1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Prim yükseltme danıştay kararı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve ali akkaya tarafından 6 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sertifikaların iptali kesinlikle söz konusu olamaz. Sanırım Eski A sınıfı uzman arkadaşlarımız haklarının yenildiğini düşünerek hareket etmeleri üzerine alınan bir karar. Doğruluğu-yanlışlığını tartışacak değilim ama uzmanlıkta sınıf ayrımının kalkmasına kesinlikle karşı olduğumu da belirtirim. Şu bir gerçek arkadaşlar yeni uzman olan bir uzman ile bu işi 1-2 yıldır aktif olarak yapan uzmanın bilgi ve birikimleri aynı olamaz . Çünkü İSG anlamında saha deneyimi gerçekten de önemlidir. Sınıf ayrımının kalkması bu işi layikı ile yapan arkadaşlarımıza haksızlık olacağını düşünüyorum. Bunun ücretlerin düşmesine ve kalitenin daha da fazla düşmesine sebep olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla.
  2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Haklısın, ancak eline bir kez bile baret almamış arkadaşların A sınıfı uzman olduğunu da gözden kaçırmamak lazım. Sınıf ayrımı bence de gerekli ancak yükseltme yönteminin yanlış olduğunu düşünüyorum. Daha doğrusu prim günü ile yükselen arkadaşların prim günün olduğu iş koluyla sınırlandırılmasının daha doğru olacağı düşüncesindeyim. Tabi şahsi düşüncem
  3. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aynen o şekilde olmalıydı. Hayatında İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili iş yapmamış birinin sırf sigorta prim günü istenilen değeri karşılıyor diye sınıf yükseltilmesine karşıyım. Ama bakanlık bunu yaparken yine çaresiz kaldığını düşünüyorum çünkü sınıf yükseltmeyi uzman yetersizliğinden dolayı yaptı ve iş sağlığı ve güvenliğinde çalışmış ibaresi olsaydı bu sayı yine yetersiz kalacaktı. Ancak en azından şöyle de yapabilirdi KENDİ BRANŞINDAN ibaresini koyarak en azından mühendisler mühendis olarak , diğer meslek dalları da kendi mesleklerinde bu sigorta sürelerini doldurmaları istenilmeliydi. Kimse yanlış anlamasın ama sekreterlik , garsonluk vb. işlerde sigortalı olarak çalışan arkadaşların uzmanlık alanında sınıf yükseltme ile b veya a sınıfı olmaları bence çok saçma.
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Danıştayın geç karar vermesinden kaynaklanan bir karışıklık var sanırım.
    Bu işi geçici madde ilk çıktığında yapsaydı ( ki bu sefer zaten yükseltme sınavları da olmazdı ) haklılık payı olurdu.
    Sizlerin de dediği gibi Ağustosta süresi dolmuş bir şeyi iptal etmek pek de mantıklı gelmiyor. Bence bu karar üzerinden farklı kararlar alacaklar. Belge iptali bir ihtimal.
    Ama bana daha çok;
    Belgesini yükseltmiş kişilerin şu anki işlerine bakılmaksızın aynı belge ile sadece prim günü yatırılan iş kolunda bu belgeyi kullanmalarına izin verileceği kararı çıkacağı görünmekte.
    Sonuçta burası Türkiye...
  5. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sait Bey bu da ayrı bir sorun doğurur ki sınıf yükseltme sınavına giren çoğu uzman arkadaşımız prim olarak zaten farklı kollarda çalışmaları. Özel sektör malumunuz asgari ücret ile sigorta gösterilmesi baya olağan bir durum olduğundan Türkiyede iş kollarına göre prim yatırılması pek de yaygınlaşmadı geçmiş zamanlar için. Bu da hemen hemen çoğu uzmanın sınıflarının geçersiz olmasını doğurur.
    Bu uygulamanın olmayacağı kanısındayım. Çünkü Sınıf yükseltme sınavı için belirtilen koşullarda herhangi bir işkolu için prim kısıtlaması yapılmamıştı. Dolayısı ile bunun bu şekilde yapılacağına pek imkan vermiyorum ki bu da yeni mağdurların çıkmasına sebep olacaktır.
  6. ben yükseltmenin ydolacağını söylediğimdede karşı çıktınız
    yine karşı çıkacaksınız ama 1 aya yükseltme sınavlarının geçersizolduğuna dair duyuru yayınlanacak
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ey işi gücü dava mahkeme peşinde olan Dingilller,angutlar,şarlatanlar,goygoycular,sadist ve benciller;

Sen, torba yasa ile mevcut çok tehlikeli ve tehlikeli yerlerde A ve B sınıfı ciddi olan uzman açığı kapatmak istedin,5-10 kendini bilmez 50bin-100bin lere C sınıfları kullanarak para kazanmanda hem bakanlığı hemde işvereni samimiyetin dışına sürüklemiş hemde bırakın arasa bulamaz durumdaydı,amacımız kanunun memlekette iş ve sosyal barışı getirmesiydi ve herkesimde takdir toplamıştı ama sizler aslında derdiniz RANT'ın köpekleriydiniz ve bu köpeklik köpek kedi kovalamasına döndü.

Sözüm ona sen,torba yasa ile kanun ve yönetmelikte değişiklik yaptın 2 adet sınıf yükseltme sınavıda yaptın ve piyasaya nefes aldırmanın yanında ciddi anlamda işverene ulaştırılması gereken hizmeti A ve B sınıfı uzmanı sahaya sürerek bir nebze piyasanın olgunlaşmasını sağladın,bu neden seni geriyor anlamak mümkün değil...

Arkadaşlar, yok sınıf yükseltme yok bilmem ne!! bunlar takmışlar rantda parada pulda derdinde olan sadist şarlatanlardır.
    Bu şarlatanlar neden çıkıp;

1. İnşaatlarda C sınıfının tam zamanlı çalışmasına karşı çıkmıyor ve dava açmıyor,
    2. Neden 1 saatlik işyerine 16 saat eğitim vermenin saçmalığını dava etmiyor,
    3. neden B yada A sınıfı uzmanın 60-70 firmaya bakmasının fantaziden öteye işverene ve OSGB ye kölelik olduğunu anlatmıyor ve dava etmiyor,
    4. neden iş güvenliği uzmanı işverene sorumlu olsun ki yada işvereni iş kura şikayet etme saçmalığndan bahsetmiyor ve dava açmıyor,
    5. neden C sınıfları hapse giriyorda A sınıfları hapse girmiyor,
    6. neden kanuna iş güvenliği uzmanını rencide eden ve yükünü çoğaltan değişiklikler yapılıyorda,hekimleri patron yaptınız başımıza hekimlik harici para makinesi ile para babası yaptınız neden bunları dava etmiyorlar,
    7. neden 301 şehidin hesabını sormuyor ve bakanlığı dava etmiyorlar,
    Ben siz uzmanlara da kızıyorum aşağıda bir link var ona bakın kimse yorum yapmamış,şu konu altında o kadar boş muhabbet yapıyorsunuz ki bişenin yada sınavın yada sertifikanın iptal olduğu yok ama olsun diye ortalığı ayağa kaldırıyorsunuz...Derdiniz nedir anlamak mümkün değil,hemen hergün iş kazası ve diğer haber yayınlarına doğru dürüst yorumunuz yok iş güvenliği ile alakanız yok gelmiş burda danıştay kararını tartışıyorsunuz.
    http://www.isgforum.net/threads/osg...e-çalışma-şatlarınızdan-memnun-musunuz.12516/
    Bu haberi herkes önce ben bilirim ama dikkat edin kale almadım,gereksiz gördüm ve içeriği itibari ile boş-(abes ile iştikal) olarak addettim..ama arkadaşlarımız haber konusu olarak konuyu açmışlar yapacak bişe yok..Saygı duyarım..

Bizler 3 yıla yakındır sizlere samimiyeti ve ideal olmayı,hizmet etmenin; çalışmak,okumak,araştırmak ve kendini geliştirmekten geçeceğini ve de başarının bu şekilde geleceğini, türkiyede İSG nin bu şekilde oturacağından bahsede duralım, başkaları mahkeme kapılarında hem size hem türkiyeye hemde işverene kazık atma peşinde olduğunu unutmayın.

O dava açanlar varya yukarda SAYDIĞIM 7 MADDE gerekçesine dayanarak şimdiye kadar neden dava açmadılar,neden İSG sözüm ona dernekler dava açmadılar...Türkiyede Şu anda İSG derneklerinin hepsini lanetliyorum ve gereksiz lakayt kurumlar olarak görüyorum..hemde bidenesi güya yazı yazmış bilgi vermiş haber konusu başında arkadaş neden çanak tutuyorsunuz da bitanenizde çıkıp bir A sınıfı 70 tane firmaya nasıl bakabilir alsana dava demiyor..

Sonuç,arkadaşlar çalışmalarınıza bakın,kendinizi yetiştirin ve bu işi sevin ve de sahip çıkın.İnanın işverende size sahip çıkıyor..Bu konu boş beleş bir konudur..Hatırlıyormunuz 301 soma faciası öncesi bakan çelik 2014 yılında ceza kesmicez uyarı yapacaz diye basına demeç vermişti,işte o bakan 301 şehidimin ardından şu ana kadar ne işverenler adına,ne işçi adına ne de uzmanlar adına ciddi anlamda düzenlemeye ve radikal çalışmalar yapmamıştır.Bu ülkede İnsan gibi yaşamak zor,çalışmak ve yaşamak tehlikeli ve yasaktır..

Saygılarımla,
  8. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ağzınıza sağlık ,Erkan bey...duygu ve düşüncelerime tercüman olmuşsunuz.her bir kelimesine canı yürekten katılıyorum..
  9. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Elinize sağlık @Erkan Dündar .
    Sınıf yükseltme sınavı ile belgelerini yükselten arkadaşlarımız Kazanılmış haklar tanımına girdiğinden KANUNLARA göre belgelerin İPTALİ KESİNLİKLE söz konusu olamaz . Bu yüzden hiç bir arkadaşımız Stres yapmasın. Asıl stresi bu ikilemden nasıl kurtulacağını düşünen Bakanlık yapmalıdır. Bu konuda da @ali akkaya arkadaşıma katılmıyorum.

Saygılarımla.
  10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tahminim; bakanlık bu ikilemi çözmek için sınıf farkını ortadan kaldırmaya gidebilir.
  11. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sınıf farkını kaldırması 9000 tl gibi ücretler vererek kayıt yaptıran ve Yüksek lisans yapan uzmanlara haksızlık olmayacak mı ?
    Bakanlık her zaman yaptığı gibi bu işi de el birliği ile yüzüne gözüne bulaştırdı
  12. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ya bu deveyi güdecen ya bu diyardan gidecen derler ya

diyardan gidemeyeceğimize göre en iyisi yada mecburisi

bu deveyi gütmek olsa gerek
  13. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Danıştay 10. Daire'nin vermiş olduğu karar YD Yürütmeyi Durdurma kararıdır.

Danıştay, idari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkânsız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesi durumunda, gerekçe göstererek yürütmenin durdurulmasına karar verebilirler.

Yürütmeyi durdurma kararı, geçici bir karardır. Esas hakkında verilen kararla birlikte ortadan kalkar. Söz konusu dosyalar savcı düşüncesi alınması ve tetkik hakiminin incelemesi için sıra beklemektedir.
    Yürütmeyi durdurma kararı idareye, esas kararı verilinceye kadar yükseltme sınavı yapamazsın demektedir. Programda yapılacak başka yükseltme sınavı olmadığı için herhangi bir etkisi yoktur. Danıştay'ın esas hakkındaki kararı da açıklanmadan konuyla ilgili şöyle olur, böyle olur diye bir fikir yürütmenin anlamı yoktur, düzeltme için de idarenin elinde imkan çoktur.
    Saygılarımla
    Danıstay Dosya Sorgulama.jpg
  14. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hukukta verilen hak geri alınamaz.
    bir fatura kesilecekse bakanlığa kesilir.
    bakanlık da bu durumu bir kararla düzeltir.
    hiçbir belge iptal olmaz.
    sınıf uygulamasını kaldırmak bakanlık için çok risklidir.
    çünkü kaza sonuçları, açılacak davalar sonucunda bakanlığa tazminat olarak yansıyabilir.
    hayatını bu aldığı belge üzerine kuran insanlar var.
    kredi çekmiş, evlenmiş, borca girmiş insanlar var.
    bu konuşulan sınıf farklarının ortadan kaldırılması, belgelerin iptal edilmesi öyle kolay işler değil.
    bir fincan suda fırtına koparmayı sevdiğimiz için polemik oluyo işte.
  15. laf laf laf daha önce bu belgeler iptal olmadımı oldu
    verilen hak değil yanlış hak verilmesi söz konusu (muz cumhuriyetlerinde sık rastlanır)
    ama bi kanun maddesiyle sınavı tekrar geçerli kılabilirler
    varya bidahada tek kelime yazmıcam bu nedir ya
    sosyal hukuk devleti burası sizin bakış açınız elbetteki faydalıdır ama sizin bakış açınızda olmayan şeyleri diğer insanlar görebilir
    yazık ya
  16. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Karar nisan ayında alındı. Ancak Mayıs ayında yükseltme sınavı olmuştur.
  17. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Doğru ancak kararın ne zaman alındığı değil, ÇSGB'ye ne zaman tebliğ edildiği önemlidir. O da Mesut Toraman Bey'in söylemine göre geçen haftadır. ÇSGB tebliğden sonra prim gününe dayalı yeni yükseltme sınavı yapamaz.
    "Geçen hafta bu konuda bir yürütmenin durdurulması kararının bakanlığa tebliğ edildiği duyumları alındı."
  18. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yapması için verilen zaman 02.08.2014 tarihinde dolmuştur. Ekstra sınav olmayacaktı zaten. Ancak bundan sonra ne yapacakları önemli bakanlığın.
  19. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yükseltme sınavları geçen yıl çıkarılan torba Kanunda ki maddelere dayanılarak yapılmıştır. Yani yasal dayanağı vardır, Bu nedenle belge iptali olacağını düşünmüyorum. Danıştayın gerekçeli kararını görmek en doğrusu olur. İlgili Yönetmeliğin iptalini hangi gerekceyedayandirmis. İnternette dolaşan ama tam metin olmayan gerekceyedayandirmis göre, prim günleri isg konusunda olmalı imiş. Eğer gerçekten iptal bu gerekçe ye dayandirilmis ise, yine bir sorun var demektir. Çünkü yükseltme ile ilgili torba yasa ile düzenlenen kanun maddelerinde böyle bir düzenleme yoktur. Ima dahi yoktur. Bu nedenle bir şey çıkacağını düşünmüyorum. Büyük olasılık bakanlığın itirazı kabul görecektir diye düşünüyorum.
  20. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sayın @Aydın Altıntaş iyi bir noktaya değindi. Prim günü için herhangi bir detay verilmemiştir ve herhangi bir işte sigorta günü olarak doldurulması istenilmişti Dolayısı ile bunun belge iptaline gideceğini hiç düşünmüyorum. Bakanlığı itirazının kabul edileceğini düşünüyorum çünkü itirazın reddedilmesinin büyük kaosa sebebiyet vereceği kesin.