1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Raporlu çalışan

Konusu 'İşe Giriş ve Periyodik Muayeneler' forumundadır ve Gamze Demirbaş ERKAN tarafından 30 Nisan 2014 başlatılmıştır.

  1. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

    • Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    İş kazası sebebiyle (beyin kanaması) 1 ay raporu olan çalışan,2 hafta sonra kendi isteği ile işe tekrar başlamıştır.Çalışma sahasında olduğuna,raporunu kullanmadığına dair hiçbir yazılı tutanak yok.İşyeri tehlikeli sınıfta ve bir çok kesici alet mevcut.Nasıl bir prosedür izlenmeli.Fikri olan var mı?
  2. mb32 İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ne olursa olsun raporluysa calısmamalı,raporu kullanmayacak diye birşey yok..
  3. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

    • Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    Ama çalışıyor,tamamen kendi isteği,bunu nasıl belgelemeliyim? Tutanak,uyarı vb?
  4. unsal İSGforum Üyesi

    Gamze Hanım, raporlu olan bir kişi rapor bitene kadar kesinlikle çalışamaz. Çalışan, çalıştığınız kurumun İK bölümüne sağlık raporunu vermiştir... vermediyse eğer sistemden raporlu olduğu görünüyor oradan bakabilirsiniz... En kötüsü siz bu çalışanın raporlu olduğunu biliyorsunuz. ÇALIŞTIRMAYIN RAPORU BİTENE KADAR.
  5. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

    • Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    Evet raporlu işyerinde işveren,İK ve çalışanların hepsi biliyor çünkü ciddi bir kaza geçirip beyin kanaması sebebiyle raporu var.Ama ilgili çalışan biraz tez canlı bir adam ve evde sıkılıyorum,ısrarla ben işe gelicem diyor.İronik bir durum yani...İşverene de çalışma alanında asla olmaması gerektiğini belirttim,o da bana çalışanın bahsettiğim beyanını söyledi.Sağlıklı görünüyor ama herşey olabilir,tansiyonu çıkar-düşer ,rahatsızlığı tekrarlar vs.Ne yapmam gerektiğini bilemedim?
  6. unsal İSGforum Üyesi

    Dik durun ve kararlılığınızı gösterin. Bu konuyu işyeri hekiminizle de konuşun çünkü çalışanın raporu bittiği zaman işyeri hekiminin kontrolünden geçmesi gerekiyor işe başlayabilmesi için ve işyeri hekimiyle beraber hareket edin. İSG Kanun'unun 15. maddesine bakın size sağlam dayanak olacak. Yine söylüyorum KESİNLİKLE ÇALIŞMAMALI!!!
  7. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

    • Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    Teşekkür ederim
  8. unsal İSGforum Üyesi

    Rica ederim...
  9. KursatMurat İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Merhaba..
    Biraz geç bir cevap olacak ama belirtmeden geçemedim
    Çalışan istirahat raporlu olduğu süre içinde çalışmak bir yana işyeri içinde dahi bulunamaz
    Asıl sorumlu insan kaynaklarıdır ancak isg birimi de suçtan payını alır
    Ayrıca istirahat raporu bitimi (hele ki bu bir iş kazası) işe başlamadan önce işyeri hekimi tarafından ''işe dönüş muayenesi'' yapılmadan işbaşı yapamaz
  10. Anıl Keskin Haber Grubu

    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Gamze Hanım kesinlikle bu durum işyeri hekimini ilgilendirir. Hastanede ileri seviye tetkikleri yapılır, uzman doktordan bilgi alınır duruma göre çalışıp çalışamayacağına, hangi işlerde çalışacağına işyeri hekimi karar verir.