ayakkabınıza yağ ve su teması olacaksa ve zemin doğal olarak kaygansa S2 sınıfı işinizi görür
  Yağ-su teması,zemin kayganlığı ve buna ek olarak ta sivri cisimlerden kaynaklı cisim batması tehlikesi varsa S3 sınıfı alabilirsiniz.

  Not: Yağlı ve suyun yoğun olduğu ortamlarda seçeceğiniz iş ayakkabısının baskılı deri değilde cilt vidala deri olması kullanım süresini artırır. S1 ayakkabılar genelde kuru ortamlarda kullanılır cordura( bezli modelleri ) veya yanları delikli modelleri bulunur ayağı terletme konusunda diğerlerine göre daha iyidir.Ancak yukarıda bahsettiğim gibi ortamda yağ-su vs varsa S1 hiç bir işe yaramaz.
  Bununla ilgili bildiğim 3-4 markada önerebilirim, sorunuz olursa sorabilirsiniz.
  Kolay gelsin.

  Ekli Dosyalar: