1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

"regresyon ve korelasyon işleminin" iş güvenliği alanında nerelerde kullanılacağı ve önemi

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve imhotem20 tarafından 7 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. imhotem20 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  İlk önce kendimi tanıtayım celal bayar üniversitesi iş sağlığı ve güvenliği bölümü 1.sınıf öğrencisiyim ismim Emrah soy ismim KANAL hocamızın verdiği bir konuyu araştırmak için tecrübelerinizden ve bilgilerinizden yararlanmak adına sizlere yazmak istedim eğer müsait olursanız yardımınızı rica ediyorum. araştırmanın konusu "regresyon ve korelasyon işleminin" iş güvenliği alanında nerelerde kullanılacağı ve önemi. bununla ilgili bilgi verirseniz veya bilgi alacağım bir kaynak gösterirseniz sevinirim ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bir değişkenin değerinin diğer değişkendeki veya değişkenlerdeki değişimlere bağlı olarak nasıl etkilendiğinin istatistiksel analizlerle incelenmesi çeşitli nedenlerle istenmektedir:

  Değişkenler arası ilişkiler bilindiğinde, bir değişkenin değerine bakarak diğerinin değeri tahmin edilebilir

  Etki eden faktörler kontrol altına alınabilirse ilgilenilen değişkenlerin değerleri optimum (en uygun) düzeye getirilebilir.

  İki veya daha fazla değişken arasındaki ilişkinin varlığı, bu ilişkinin yönü ve şiddeti korelasyon analizi ile belirlenir.

  Sözü edilen ilişkinin fonksiyonel şekli ise regresyon analizinin konusunu oluşturur.

  valla ilişki var ve biz bu ilşkiyi uluslar arası geçerliliği olan var olan analiz yöntemleri ile yapıyoruz.fakat yeni bir yönetem bulunacaksada bu yöntem kullanılabilir fakat çok matematiksel hesaplamalar var..
 3. imhotem20 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  teşekkür ederim bilgiler için erkan bey, çok kapsamlı bir konu.
 4. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Regresyon ve korelasyonu iş güvenliğinde uygulayabilmemiz ve güvenilir sonuçlar alabilmemiz için geçmiş verilere eksiksiz biçimde sahip olmamız gerekir. Çünkü regresyon ve korelasyon, geçmiş verilere dayanarak gelecek verileri tahmin etme yollarından biridir. Ama SGK'nın bile açıklamış olduğu kaza ve meslek hastalığı sayısına güven olmazken (herkes herşeyi bildirmiyor) bu yöntem nasıl uygulanacak?
 5. aserdarcelik İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İyi çalışmalar...