1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Prim yükseltme danıştay kararı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve ali akkaya tarafından 6 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. [​IMG]
  Mesut TORAMAN
  Bir Danıştay kararı daha


  Geçen yıl Ağustos ayında, Torba Kanun’la 6331 sayılı Kanun’un geçici 4. maddesine bir fıkra eklenmiş, bakanlığa, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla 2 sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmak yetkisi verilmişti.

  Yönetmelikte yapılan değişiklikle (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan; adlarına bin 500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına, adlarına 3 bin gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına, girebilmek hakkı verilmişti. Ayrıca, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan; adlarına bin 800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına, girmeye hak kazandılar. Sınavlara giren yaklaşık 25 bin (C) sınıfı iş güvenliği uzmanının (A) ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgelerini aldılar.

  Her zaman olduğu gibi yapılması istenen açık bir şekilde kanunda yazılmamış, düzenlemenin nasıl yapılacağı yönetmeliğe bırakılmıştı. Oysa on binlerce mail milletvekillerine gönderildiğinde düzenlemenin kanuna yazılması istenmişti.

  Zamanında yapılması gerekenler yapılmadığı için yeterli sayıda A ve B sınıfı uzmanı yoktu. Kaos yaşanmıştı. Ya Torba Kanun’la kanunun uygulanması ertelenecek veya başka bir formül bulunacaktı. Bizler, çok tehlikeli sınıfta örneğin madenlerde ve inşaatlarda fiilen çalışmış C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına, tehlikeli sınıfta fiilen çalışmış C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girmelerine olanak verilmesini istemiştik.

  Yönetmelikte, adlarına pirim yatırılanlar denilerek, C sınıfı iş güvenliği uzmanının bakabileceğiişlerde veya hiçbir işte fiilen bir gün bile çalışmamış olanların A sınıfı iş güvenliği uzmanı olmaları sağlandı. Haklı itirazlar geldi. Mahkemeye de başvuranlar oldu. Geçen hafta bu konuda biryürütmenin durdurulması kararının bakanlığa tebliğ edildiği duyumları alındı.

  Binlerce A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi iptal olursa, Meclis’te görüşülmesi sürdürülen Torba Kanun’a bir maddenin ilave edildiğini duyacağız. Her zaman olduğu gibi Danıştay’ın hukuka aykırı gördüğü ve iptal ettiği yönetmelikleri Torba Kanun zoruyla uygulamaya çalışacağız.

  Meclis dönem içinde toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren kanunları uzlaşarak çıkarmayıp tatile gireceği son günü gece yarısı verilen önergeler ile kanunlaştırmaya devam edecek gibi görünüyor. Bir kısım milletvekilinin vereceği kimsenin aklına ve gündemine gelmeyen kanunlar ile karşılaşacağız. Torbadan çıkan kanunlar sorunu o gün çözmüş gibi görünse de sorunu çözmediğini defalarca gördük.

  Meclisin tatile gireceği günün gecesi iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yapılacak düzenlemeleri merakla ve endişe ile bekliyorum.

  KAYNAK:http://yenidonem.com.tr/bir-danistay-karari-daha.html

  Ekli Dosyalar:

  • HABER.jpg
   HABER.jpg
   Dosya Boyutu:
   29,8 KB
   Görüntüleme:
   3.767
 2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ben anlamıyorum, bu danıştayın bir tüzüğü incelemesi ne kadar sürer. Çıkmadan tasarı iken incelenemiyor mu? Ben bu kadar kişinin belgesinin iptal edilebileceği ihtimalini gerçekçi bulmuyorum. Meclis ne yapar eder, bir kılıfına uydurur :)
 3. Murat Sayar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18702
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Çukurova Gayrimenkul
  Bende bulamadım ama eğer karar doğruysa olması gereken ve geç kalınmış bir karar kesinlikle! Bu madde ilk gündeme geldiğinde itiraz edilmişti şimdi sonuçlanmış oldu. Zaten madde de yıl süreyle olmuştu bu olay Ağustos ayı itibariyle dolmuş durum da
 4. akraba54 İSGforum Üyesi

 5. BirimEsas NoDavanın KonusuDanıştay Açılış TarihiTaraf Bilgisi
  Danıştay 10. Daire Başkanlığı2013/7787Yönetmelik29/11/2013
  DAVACI : Y* O*
  DAVALI : Ç* V* S* G* B*
  Sonuç
  Dosyaya Ait Bilgiler
  Dosyanın Son Aşaması
  ( 25/03/2014 )
  , Esastan Havale İçin Beklemede ( Dosyanız incelenmek üzere Tetkik Hâkimine verilme sırası beklemektedir. Dosyanız geliş tarihi sırasına göre Tetkik Hâkimi tarafından incelenecektir. )
  Karar Sonucu
  ( 10/04/2014 )
  , YD KABUL
  ( 26/12/2013 )
  , YD SAVUNMA VE ARA KARARINDAN SONRA
 6. sınıf farkı kalksa da herkes kendi sektörüne baksa ;)
 7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kulaktan duymalara göre hezeyan yapmaya gerek yok,ne olacaksa varsın olsun takılmayın bunlara çalışmalarınıza ve denetimlerinize bakın..Sanki herkes A sınıfı uzman olsa memlekette sorunlar çözülecek..
 8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI YÖNETMELİKLERİ DİKİŞ TUTMUYOR

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE SINIFLARARASI YÜKSELMENİN DÜZENLENDİĞİ GEÇİCİ 2. MADDENİN YÜRÜRLÜĞÜ DANIŞTAY TARAFINDAN DURDURULDU

  Bedri TEKİN

  A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

  btekin@pozitifisguvenligi.com

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI YÖNETMELİKLERİ DİKİŞ TUTMUYOR

  2003 yılında 4857 sayılı İş Kanunun kabul edilmesiyle, 2005 yılından itibaren iş güvenliği uzmanlığına ilişkin yönetmelikler çıkartıldı, ancak dava edildiğinde Danıştay yönetmeliklerin yürütmesini durdurdu ya da iptal etti.

  2005 yılından itibaren Danıştay’ın düzenlemelere ilişkin verdiği kararlar sonrasında sorun hep yasada yapılan değişikliklerle aşılmaya çalışıldı. İş güvenliği uzmanlığına ilişkin birçok husus değiştirilmekle birlikte, uzmanlığın A-B-C sertifika sınıflarında gruplandırılması anlayışında hiçbir değişiklik olmadı. 6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununun yürürlüğe girmesi ile birlikte özellikle A ve B sınıflarındaki iş güvenliği uzmanlığında açık oluştu. Sorun C sınıfı sertifikaya sahip olanların 30 Haziran 2015 tarihine kadar “tehlikeli” sınıftaki, B sınıfı sertifikaya sahip olanların 30 Haziran 2016 tarihine kadar “çok tehlikeli” sınıfta yer alan işyerlerinde de görev yapabilmesine ilişkin düzenlemeyle aşılması istense de, uzman sayısı yeterli olmadı. Bunun üzerine, 2 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan değişiklikle 6331 sayılı Kanunun Geçici 4. Maddesine ; “ Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.” Hükmü eklendi.

  Ardından, İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik’te değişiklik yapıldı ve değişiklik 11 Ekim 2013 Tarih ve 28792 Sayılı Resmi Gazetede yayımlandı. Söz konusu değişiklikle yönetmeliğe, “ Sınıflar arası yükselme” başlıklı madde eklendi, bu düzenlemeyle;

  (1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  girmeye hak kazanırlar.

  (2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  girmeye hak kazanırlar.

  (3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar Kanunun Geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde düzenlenecek sınavlara iki defaya mahsus girme hakkı kazanırlar. Başvuruda istenecek belgeler Bakanlıkça ilan edilir.

  (4) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar, yapılacak sınavda başarılı olamadıkları takdirde sahip oldukları belge ile çalışmaya devam ederler.

  Hükmü getirildi.

  Yönetmelikteki bu değişiklikten sonra, 21 Aralık 2013, 23 Şubat 2014, 24 Mayıs 2014 tarihlerinde “yükselme sınav” ları düzenlendi ve binlerce uzman A ya da B sınıfı sertifika almaya hak kazandı.

  Yönetmeliğin “sınıflar arası yükselme” başlıklı maddesinin iptal edilmesine ilişkin olarak Danıştay’a dava açıldı. Danıştay 10. Dairesi açılan davlardan 2013/7786 Esas No’ lu dava ve 2013/7787 Esas No’ lu davaya ilişkin olarak 10 Nisan 2014 tarihinde verdiği kararlarda söz konusu maddenin yürürlüğünü durdurdu.

  Danıştay 10. Dairesi Kararında aşağıda belirtilen hususları gerekçe olarak gösterdi;

  6331 sayılı yasanın Geçici 4. Maddesinin 2. Fıkrası İş güvenliği uzmanlığı belgesi sahip olanların sınavla üst sınıflara geçişlerine olanak sağlamış, ……. Üst sınıfa geçiş sınavına girebilmeleri için aranmış olan Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan gün sayısının herhangi bir çalışma alanına ilişkin değil, iş sağlığı güvenliği alanına ilişkin olması açıktır.

  1. Yasa hükmü ile bir üst sınıfa geçişin usul ve esasları düzenlenmiştir. Oysa, Yönetmelikle C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanların A sınıfı sertifika almalarına olanak tanınmıştır.
  BUNDAN SONRA NE OLACAK

  Danıştay, “sınıflar arası yükselme” sınavı ve sınavla alınan belgelere ilişkin karar vermemiştir, sınavların dayanağı olan maddeyi iptal etmiştir. Dolayısı ile sınav ve belgeler doğrudan iptal edilmemiştir, sınav ve belgelere ilişkin olarak idarenin karar vermesi gerekmektedir. Danıştay kararında idareye, karara ilişkin itiraz için 7 gün süre vermiştir. Muhtemeldir ki; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Danıştay İdari Davaları Kuruluna itiraz etmiştir.

  İdari Davaları Kurulu da Danıştay 10. Dairenin kararı çerçevesinde davranırsa, muhtemeldir ki; Yeniden yasa değişecek, yeniden yönetmelik değişecek, yeniden sınav yapılacak ya da konuya kökten çözüm getirilecek, sertifika sınıfları ortadan kaldırılacak.

  http://www.pozitifisguvenligi.com/index.php?option=content&task=view&id=430&catid=29&Itemid=69
 9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  latif işcen.jpg
 10. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Belgeleri kimse iptal edemez. Rahat olun
 11. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Geriye donuk gecici maddede yurutme durudurulsa ne durdurulmasa ne... Ati alan uskudari gecti idari mahkeme de buna istinaden belgeleri iptal ederse gorun o zaman cumbusu... Tek cozum hekimlikte oldugu gibi sinif farkini kaldirmak olacak. Bu sefer de sektorel uzmanlik gündeme gelebilir. Merakla bekliyorum pirincin tasini nasil ayiklayacaklar....
 12. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 13. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Sınıf farklılıkları ortadan kaldırılsa yine ayrı bir kaos doğacak.
  Yüksek lisans yaparak sınıf yükselme sınavına girenler ve prim gününden dolayı sınıf yükseltmeye girenler sonuçta ciddi paralar harcadılar.
  mayıs 2014 uzmanlık sınavı ile c sınıfı olan bir uzman ile 2 -3 yıllık bir tecrübesi olan bir uzman bir olmamalı bence.
  Sınıf farklılıkları kalktığı zaman yeni uzman olan bir uzman arkadaşımız çok tehlikeli bir sınıfta yapacağı uzmanlık ne kadar gerçekçi olacaktır.
  Geçenlerde iş başvurusu yapan bir uzman arkadaşımız uzman olalı 6 ayı geçmiş ama ne risk değerlendirmesi yapmış nede yapmasını biliyor.
  Artık kanunu değiştirmek çare değil adam akıllı bir kanun yapılmalı ve eksiklikleri giderilmelidir.
  Şurada 01.07.2015 tarihinden itibaren c sınıfları Tehlikeli işlere bakamayacaklar ve yüksek lisans yaparak ve yüksek lisansı yetiştirmeye çalışıyorlar. 9000 tl gibi büyük meblağları veriyorlar ve birileri çıkıyor ve sürekli değişiklik yapıyor. Yazık arkadaşlar bu kadar uzmana ,
  Birileri emeklerimiz ile oynuyor .
 14. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Her danıştay iptallerinde dediğim gibi çalışmalarınıza hiç birşey olmamış gibi devam edin. Danıştay durdurma gerekçesi, geriye dönük değildir. Ayrıca süresi ve geçerliliği sona ermiş olan maddeye takılmıştır. İlgili yönetmelik maddeleri kanuna dayandırıldığı için belgelerin iptali söz konusu olamaz. Var olan kanun maddelerini danıştay iptal edemez yürürlüğünü durduramaz.
 15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Dediğiniz doğru zaten süresi dolmuş bir maddenin yürütümünü durdurmuş. Bu durdurma ile geriye yönelik sertifikalarda durum değişmez fakat zaten süresi dolmuş bir maddeyi neden durdursunlar ?????? Burada bir muamma var. İlerleyen zamanlarda sertifikalar ile ilgili büyük bir değişiklik bekliyoruz. Herkesin hakkında hayırlısı arkadaşlar.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Ağustos 2014 ---
  Arkadaşım gereksiz tartışmalara gerek yok yazdığın mesajdan rahatsız oldum belirttim. Sende rahatsız olursan sende belirttirsin ok.
 16. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Nesinden rahatsız olsun, bir açıklama yapmalısın ki bizde kendimize bakalım. Rahatsızlık vermeyelim. Buradan yazmak istemiyorsan özelden yazabilirsin.
 17. Erdal Sarıgül İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Birde tabi kazanılmış hak diye bir şey var hukukta, hukukçular daha iyi bilirler ama anladığım kadarı ile kazanılmış hakka giriyor ve belgelerin iptali söz konusu değil.
 18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Zaten Danıştay yürütmeyi durdurma kararı almış iptal kararı almamış. Yani yükseltmeler devam ediyor olsaydı onu durduracaktı, sınavı geçen arkadaşların belgeleri ile ilgili bir durum söz konusu değil.
 19. hassed İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  irim
  Esas No
  Davanın Konusu
  Danıştay Açılış Tarihi
  Taraf Bilgisi

  Danıştay 10. Daire Başkanlığı
  2013/7787
  Yönetmelik
  29/11/2013
  DAVACI : Y* O*
  DAVALI : Ç* V* S* G* B*
  Sonuç
  Dosyaya Ait Bilgiler
  Dosyanın Son Aşaması
  ( 25/03/2014 ) Esastan Havale İçin Beklemede ( Dosyanız incelenmek üzere Tetkik Hâkimine verilme sırası beklemektedir. Dosyanız geliş tarihi sırasına göre Tetkik Hâkimi tarafından incelenecektir. )
  Karar Sonucu
  ( 10/04/2014 )YD KABUL
  ( 26/12/2013 )YD SAVUNMA VE ARA KARARINDAN SONRA
  Birim
  Esas No
  Davanın Konusu
  Danıştay Açılış Tarihi
  Taraf Bilgisi

  Danıştay 10. Daire Başkanlığı
  2013/7786
  Yönetmelik
  29/11/2013
  DAVACI : S* Ü*
  DAVALI : Ç* V* S* G* B*
  Sonuç
  Dosyaya Ait Bilgiler
  Dosyanın Son Aşaması
  ( 25/03/2014 )Esastan Savcılık Sırasında ( Dosyanız Savcı düşüncesi almak üzere sıra beklemektedir. Savcı düşüncesi alındıktan sonra dosya Danıştay'a geliş tarihine göre Tetkik Hâkiminin incelemesi için sıraya girecektir. )
  Karar Sonucu
  ( 10/04/2014 ) YD KABUL
  ( 26/12/2013 )YD SAVUNMA VE ARA KARARINDAN SONRA
 20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  buradan daha inceleme aşamasında olduğunu mu çıkarmalıyız ???