1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Psikoteknik belgesi nedir?psikoteknik test kimler olmalı?

Konusu 'Sağlık Tetkikleri ve Yönetimi' forumundadır ve sedahatip tarafından 18 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. sedahatip İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  881
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Benim trafik güvenliği ile ilgili merak ettiğim bir konu var, genelde şirketler artık kiralık araç kullanıyorlar, Şirketlerde satış personeli, yönetici pozisyonundaki kişilere verilen binek araç türündeki araçları kullanan kişilerde psikoteknik teste tabi olmalımıdırlar. Psikoteknik test kimler olmalı diye internette sorduğumda tüm ticari araç kullanıcıları çıkıyor. Benim bahsettiğim araç grubuda ticari olarakmı değerlendirilmeli? teşekkür ederim
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Sizin arama sonuçlarınızda ulaştığınız veriler özellikle meslek olarak şoförlük yapan çalışan gurubu için tanımlanmıştır.
  Ama işe iş güvenliği açısından bakacak olursak eğer, sizin mantığınız ve yakaladığınız nokta bence gayet başarılı bir noktadır.
  Sonuçta özellikle satış personelinin araç kullanması mesleğinin bir özelliği değildir. Satış personelinin uzmanlığı satış alanıdır. Zaten çalışma alanı da bir o kadar streslidir. Bu nedenle psikososyal olarak daha fazla tehlike altındadır ve ek olarak belirli periyotlarda psikoteknik değerlendirmelere alınmalarında ben yarar görmekteyim. @sedahatip
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  vodafone şirketinin trafik güvenliği yönetim sistemi var.firma yaşanan iş kazalarının en çok çalışanların trafik kazaları olduğunu gördükten sonra ıso31000 standardını almış ve farklı iyi uygulamaları var

  Ekli Dosyalar:

 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Psiko-Teknik Değerlendirme Sistemi

  Psikoteknik Belgesi nedir?
  Çalışma psikolojisinin bir dalı olan psikoteknik değerlendirme, sürücünün belirli bir işteki yeterliliğinin ortaya konması maksadıyla, beden ve zihin ile ilgili özelliklerinin testler aracılığıyla ölçülmesidir. Başka bir deyişle psikoteknik değerlendirme, bireyin belirli bir işe uygun olup olmadığını anlamaya yönelik olarak tasarlanmış bir inceleme-değerlendirme yöntemidir. Ölçüm ve değerlendirme sonucunda olumlu netice alındığında Psikoteknik Belgesi verilir.

  Psikoteknik Testinde Ölçümleme ve değerlendirme nerede nasıl yapılıyor?

  Yetki belgesi almış özel kurumlarda yapılıyor. Sürücü, Psikoteknik Belgesi almak için 3 resim, kimlik fotokopisi ve ehliyet fotokopisi ile birlikte, Psikoteknik Belgesi vermeye yetkili büroya başvurur. Büroda görevli psikiyatri uzmanı, ticarî olarak yük/eşya ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin bedeniîve psikoteknik açıdan sağlıklı olup olmadıklarını belirleyen 60 dakika süreli testler uygular. Göstergeler olumlu ise, rapor verilir.

  Psikoteknik belgesinde sürücünün hangi özelliklerine bakılıyor?

  Sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihnî özelliklerine yâni; algılama, dikkat, hafıza, muhakeme ve benzeri yeteneklerine, Psikomotor yetenek ve becerilerine yâni tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu ve benzeri; tutum-davranışlarına, alışkanlık ve kişilik özelliklerine yâni risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol ve benzeri davranışlarına bakılıyor. Neticede, kişinin sürücülük açısından uygunluğu-yeterliliği hakkında bir kanaate varılıyor. Kanaat olumlu ise, Psikoteknik Belgesi veriliyor.

  Sürücülerde güvenli araç kullanmak için temel olarak bulunması gereken algı, dikkat, hafıza, muhakeme yeteneği, hız-mesafe tahmini gibi zihinsel özelliklerinin; tepki hızı, göz, el ayak koordinasyonu gibi psiko-motor yetenek ve beceri düzeyinin, risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol gibi tutum, davranış, alışkanlık ve kişilik özelliklerinin bilgisayar destekli test sistemleri kullanılarak ölçülebildiği" bir sistemdir.

  Böylece; bir sürücünün, bir aracı sürebilmek için asgari düzeyde, trafiğe ilişkin yeteneklere sahip olup olmadığı ve trafiğe ilişkin kişilik açısından, trafik kurallarına uyma eğilimine sahip olup olmadığı hakkında daha tarafsız, daha bilimsel ve daha standart koşullarda gerçekleştirilmiş uygulamalarla sonuçlara varılması sağlanabilmektedir.

  Psiko-teknik değerlendirme merkezlerinde Psikiyatri Uzmanı ve Psikologlar görev yapmaktadır.

  Yasal Konular

  Ehliyet İadesi

  2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na dayalı Karayolları Trafik Yönetmeliği Madde-79; kanunun ilgili maddelerinde tanımlanan nitelikteki trafik suçlarını işleyen sürücüler, tanımlanan usul ve esaslara uygun olarak, Psikoteknik Değerlendirme ve Psikiyatri Uzmanı Muayenesine tabi tutulurlar. Muayene sonucu durumu uygun bulunan sürücülerin sürcü belgeleri Kanunun ilgili maddesinde belirtilen sürenin sonunda iade edilir.

  KTY 60 e (Karayolu Taşıma Yönetmeliği Madde 60 Bendi E)
  Ticari araç kullanan sürücülerin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları şarttır.

  Kimler Psiko-Teknik Almalıdır

  Psiko-Teknik Değerlendirme Sistemi için yasal iki düzenleme bulunmaktadır.

  1. Ticari Araç Kullanan Şoförlerin Alması Gereken Psikoteknik Değerlendirme Raporu

  Ticari araç kullanan kişiler her 5 yılda bir yetkili psikoteknik merkezinden sağlık olduğunu gösteren psikoteknik değerlendirme raporunu almalıdır.

  2. Ehliyet İadesine Dönük Olarak Verilen Psikoteknik Değerlendirme Raporu

  Alkollü araç kullanımından 3. kez ehliyetini aldırmış olan sürücüler (5 yıllığına) süre bitiminde psikoteknik muayeneden geçmelidirler.

  Bir yıl içerisinde 5 defa hız ihlali nedeniyle ehliyetine el konulanlar süre bitiminde psikoteknik muayeneden geçmelidirler.

  Psiko-Teknik Değerlendirmede değerlendirilen yetenekler şunlardır:

  Zihinsel Yetenek ve Beceriler
  • Dikkat
  • Anlama ve Değerlendirme Yeteneği(Muhakeme)
  • Hız ve Mesafe Algılama
  • Geniş Görüş Alanı İçinde Uyaran Fark Etme
  • Şekil Algılamada Görsel Süreklilik
  Psikomotor Yetenek ve Beceriler
  • Tepki Hızı
  • Koordinasyon Düzeyi
  kaynak