1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ramakkala Vaka Örnekleri

Konusu 'Tehlike ve Riskleri Belirle' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 10 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Derleyen: Murat ANDAÇ-İş Müfettişi
    Kaynak: Japonya Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi(JICOSH) ve İş ve İnşaat Makinaları Güvenliği Birliği (SACL)
    (Japan International Center for Occupational Safetyand Health
    (JICOSH) ve Safety Association of Construction and Loading Vehicles (SACL)). NOT: Eğitm notlarını Türkçeleştirip kullanmamıza izin verdikleri için (JICOSH) ve (SACL)’a teşekkür ederiz.

“RAMAK KALA” - VAKA ÖRNEKLERİ

Ekli Dosyalar:

2. Türkler bu ramak kala olayından çok fazla bir şey anlamıyor halbuki bunlar sonuçları ölüme varabilecek kazaların habercisi

iyi ramak kala gözlemleri muhtemel kaza potansiyelini 0 a yaklaştırır
  3. cevdet İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler
  4. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bizler yaşayarak ögrenme metodunu hayatımızın her alanında kullanmayı seviyoruz. "Bir musibet bin nasihattan eftaldir" Atasözünü boşa çıkarmayı sevmiyoruz.
  5. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Güzel bir paylaşım teşekkürler.
  6. volkan seven İSGforum Üyesi

7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Özellikle kurumsallaşmış şirketlerin bu konuda çalışanlarını teşvik edici hareketlerde ve uygulamalarda bulunmaları gerekmektedir. Bu şekilde çalışan gözü ile gerçekten çok ilginç hatalar yakalanabilir.
    Çalıştığım şirketin çok güzel bir uygulaması var bu yönde. Ay içerisinde en iyi ve başarılı ramak kala olayı rapor eden personele $50, eğer tüm filo gemilerinde en iyi seçilmiş ise $100 ödül veriliyordu.
    Bu sayede çalıştığımız ortamda inanılmaz şekilde akla hayale gelmeyecek hataların önüne geçtiğimize inanıyorum.
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Arkadaşlar.
    Bu başlık altında size yaşanmış bir oluşmamış kaza raporunu örnek olması bakımından paylaşıyorum. İnşallah işinize yarar.
    Raporlamayı yapan kişi gemide çalışan bir işçidir. Bilinçlenme oluşunda personelden de bu tarz raporlamalar kolaylıkla gelmektedir.
    Saygılarımla.

Ekli Dosyalar:

9. Yeşim Köse İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar,

Alüminyum profil üreten bir fabrikada 1 ay önce çalışmaya başladım. Ben işe başlamadan 2 hafta kadar önce gezer vinç yani billet taşımak için kullanılan vinç şans eseri kimsenin bulunmadığı bir yere düşmüş. Herhangi bir yaralanma olmamış, ancak fabrikada şimdiye kadar ne risk değerlendirmesi yapılmış, ne teknik yardım alınmış ne de herhangi bir yaşanan olay için tutanak düzenlenmiş. Bu olay ramak kala bir olay olarak tanımlanmalıdır diye düşünüyorum ama yanlış mı acaba ?
  10. HPI (high potential incident) yüksek potansiyelli olay diye adlandırılır bu eğer düşse bir veya birden çok insanın ölümüne neden olabilirdi
    ayrıca ekipman hasarları (property damage/ vehicle damage) da birer olay raporu gerektirir illa bir kişinin yaranlanmasına gerek yok
  11. Yeşim Köse İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yönlendirmeniz için teşekkür ederim.