1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Raf sistemleri hakkında

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve İpek Yetiş tarafından 12 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. İpek Yetiş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,

Raf sistemlerinin kontrollerinin yapılması konusunda herhangi bir zorunluluk var mıdır ? Yönetmeliklere baktım ancak bulamadım.
  2. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zorunluluk yok fakat genel saha kontrolü listen varsa eklemen ve kontrol edildiğine dair not düşmen artı olacaktır.
  3. muhammet mustafa İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67903
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    selamlar ipek yetiş hanım
    ben raf sektöründe 41 yıldır hizmet vermekteyim.Ama dediğiniz gibi bir kontrol yapıldıgını görmedim ve bununla ilgili bir mevzuuat yok.
  4. Osman Ç. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    TS EN 15635 standartına göre, raf sistemleri yılda bir kez uzman kişiler tarafından kontrolleri yapılmaldır.

GENEL OLARAK KONTROL EDİLECEK HUSUSLAR:
    - Darbe yükü alan herhangi bir yapı elemanının olup olmadığının kontrolü
    - Kolon ayaklarının düşey ekseninden kaçıklığının kontrolü
    - Taban plakası ve kiriş kolon bağlantılarındaki görsel hasarlar
    - Kaynak veya malzeme yüzeyinde çatlak kontrolleri
    - Rafların oturduğu temelin durumu
    - Paletlerdeki yüklerin pozisyonu
    - Rafa yük getiren ekstra ekipman varsa onun raf üzerindeki aparatının pozisyonunun uygunluğunun kontrolü
    - İş güvenliği levhaları ve uyarılarının güncelliğinin kontrolü
    - "Kapasite üzeri - overload" yükleme durumunun kontrolü
    - Noktasal veya tekil yüklerin boyutlarının ve stabilitesinin kontrolü
  5. muhammet mustafa İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67903
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    osman bey
    verdiğin bilgiler için teşekkürler.Ben raf sistemlerinin tamamını kapsayan bir mevzuatın olmadığını belirtmiştim.Vermiş olduğun bilgiler çok doğru fakat kontrollerinin yapılmasının gerekliliği ile ilgili bir mevzuuat ta yok.
    maalesef sektörümüzdeki çoğu firma çiz planı,kur raf'ı mantığıyla hareket ediyor.