1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Punta makinesi koruma

Konusu 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' forumundadır ve Serkan Kala tarafından 15 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. Serkan Kala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10956
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
    Merhaba arkadaşlar salı günü firmamın bir tanesinde habersiz denetim oldu. 20 tane eksiklik yazdılar. Bu eksikliklerden bir tanesi punta makinesinde operasyon noktası koruyucusu yoktur diye yazmış tutanağa. Resimdeki makineye nasıl bir koruma yapılmalı ki el girmesin, ben böyle bir örnek görmedim dedim ama yine de istedi. PA300102.JPG
  2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    çift el kumanda ve/veya operasyon noktası önüne açılıp kapanabilen şeffaf malzemeden bir koruyucu malzeme monte ediliyor
  3. hakima İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    operasyon bölgesine yakın bir yere cisimden yansımalı fotoelektrik sensörü yada işlenecek olan malzemeyi bir alet yardımı ile tutarak operasyon bölgesinden eli uzak tutarız.başlatmak için ayak pedalı değil, boşta kalan diğer elin kullanılması gerekir.
  4. Ersin Topçu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Denetimde ne gibi eksikler yazıldı. Paylaşabilir misiniz ?
  5. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Kaynatılacak somun ile saç lamanın içine yerleştirileceği bir kalıp yapılmalı, ön tarafa elektrodların önüne fotoselli kontrol konulmalı (alttan ve üstten el girmeyecek şekilde) ve muhakkak çift el kumanda takılmalı (düğmeleri yanlışlıkla basılmaya karşı korumalı).
    bws-1.jpg bws-9.jpg bws-2.jpg bws-3.jpg Çift el Kumadası.png
  6. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu tür ekipman bizim fabrikada da mevcut biz de yakın bir zamanda denetim geçirdik. Ancak bizde bunu uygunsuzluk yazmadılar. Gerçekten çok ilginç bir durum.
    Bu tür kaynak işlerinde genellikle şu önlemlere bakarlar. Göze çapak kaçma olasılığına karşı kişi KKD kullanıyor mu, deri eldiven önlük kolluk vs. kullanıyor mu, elektrik akımına kapılmasına karşı kaçak akım rölesi var mı, ark kaynağından çıkan gaz havalandırma sistemi ile çekiliyor mu gibi temel şeyler. Hareketli operasyon noktasında bizde hem küçük hem de büyük malzemelerin kaynakları yapılıyor ve kişi elini sokmasın diye bunların koruyucu bir tertibatla kapatılması çok zor. Bulursanız ne olur bizimle de paylaşın.