1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Prim gün sayısı tutmayan c sınıfı uzmanların durumu ne olacak ?

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve fetullah gülle tarafından 4 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Herkese Merhaba,

  Merak ettiğim bir konu var ve kafam karışmış durumda . Şu an C sınıfı uzmanlar belli prim sayısı ile B ve A sınıfı uzman sınavına girmeye hak kazandılar , tartışılır ne kadar doğru olup olmadığı ancak benim merak ettiğim " prim gün sayısı tutmayan C sınıfı uzmanlar ne yapacak " ?

  1- Öncelikle C sınıfı uzmanların B sınıfı yerine bakabilme durumu en son hatırladığım 2015 temmuzda bitiyor ki yönetmelik değişmediyse yayınlanma tarihi 30 Haziran 2012 ,

  İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
  GEÇİCİ MADDE 4 (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

  2 - Bunun dışında OSGB ' lerin görev ataması vardı A sınıfı uzman arada uğruyor ve tam süreli C sınıfı uzman oluyordu işletmede. o da ne kadar doğruydu bilmesem de şu an 11.10.2013 tarihli yönetmelikte ,

  İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri
  MADDE 7

  (3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.
  Yani bunun da imkanı yok.

  3 - çalışan sayısının yüksek olması gerekli, o daha da yükseltildi.

  Az tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişikibare:RG-11/10/2013-28792) 2000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

  4 - 2016 'da tüm işletmelerde uzman bulundurma zorunluluğu olacak .o zamana kadar 2 yıldan fazla süre var.

  Yani C sınıfı uzmanlar en fazla 2015 Temmuz ayına kadar B sınıfı yerine bakabilecekleri için biraz iş yapabilecekler daha sonrası ( çoğunluğu Ocak 2014 tarihinde anlaşma yapsa ) temmuz 2015'te işsiz kalacak . Bu arada çoğu işletme de bu bilgiye sahip olduktan sonra B yerine 2015 'e kadar bakabilecek C sınıfı uzman yerine B sınıfını tercih edecektir.  Yanlış yada eksik varsa lütfen düzeltilsin . Yönetmeliklerde yapılan değişikliklerden dolayı eksiklik yada yanlışlık olabilir .
 2. Fatma Kaynak İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Son çıkan yönetmelikle C'lerin B' ye bakması iptal edildi diyor kurs yerleri??
 3. Ayhan Yaşar İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  hangi yönetmelikte yazıyor bu fatma hanım acaba bana linkini göndereblirmisniz acaba
 4. MuratÇakır İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bu söyledikleriniz hikaye,çok tehlikelide çalışan çok C sınıfı uzman var
  3 yıl olayına da zamanı gelince bi ayar verirler,rahat olun
 5. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  yüksek lisans yapmak güzel bi alternatif gibi duruyor...
 6. Cüneyt Şahin İSGforum Üyesi

  C lerin 3 yıl süre ile B ye B lerin 4 yıl süre ile A sınıfı uzmanların yerlerine bakabilecekleri ile ilgili bölüm direk 6331 sayılı kanunun sonunda geçici madde 4 de yazmaktadır. Yeni bir yönetmelik çıktı diye bu iptal olmaz. İptali ile ilgili karar çıkması gerekmektedir.
 7. Ayhan Yaşar İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Aynen ya. Kafalarina gore yorum yapiyolar sonra? hangi yonetmelikte var diyosun susuyolar daha 3yil hakkimiz var. Aga: )
 8. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  30.06.2012 tarihinden itibaren 3 yıl..:)