1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Protokol defterinin herhangi bir kuruma onaylatılmasına gerek varmıdır?

Konusu 'İşyeri Sağlık Gözetimi ve Denetimleri' forumundadır ve MEHMET ALİ YILMAZ tarafından 8 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. MEHMET ALİ YILMAZ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  54999
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Reçete ancak işyeri hekimi olarak görevlendirildiğin işyerlerinin çalışanlarına yazılabilir, bir protokol defteri tutmak şart değil ama protokol numarası olmadan eczaneler ilaç vermediği için mecburen protokol defteri tutuluyor. Doğru anlamışmıyım?

  Peki OSGB de çalışan bir hekim 3-5 çalışanlı bir çok işyerine görevlendirilmişse, kendi görevlendirildiği işyerlerinin tamamını tek bir protokol defterine kaydetse bu deftere göre reçete yazsa uygunmudur? uygunsa bu protokol defterinin herhangi bir kuruma onaylatılmasına gerek varmıdır?
  Saygılar.
 2. BÜLENT POTUR İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi
  Tababet ve Şuabatı sanatların tarz-ı icrasına dair 1219 sayılı kanun uyarınca muayene edilen hastaların protokol defterine kaydedilmesi bir zorunluluktur. İster hükümet tabibine, ister devlet hastanesine, ister özel kurumlara gidin durum budur. İşe giriş ve periyodik muayenelerin de bu defterlere kaydı ve protokol numarası verilmesi gerekmektedir.
  Özel poliklinik ve tıp merkezlerinin defterlerini ayaktan tedavi yapılan özel sağlık kuruluşu kapsamında tasdik eden ve bu kapsamda denetimlerini de yapan sağlık müdürlükleri iş OSGB lere gelince piyasadan alınmış protokol defterlerini tasdik etmemektedirler. OSGB ler bünyesinde çalışan işyeri hekimleri serbest çalışan hekim kabul edilerek tabip odasına yönlendirilmekte ve tabip odasından onaylı protokol defterleri aldırılmaktadır. İşyeri hekimi OSGB deki işyeri hekiminin protokol defterine içe görevlendirme kapsamında bakıp reçete verdiği hastalara bakıp kayıt edilebilir. Dışa görevlendirmeler kapsamında baktığı işyerlerinde ise her bir işyerinde bir tek çalışanı olsa bile tabip odasından ayrı ayrı protokol defteri aldırmaktayız.
  İşyerlerinde reçete yazılmaya devam edilmesi de son derece yararlıdır. Çünkü bu durum çalışan ile doktorun görüşebilmesi için bir fırsattır. Çeşitli hastalıkların erken teşhisinde faydalı olur. Çalışanların ilaç yazdırmak için izin alıp sağlık kuruluşuna gidemedikleri iş yerleri vardır. Elektronik reçete konusunda SGK nın kendi söküğünü dikmesi ve işyeri hekimlerine de e-reçete imkanı sağlaması umulur.
  Özet
  1) Protokol defteri şart
  2)Her iş yeri için ayrı, tabip odasından alınmış sayfaları numaralı ve onaylı.