1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Proje sorumlusu & sağlık güvenlik koordinatörü kimdir ?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Emre Öcal tarafından 10 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Emre Öcal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  77218
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yapı İşlerinde İSG Yönetmeliğinde geçen

  f) Proje sorumlusu: İşveren tarafından görevlendirilen ve işveren adına projenin hazırlanmasından, uygulanmasından ve uygulamanın kontrolünden sorumlu gerçek veya tüzel kişiyi,
  g) Sağlık ve güvenlik koordinatörü: Projenin hazırlık ve uygulama aşamalarında, işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 10 uncu ve 11 inci maddelerinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişileri,

  Tanımlarını okudum ama oturmayan kısımlar var bu konuda bilgi ve yorumlarınızı rica edeceğim.
  1- Proje sorumlusu kimdir ? herhangi bir sıfata sahip olması gerekli midir ? iş yerine bağlı çalışan yada patron kendisi bu nu üstlenebilir mi ? Yoksa bildiğimiz Mimar yada Mühendis kişi midir ?
  2- Aynı soru işaretleri Sağlık ve güvenlik koordinatörü içinde geçerli .
  3- Bu kişilerin görevlendirmeleri nasıl yapılacak herhangi bir resmiyeti var mı yoksa Acil durum ekipleri gibi bir listede isimleri mi geçecek sadece , ve bu kişilerin işlerinden dolayı sorumlulukları nelerdir ?
 2. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37748
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Cevap:1-Patron Mühendis yada mimarsa ruhsata şantiye şefi yada proje sorumlusu olarak kendini işletebiliyor.Proje sorumlusu yapı iş koluna göre mühendis yada mimar olur.ayrıca proje sorumlusu hazırlık ve uygulama koordinatörüdür de,eğer isterse ayrıca hazırlık yada uygulama aşamasında başka bir mühendisi atayabilir.bu atamalarda iş başlamadan önce ilgili kurumlara bildiriminide yapar.

  cevap:2-Bu kişiler hem ruhsat hem proje aşamasında ilgili resmiyetde gösterilmelidir.Ayrıca yapı işleri yönetmeliğine göre işkur yada il çalışma müdürlüğüne ekte gösterilen şekilde bildirimleri yapılmalıdır,iş başlamadan önce.sağlık güvenlik planıda hazırlanmalı bu arada.

  cevap:3-bahsi geçen bu kişilerin sorululukları şantiye şeflerinin görev sorumluluklarını anlatan mevzuat hükümlerince yönetmelikte anlatılmıştır.yani sorumlulukları hem çok hemde yapmadıkları takdirde kendileri patron izin vermeği taktirdede patron yani işveren sorumludur.

  İlgili Yönetmelikler;

  Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği (İlgili Konu)
  Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları İle Şantiye Şefleri Ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik (İlgili Konu)

  Sağlık ve güvenlik koordinatörlerinin görevlendirilmesi, sağlık ve güvenlik planı ve bildirim

  MADDE 8 –

  (1) Aynı yapı alanında birden fazla işveren veya alt işverenin bulunması durumunda, işveren veya proje sorumlusu, sağlık ve güvenlik konularında bir veya daha fazla sağlık ve güvenlik koordinatörü görevlendirir.

  (2) İşveren veya proje sorumlusu, yapı işine başlamadan önce projenin hazırlık aşamasında, sağlık ve güvenlik planını hazırlar veya hazırlanmasını sağlar.

  (3) Yapı işinde dördüncü fıkrada belirtilen bildirim gerektiren işler haricinde ve Ek-2’deki listede belirtilen riskleri içeren çalışmaların bulunmaması halinde sağlık ve güvenlik koordinatörü görevlendirilmeyebilir.

  (4) İşveren veya proje sorumlusu;

  1) Yapı işinin 30 işgününden fazla süreceği ve devamlı olarak 20’den fazla çalışan istihdam edileceği,
  2) İşin büyüklüğü 500 yevmiyeden fazla çalışma gerektireceği,
  durumlarda yapı işine başlamadan önce Ek-3’te belirtilen bilgileri içeren bildirimi, Bakanlığın ilgili çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne vermekle yükümlüdür.

  (5) Bu bildirimde belirtilen bilgilerin yer aldığı levha, açıkça görünecek şekilde yapı alanının uygun bir yerine konulur.Gerektiğinde bu bilgiler güncellenir.

  Çalılşmalara başlamadan önce sağlık güvenlik planı hazırlanacak ve proje hakkında ek-3 de belirtilen hususlar bakanlığın ilgili birimlerine veya iş kurumu il müdürlüğüne bildirilecek ayrıca levha ilede yapı alanında gösterilecek.

  EK – 3
  YAPI İŞİNE İLİŞKİN BİLDİRİM
  1–
  Bildirim tarihi,
  2–İnşaatın açık adresi (mahalle, cadde, sokak, numara, ada, parsel, semt, ilçe ve il adları),
  3–İşverenin ad ve adresi(mahalle, cadde, sokak, numara, ada, parsel, semt, ilçe ve il adları),
  4–Proje tipi (*),
  5–Görevlendirilmesi halinde proje sorumlusunun adı ve adresi,
  6–Proje hazırlık safhasındaki sağlık ve güvenlik koordinatörünün veya koordinatörlerinin adı ve adresi,
  7–Proje uygulama safhasındaki sağlık ve güvenlik koordinatörünün veya koordinatörlerinin adı ve adresi,
  8–İşin planlanan başlama tarihi,
  9–Planlanan çalışma süresi (inşaatın muhtemel bitiş tarihi),
  10–Yapı alanında çalışacağı tahmin edilen azami çalışan sayısı,
  11–Yapı alanında bulunması muhtemel yüklenicilerin(**) sayısı,
  12–Belirlenmiş olan yükleniciler(**) hakkında bilgi.

  (*)Yapılan inşaatın yapı çeşidi yazılacaktır. (köprü, bina, yol gibi)

  (**)Alt işverenler, kendi nam ve hesabına çalışanlar ile mal veya hizmet tedarik edenler belirtilmelidir.


 4. Emre Öcal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  77218
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Teşekkürler Erkan bey, aslında hali hazırda yaptığımız ve altına imza attığımız işler . Fakat yönetmelikte ki açıklamalar biraz kafa karıştırıyor.
 5. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37748
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
 6. Uğur Yavuz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  154040
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ege gökmen osgb
  çalıştığım şantiyede beni sağlık güvenlik koordinatörü olarak atadılar.Aynı zamanda atama yazısının altna da onaylı defteri imzalama ve takip etme yetkisi de verdiler de yapı işleri ynetmeliğinin ucu açık gibi herhangi bir ölümlü iş kazasında benim sorumluluğum ne olur??? varsa ne yaparsam bu sorumluluktan kurtarırım kendimi???Bilgilendirirseniz sevinirim...
 7. hakima İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sağlık ve güvenlik planını hazırlayan kişi Sağlık Güvenlik Koordinatörüdür. İnşaatlarda genellikle İş Güvenliği Uzmanları hazırlar ve imza yetkisi olan B Sınıfı yada A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları imzalar.

  Dolayısıyla imza yetkisi olmayan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanının Sağlık Güvenlik Koordinatörü olamaz. Farklı sorumlulukları vardır
 8. ibratabey Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  sağlık güvenlik koordinatörü iş güvenliği uzmanı değil, iş güvenliği uzmanı iş güvenliği uzmanıdır.

  birden fazla alt yüklenicinin olduğu durumlarda gereklidir. iş güvenliği uzmanı değil asıl işverenin görevlendirdiği o işe yetkin kişi bu görevi yürütebilir. teşekkürler