1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Prim gün sayısı ile b - a olma kalktı mı?

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve songuko tarafından 24 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. songuko İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Kamu
 2. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37748
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Kalkmadı. O kalkan başka bir uygulama idi. Hayata geçemeden öldü.
 3. zeynep basar İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Kürşat bey sanırım sizin konuyla ilgili bilginiz var. 3 yıllık mesleki tecrübe ile c sınıfı belgeli uzman, B veya A sınıfına bakabilir diye Geçici Madde yayınlandı. Daha sonra dava açıldı hala dava sürecinde mi bilmiyorum dava sonuçlansaydı bakanlık duyuru yapardı.
  Ancak, benim tanıdığım çok tehlikeli sınıfta olan bir işyerinde c sınıfı uzman isg-katip üzerinden sözleşem yaptı ve hala çalışması devam ediyor. Bakanlık duyurusunda isg katip üzerinden yapaılan sözleşmeler askıya alındı denmesine rağmen.
  Bende C sınıfı belgemle A sınıfı Çok Tehlikeli çalıştığım işyerinde 3 yıllık mesleki tecrübemle varken isg-katip üzerinden sözleşme yapabilir miyim?
  iLgili Link
  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=c_sinifi_iptal
 4. Levent Kon İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44722
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çimsataş
  O arkadaş gayirresmi çalışıyordur.
  Isg katip bu şekilde yapılmış tüm sözleşmeleri "ayrıldı" notu ile iptal etti!!
  Kolay gelsin.
 5. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  21 Aralık 2013 sınavı da geçici 2. maddenin 1. bendine göre yapılıyor..Ama onun tarihi 11.10.2013
 6. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37748
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  6331 sayılı yasanın yürürlükteki halini indirirseniz konuyla ilgili düzenlemeleri görebilirsiniz.

  Alttaki maddelere göre bir üst tehlike sınıfına bakabilme sürüyor. Fakat 3 yıllık mesleki tecrübe ile A sınıfına kadar bakabilme durduruldu (veya iptal edildi). Eğer durum böyle olmasa zaten çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinin sorunu çözülmüş olur ve böyle kolay bir sınavla binlerce C sınıfı uzman A yapılmazdı.

  İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
  GEÇİCİ MADDE 4 –
  (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.
  (2) (Ek: 12/7/2013-6495/55 md.) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.
 7. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
 8. Uğur Türker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Arkadaşlar merhaba, 2 tane A veya B sınfı iş güvenliği uzmanı arıyorum. Sınava giren arkadaşlardan ilgilenen varsa telefon numarasını mail atarsa sevinirim.
  Acelemiz yok sınav sonucu bekliyeceğiz. Sınavı iyi geçen arkadaşlar mail atabilirsiniz.

  zorunlurisk@gmail.com
 9. erhan41 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  uğur bey,

  hangi şehir için arıyorsunuz. çalışılacak yer neresi?
 10. Serkan Temel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  14449
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  aklımda olan soru işaretine ışık tutacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. sorum şu: geçici 4. madde iptal edildi mi ? eğer edilmedi ise c sınıfı 3 sene boyunca b ye bakabiliyor neden ozaman sertifika yükseltme sınavında gereklı uzman sağlanamayacağı telaşıyla tekrar erteleme söz konusu ? yani ben şuan c sınıfıyım yani 3 sene boyunca tehlikeli guruba bakabilecek miyim yoksa bakamayacak mıyım..