1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Prim yükseltme danıştay kararı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve ali akkaya tarafından 6 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Aydın Atıntaş rahatsız oluyorsan okumayabilirsin veya başka sitelere kayabilirsin aksiğ tezin varsa düşüncelerinizi yazarsın
  2. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bazı arkadaşlar sanırım farklı düşünce ve yorumlardan hoşlanmıyor. Tekamul etmek lazım.
  3. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yönetmelikte hiç bir noktaya dokunulmamıştır. Örnek verirsek borçlanma konusunda değinilmemiş sonra tebliğ de borçlanma kabul edilmeyecektir diye duyuru yayınlamıştır.
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    alınan yd kararını görmeden yorum yapmamak lazım, zaten eski a sınıflarının dava açacağı biliniyordu. eğer sadece iş güvenliği ile alakalı prim günü olanların yükselme sınavına girebilmesi gerektiği yönünde bir karar alındıysa son derece saçma olacaktır. zaten bu durumdakilerin yükselme sınavına girmelerine gerek yoktur, normal prosedürle sınıf yükseltebilirler, yükseltme sınavlarına sadece iş güvenliği alanında prim günü olanlar alınsaydı muhtemelen bu sınavlara 100-200 kişi katılır, eski A'ların mutlu mesut durumu devam edebilirdi.

5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şarlatan diyorum onlara bu yüzden,eline sağlık tesbit ve yorumların için...
  6. CEM TAKTAKOĞLU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46778
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İLİM ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ
    Davayı açan kodaman beyefendiye ithafen.Yeterli iş güvenliği uzmanlığı olmadığı için İş Sağlığı ve Güvenliği yasası sürekli ertelendi. İş kazaları sonucu birçok canı yitirdik. Şu an en azından yasa yükseltme sınavları sayesinde yürürlükte, en azından yüzbinlerce işyerlerinin iş güvenliği uzmanları var ve iş güvenliği önlemleri alınmaya başladı. Davayı açan şahısı ise esefle kınıyorum .
  7. CEM TAKTAKOĞLU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46778
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İLİM ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ
    Dava dilekçesini nasıl inceleyebiliriz?
  8. Gürcan Kaynak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    davayı açanın ellerine sağlık. prim günden sınıf yükseltme sınavına girmeye hak kazanmak tamamen yanlıştı zaten.
  9. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O zaten çözüm olmazdı ama mesleği dışında prim ödeyerek alakasız işlerde çalışanları işin içine katmakla bu sorun çözüme de ulaşmazdı. Nitekim olmadığını gördük. Düşünsenize isteğe bağlı sigortalıların bile (hiçbir yerde çalışmayanlar) sınava girme hakkı oldu.
    Böyle diyeceklerine "1 yıllığına herkes sınava, geçene belge geçemeyene yok" deselerdi bile daha mantıklı bir iş yapılmış olurdu. 1500-3000 rakamı hiçbir anlam ifade etmiyor bana göre.
  10. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bakanlık çok tehlikeli alanda görev yapacak yeterli sayıda iş güvenliği uzmanı olmaması nedeniyle öyle veya böyle yükseltme sınavları için böyle bir yöntem izledi. eksiklikler olabilir, tartışılabilir, fakat yükseltme sınavları komple yanlış diyorsak önceden sınavsız A sınıfı olmuş veya yine benzer şekilde prim günüyle tek sınavla direk A sınıfı olmuş olanlar da aynı duruma düşüyorlar.

kendin olurken iyi de başkası olurken mi kötü ve yanlış oluyor?

çok açık konuşuyorum eğer ortada yanlışlık varsa sadece yeni A-B sınıfı olanların değil, yine eskiden tek sınavla veya sınavsız A olanların durumu da masaya yatırılmalı. yenilere yanlışta eskilere doğru es geçelim gibi bir mantık olamaz. eskiler nasıl almış bu belgeleri bir araştıralım öyle konuşalım.
  11. Ercan Alan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78838
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu belirsizlik içersinde herkesin farklı yorumlarda bulunması gayet normal, her yorum yapan arkadaşların haklı oldukları noktalar elbetteki fazla fakat anlıyamadığım bir noktada bazı arkadaşların çok gereksizde, yok çaycılıkta ssk prim gününü tamamlamışta, yok efendim isteğe bağlıymışta falan filan bunu dile getirenler acaba kendileride bu haktan yararlansalardı nasıl bir yol izleyeceklerdi veya bu hak belkide kendilerinede tanındı fakat (bilhassa 1. yükseltme sınavı) başarısızlık oranının düşük olduğu çok çok çok çok kolay olan bu sınavda herhangi bir başarı elde edemediler.Arkadaşlar bu düşüncelerinizi sahada çalışırkende dile getirebilirsiniz fakat diğer uzmanlar bu yükseltme sınavları vasıtasıyle A veya B olmuşlarsa inanın size yardımcı olmazlar,şimdi diyeceksinizki ne yardımları dokunacak zaten onlarda hiçbir tecrübe edinmeden direk A veya B oldular.Arkadaşlar hayat tecrübesi, inanın çok önemli, patronlarının söz geçirmekte zorlandığı çalışanlara bu tecrübe ile o kadar rahat hitap edebiliyor ve önerilerinizi uygulatabiliyorsunuzki inanamazsınız( Tehlike ve riskleri belirlemek elbetteki çok önemli ama inanın bunları sahada uygulatamıyorsanız bir o kadar da önemsizleşiyorlar).İşte bu hayat tecrübesi de (nerede çalışmışsa çalışsın) o yükseltme sınavlarına hak kazanan arkadaşlarımızda inanınki daha fazla..
  12. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sınava bile girmeden A sınıfı olanlara ne diyeceğiz peki?
  13. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben kendi adıma konuşayım, hiçbir tecrübem olmadan çok tehlikeli sektörde yer alan inşaatlar gibi, petrokimya gibi alanlara bakabilmenin, para kazanma hırsının peşine düşüp de yükseltme sınavına girmezdim, kaldıki ben madenlerde bizzat çalışmış ve nezaretçilik yapmış bir maden mühendisiyim ve bunu net bir şekilde söylüyorum. Bu arkadaşlar neyle karşı karşıya olduklarını çoğu bilmeden B-A sınavına girdiler, ben A sınıfı uzmanım diye ortaya çıkan bir vatandaşın iskelenin, tahkimatın ne olduğunu bilmemesi durumunun gayet vahim olduğunu tekrar vurguluyorum.

Sınavsız olanlar veya tek sınavla A sınıfı uzman olanları savunmam söz konusu bile değil, o da yanlış ama bu da yanlış.
  14. Ercan Alan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78838
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Deniz Bey, tabiki bu sizin düşünceniz saygı duymak lazım.Sizin gibi değerli bir mühendis arkadaşımın böyle düşünmesi beni biraz şaşırttı, belki de anlatmak istediğinizi doğru anlamadım.Siz bir maden mühendisisiniz ve süresini bilemem ama belirli bir tecrübeyede sahipsiniz, bu mesleki tecrübenize inanarak, tecrübesiz bir A olsanız (tecrübesiz derken sadece uzmanlık anlamında) mühendisliğini yaptığınız madenlerde bu uzmanlığı gayette güzel yapabilirsiniz, çünkü siz bir mühendis olarak işinizi yaparken zaten tüm tehlike ve risklerin farkında olmanız gerekiyor.Doğru söylüyorsunuz birçok kişi farkına varmadan A ve B sınavına girdi fakat kazanan arkadaşlar ilk etapta kendi meslekleri bağlamında çalışarak uzmanlık tecrübelerini geliştirseler inanın çok daha faydalı olur.Bence sizde elinize geçen fırsatları değerlendirin ama gidipte A olarak bir inşaatta hizmet vermeyin.Belki bu konuyu niye bu kadar savunuyorsun diyebilirsiniz ama inanın yana yakıla savunmak gibi bir niyetim yok.Profilimde C sınıfı yazıyor ama bende bir A yım hiçte önemli değil isterseniz Z olayım, yükseltme sınavı ile c den a oldum, inşaat mühendisiyim, osgb de çalışıyorum, hizmet verdiğim yerlerin %98 i inşaat firması(hizmet vereceğimiz firmaları seçmek bizim elimizde, karşı tarafa dizginleri vermeyin).Diyeceğim şu bu işi ben inşaatlarda yapabiliyorum çünkü şantiye tecrübem var bence sizde madenlerde yaparsınız.Para konusuna gelince, güzel getirisi olan bir meslek ama inanın kendi adıma söyliyeyim edindiğim tecrübelerle şu anda kazandığım miktarı asıl mesleğimde de kazanırım.Tek sebep hakikaten uzmanlığı sevmem başka da bir sebep yok.Kendinize çok iyi bakın,kim ne derse desin fırsatları kaçırmayın..
  15. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Bilinç seviyesine sahipse kişi ne ala ama kişilerin insiyatifine bırakılabilecek bir konu değil bu. Ben sana yetki vereyim, kontenjanı doldurayım da sen yine kendine göre hareket et dedi bakanlık ve yetkililer. Bu işi ya mesleklere bölecekler ya da en temelden nitelikli elemanları buna göre yetiştirecekler.

Türkiye için aşırı pembe bir tablo, bu kadar ara eleman eksiği varken bu ara elemanları yetiştirecek olan nitelikli elemanlar (özellikle teknik öğretmen) bu ülkede işsiz! Üstelik bunu örtmek için teknik okul açılacağına "mühendislik tamamlama" diye birşey icat ettiler.

Herşey ucu ucuna ekleniyor, yamanıyor. Haliyle 10 yıldır hiçbirşey düzelmedi, düzelemiyor.
  16. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bakın arkadaşlar şu konuda hata yapıyoruz.
    Bakanlık neden sınıf yükseltme sınavını yaptı. B ve A sınıfı uzmanların yetersizliğinden dolayı bu sınavları yapılmıştı. Doğru yada yanlış veya Kanuna aykırı yada değil. Mevcut durum ile asla ve asla İş sağlığı ve güvenliği kanunu uygulanmazdı.
    Bakanlık eğer İş sağlığı ve güvenliği kanunun uygulanmasını istiyorsa da itiraz edecektir ve Torba yasası ile de bu sorunu çözecektir.
    Kimse kimseyi kandırmasın İş sağlığı ve güvenliği alanında prim şartı konulsa bile kaç kişi bu sınava girecekti?
    2010-2011 tarihinde yapılan uygulama ile uzman olanlar çok mu bu konuda ustaydı?
    Kimse kusura bakmasın ama DOĞRU tektir sadece yorumlar farklıdır.
    Doğru olanda bana göre Torba yasası ile bu sorunun çözülmesi
  17. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    itirazlar davalar yürütme durdurmalar vs vs vs
    bence en önemlisi kişinin kendi özünde ki sorgulamasıdır
    yıllar önce uzman maaşları yok şöyle yüksek yok böyle güzel kazançları var baksana şu uzman ne kadar kazanıyor falan diye imrenenler
    fırsatını bulunca pastadan pay alma derdine düşenler ve bir de üstüne üstük A veya B sınıfı oldum diye
    hiç girmediği bir maden ocağında, yada sadece uzaktan gördüğü ve mutlaka yanından geçip gittiği bir inşaatta, yada bu güne kadar hep kullandığı gördüğü bir malzeme ekipmanın nasıl üretildiğini veya üretim sürecini bilmediği sanayi sektöründe, bu örnekler uzar da uzar...........
    uzmanlık yapmaya kalkarsa ilk ay yada ilk zamanlar aklında olan şey kazanacağı paradır
    zaman ilerledikçe riskleri görerek yada yaşayarak öğrendiğinde yada bir iş kazası sonrası olayın rengi değiştiğinde hatanın farkına varır, ama dönüşü olmayan bir yola girmiştir. bir şekilde ilerlemeye çalışır sıkıntı stres derken iş güvenliği yapılacak iş değil der. başka projelere yelken açmaya başlar
    halen daha çevremdeki insanlar bu işin kazancı çokmuş dimi diye soru sorarken gözümün içine bakarak ne kadar para kazandığımı anlamaya çalışıyorlar, piyasada 1250-1500 liraya çalışan uzmanlar var ve işin kaza yaralanma ölüm gibi risklerine dayanarak mahkeme vb boyutu var dediğimde hımmmm öylemi diyorlar
    herkes baktığı resmin görmek istediği tarafını görüyor
    önemli olan
    o resmi yapan ile o resmi yorumlayabilendir
  18. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Aslında sınıf ayrımına karsıyım, maçası yiyen kendisine güvenen girsin tersaneye yada cok katlı bır ınsaata yada bır hes projesıne veya beton santralıne yapsın uzmanlık. burada prım gun sayısı ıle anlık uzman ıhtıyacı karsılandıi ki prım gun sayısı demek yaklasık 10 yıllık ıs tecrubesı demek, nıye bu kısıler danıstaya basvurmuyor yuksek lısans yapanların b sınavına gırmesıne? yuksek lısans ta ne tecrubesı verıyorlar? cıtı pıtı kızımız, lısansı bıtırıyor , 10 bını verıyor yuksek lısans 6 ay sonra b sınıfı, santıyeye sok, daha degıl 3000, 300, 30 gun prım gunu bile yok, bu kızımız mudurlere seflere formenlere ustabaşlarına ve ıscılere soz gecırecek de ıscıyı koruyacak? dıyelım kı normal statu, 3 yıl enıstesının tekstıl atolyesınde c gozukecek sonra sınava gırecek ve b olacak. hanı tecrube? olay cok farklı. sınıf olmamalı macası yıyen, 2 dıkey yasam hattı 2 yatay yasam hattı 100 tl den 2 tane parasut tıpı kemer, yada 600 den 2 tane sok tutucu alıp ıscıye kullandırmayı işverene kabul ettırebılecek mısın uzmansan c yada a? yada kanun ıse baslamadan 4 saat ve katları seklınde egıtımı ver dıyor, hadı ver ortalama bır ınsaatte yada tersanede bunu? uzmanım dıyen a b c, danıstay vs hıkaye. ıs guvenlıgı yada ınsaat muhendısı ısını ıyı yapan yada yapabılecegını gosteren herkes ekmeıgını ıyı yer. bu kanun vb her an degısken, tekrar dıyorum yıyorsa ısı kanun olmadan da boyle ıs guvenlıgını yapan sektorde yapabılıyor musun sen ona bak. yurutme durmus? ee ben nıye hala a sınıfı? neresı durmus?
  19. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    üslup konusu biraz ağır ama bence çok doğru bir noktaya değinmiş Serkan bey
    gözüm ifadesi de forum içindeki samimiyeti pekiştirmek adına bir hitap olsa gerek tarafınıza karşı (kendi düşüncem tabi)
    ben pek de itici bulmadım
    hani derler ya
    GÖZZZZÜMSÜN ;)
  20. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Erdem Bey Ben forumun ciddiyeti açısından uygun bulmuyorum . Ki hiç tanımadığım birinin aleni şekilde bu şekilde bana hitabını beğenmedim. Sonuçta ben beğenmiyorum ve onaylamıyorum ki bu da benim düşüncem.
    Samimiyet ile lakayıklık arasında ince bir sınır vardır. Sınırı iyi tutturabilmek marifettir.
    Saygılar bizden