1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Raf sistemleri ile alakali iş güvenliği yasasi

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve mustafa erdoğan tarafından 13 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. mustafa erdoğan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar,herkese selam,
    raf sistemleri üreticisi,satışı ve montajını yapan bir kişiyim,,,yeni çıkan iş güvenliği yasasına göre raf sistemleri ile ilgili bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederim
  2. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben piyasada büyük bir raf firmasının iş güvenliği uzmanlığını yapıyorum. Boşta günlerim var ihtiyacınız olursa sizinlede çalışabilirsiz
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Üretim,satış ve montaj üniteleri ayrı ayrı firma altında faaliyet gösteriyorsa yada tek firma çatısı altında faaliyet gösteriyorsa;SGK nace kodu tehlikeli yada Çok tehlikeli sınıfındaysa ki öyle zannediyorum İş Güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğünüz yasal olarak bulunmaktadır.

İşletme Kontrolü hususlarına gelincede,Üretim,Satış ve Montaj kısımlarında en çok kazalar montaj kısmında yaşanır.Bu 3 faaliyet içinde neler yapılması gerektiği hususlar profesyonel denetim ve gözlemler sonucunda uygunsuzlukları tesbit edip önlemler almanız gerekmektedir.Yani İyi profesyoneller ile çalışmalısınız.

Bir diğer husus,bu üç proses içinde risk değerlendirmeleriniz ışığında aksiyonları belirlemeniz ve çalışmalarınızı başlatmanız.

En önemlisi,firmanızda İş Güvenliği politikası oluşturmanız bunu yazılı hale getirip,eğitimler ve diğer çalışmalar ile başkalaşım geçirerek disiplin ve düzen sağlamanız olacaktır.

İş Sağlığı ve Güvenliği eşittir düzen ve disiplindir.Kurallara göre çalışmaktır.Çalışanların kafalarına göre çalışmalarının önüne geçmektir.

Saygılarımla,
  4. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mustafa Bey
    Sahada görev alan bir iş güvenliği uzmanı olarak Raf sistemleri ile ilgili olarak tespit ettiğim eksiklikleri sizinle paylaşmak isterim.
    1- Rafların yere montaj kısımlarında maliyetten kaçınılması için 2 dübel yerine tek dübel kullanılması
    2- Raflarda, rafların taşıyacağı yük miktarının belirtilmemesi, yazılmaması
    3-Raflarda palet altı emniyet traversinin olmaması
    4-Direkler arası çaprazların olmaması
    5-“ Köşe ayak koruma “ yada “ blok ayak koruma “ düzeneğinin olmaması
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    fatih bey
    Raflarda palet altı emniyet traversinin olmaması
    derken bi örnek verebilir misiniz
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tabiiki Erdem Bey ;
    Palet altı emniyet traversinin olduğu raf sistemini görebilirsiniz. Maliyetlerden dolayı işverenler bu sistemi kullanmamaktadır.
    Palet altı emniyet traverslerinde palet istiflerinde paletlerin kırılması durumunda paletin raftan düşmesini önlemektedir.
    Diğer raf sistemlerinde ise palet sadece 2 uç taraftan destek aldığı için paletin kırılması durumunda paletin düşmesi çok daha olası olabilmektedir.

Ekli Dosyalar:

• raf.png
      raf.png
      Dosya Boyutu:
      510 KB
      Görüntüleme:
      266
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    gördüğüm ekipmanlarmış meğerse,
    ama şahsen isim ve uygulama amaçlı bilmiyordum öğrenmiş oldum
  8. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çoğunlukla işverenler bu aparatları ilk yatırım maliyetinin yüksek olmasından dolayı tercih etmiyor, kullanmıyor. Uzun vadeli düşünseler aslında bu aparatların raflarda olası kazaları büyük oranda azalttıklarını ve malzeme ömrünü uzattıklarını görebilirler.
    Açıkcası söylemek gerekirse 10 civarı depo kontrol ettim hiç bir raf sistemimizde bu aparatları göremedim maalesef.
    Eksiklik olarak belirtiyorum ve yeni alınması düşünülecek raflarda zorunlu tutmaya çalışıyorum tabi maliyet kalemi ne derece müsaade ederse buna.
  9. Oya Sinikkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba,

yukarıda bahsi geçen konular ile ilgili biraz bilgi verme gereği hissettim;

Dübelleme ile ilgili tespitinize değinmek gerekirse;

Raf profillerinin zemine bağlanması için kullanılan ayak pabuçlarında, pabuç ölçüsüne bağlı olarak birden fazla dübel deliği mevcuttur. 2 delikli pabuçlarda, her ikisinin de dübel ile bağlanma zorunluluğu olmadığı gibi, bazı durumlarda dezavantaj bile yaratabilmektedir.

2. delik kaçış deliği olarak nitelendirilmektedir. Beton zeminlerin içerisinde çelik hasır donatı bulunduğundan, dübelleme için açılan delik bu hasır donatıya denk geldiğinde, dübel çakmak için diğer delik kullanılmaktadır.

Raf kapasitesine bağlı olarak, ayak pabuçları belli çap ve aralıkla delinmiş olmalıdır. Bu ölçülerin dışına çıkıldığında ve belli bir kesitte fazla dübel deliği açıldığında, bu betona zarar vererek zayıflatmaktadır. Bu sebeple her deliğin dübellenmesi zorunluluğu doğru olmadığı gibi, kullanıcının maliyetten kaçtığını da bu konuda söyleyemeyiz. Zira kullanıcı bu konuda fikir sahibi olmayabilir.

Palet altı emniyet profili kullanımına değinilecek olursa, bu profiller, paletlerin ölçüsünün standart dışı olduğu veya ağırlığının fazla olduğu durumlarda kullanılır. Bu sebeple bu ürünler kullanıcın raf kullanma şekline ve mevcut paletlerinin durumuna bağlıdır. Bunlar maliyetten kaçmak için göz ardı edilen ürünler değildir.

Direkler arası çaprazlar konusu deprem yükleri (dinamik yükler) ve statik yükler ile ilintilidir.

Deprem hesaplamalarına istinaden yapılan raf tasarımında ortaya çok farklı konular çıkmaktadır.
    Statik yükler altında tasarlanan raflarda ise her direk (ayak) arasında çapraz konulması gerekmemektedir.

ISG yönetmelikleri gündeme geldiğinden bu yana, raf konularında bilgi birikimi olmayan denetçi arkadaşlar maalesef neye dayanarak bu konularda görüş bildirdiğini bilemiyorum, fakat SEMA, FEM vb. yönetmelikleri detaylı incelerlerse, bu konular hakkında daha aydınlatıcı bilgiler bulabileceklerine eminim.
  10. PınarKaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,

Bende depo raf güvenlik sistemlerini araştırıyorum.. Malzeme düşmesini engellemek amaçlı güvenlikten bahsediyorum.. en yaygın olanı ağ kullanımı ancak ağ sistemleri de beraberinde başka tehlikeleri getirmektedir. En basiti ağın açılıp kapanması esnasında o noktalara personel çıkarmak gerekmekte ve bu da risk oluşturmakta.. Mekanik bir uygulama var mı diye araştırdım ama bir netice alamadım. Bu konuda örnekleme yapabilecek varsa çok sevinirim.. Yani evet ağ sistemi olsun ancak ağ, panjur mantığı ile açılıp kapanabilsin mesela.. yüksek noktalara personel çıkarmaya gerek olmasın.. Çok şey mi istiyorum :)

Yardımlarınızı bekliyorum..
  11. Oya Sinikkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Pınar Hanım Merhaba,

evet galiba çok şey istiyorsunuz:)

Şu ana kadar böyle bir uygulama sizin talebiniz için görmedim.
    Kısa raflarda, şayet değerli veya zararlı ürün stoklanmak isteniyorsa, ilgisiz kişilerin ulaşmaması için kilitli, kapılı, panjurlu raflar mevcut, fakat belirttiğim üzere, sizin talebiniz gibi işlevde ben görmedim.