1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Resimdeki tehlikeler ve alınması gereken önlemler

Konusu 'Tehlike ve Riskleri Belirle' forumundadır ve Hande KABATAŞ tarafından 5 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Hande KABATAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu makinedeki tehlikeler nelerdir

Ekli Dosyalar:

2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu makinenin ismi ve ne iş yapar bilen var mı?sanki bana çivi makinesine benziyo..
  3. Hande KABATAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bunlarda diğerleri

Ekli Dosyalar:

4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    testereye benziyor
    yatay eğimli demir çubuk l demiri vb kesmek dereceli kesmek için de kullanılır
    testere döner halde ve sürekli kimyasal sıvı testereyi soğutmak ve kırılmasını önlemek için kullanılıyor
    testere, devir motoru, kayış kasnak, kimyasal sıvı, elektrik, çapak sıçrama, ele çapak batma, tehlikelerden bazıları
  5. Turgut Pınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21507
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    yatay şerit testere makinası

- ŞERİT TESTEREDE GÜVENLİK:

Şerit testere tezgahları ile yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır.
    1) Şerit testerenin alt ve üst kasnak arasında kalan kısımları uygun nitelik ve sağlamlıkta menteşeli kapaklarla örtülecek, alt ve üst kasnaklar da,yandan ve üstten tamamen örtülecek şekilde koruyucu içine alınacak ve kesme yerinde, kapağın alt kısmı, kesilecek parçanın kalınlığına göre ayarlanabilir şekilde olacaktır.
    2) Şerit testereler daima gergin tutulacak şekilde, kasnakla veya bir germe tertibatı ile ayarlanabilecektir.
    3) Herhangi bir sıkışma halinde, şerit testere durmuş olsa dahi, tezgahın motoru durdurulmadan el sürülmeyecek, keza testerede çatlak görüldüğü anda tezgah durdurulacak ve çatlak testereler bir daha kullanılmayacaktır.
    4) Şerit testere ve bıçkı makinaları testerelerin bağlantıları en az ayda bir muayene ve kontrol edilecektir.
    5) Mekanik güçle çalışan hazarlarda, gidip gelme hareketlerinin uç noktaları ile sabit yerler arasında en az 120 santimetre açıklık bulunacak ve uç noktaları, uygun korkuluklarla korunacaktır.
    (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:183)

soğutma sıvısı msds ne bakın,....

Ekli Dosyalar:

7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    talimatlar

Ekli Dosyalar:

8. Hande KABATAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    • Tamamı Büyük harf yazımı...
    çok teşekkür ederim hiç yanıt alabileceğimi tahmin etmiyordum çok sağolun
  9. Hande KABATAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    buradaki tehlikeler neler? Dağınık kimyasal kapları, yetersiz havalandırma, dağınık kablolar

2013-10-08 16.37.07.jpg
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben olsam buraya bir el bombası atar kaçardım..:)
  11. Hande KABATAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sormayın tam merdiven altı işletme ruhsatı bile yok
  12. dilek_çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59165
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar yapı laboratuvarında beton basınç presi,kükürt eritme potası,karot kesme makinası,çelik çekme makinesi,spiral,kompresör gibi araçlar kullanıyor. internetten çalışma şekillerini ve kullanımı hakkında biraz bilgi edindim fakat daha detaylı çalışmam gerekiyor elimden gelenin en iyisini değil çok daha ötesini yapmam gerekiyor.bana yardımcı olabilecek birileri vardır inşallah
  13. dilek_çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59165
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan bey eminim sizin bu konuda bi fikriniz vardır. cvp istiyorum lütfeeennnn ya
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Resim koy ve tek tek makine isimlerini yaz..bende bilmiyorum..sanki makine uzmanıyım..
  15. dilek_çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59165
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    resimler şuan için elimde yok daha önceden siz mutlaka böyle bir işyeriyle çalışmışsınızdır diye düşündüm her konuda bi uzmanlık var sizde şansıma bunda yokmuş :(
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    En son kafama huniyi taktıracanız bi gün..:)
  17. dilek_çetin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    59165
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    beni takip edin :) resim koyucam en kısa zamanda
  18. Hande KABATAŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ya benim resim kaynadı arada, yok mu yorumlayacak bir yardımsever
  19. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hande Hanım, burada risk değerlendirmesi mi yapıyorsunuz? Neden tek başınasınız? Neden hiç çalışan eden görünmüyor?

Sanırım işveren 6331'i yanlış anlamış. Sanki gelip işyeri denetlenecek de mühendis tek başına her şeyi yapacak. Öyle olmaz.

Her şeyden önce işvereni ve bilgilendirilmesi gereken herkesi yasanın amacı hakkında bilgilendireceksiniz. Herkes bilecek ki siz çalışma yöntemlerini izleyecek ve kim ne risk altında göreceksiniz. Makinalar olsa olsa tehlike kaynağı olabilir. Ama tehlikeli davranışları da görmeniz lazım. İnsanlar çalışırken onlardan bilgi almalısınız. Bu makine nedir gibi soruyu onlara soramıyorsunuz çünkü uzman olarak ordasınız. O halde çalışmanızı gözlemem gerekiyor deyin. Bu sırada da tehlikeler hakkında konuşun. Böylece fotoğraf yorumcularından alacağınızın çok daha fazlasını elde edersiniz.
  20. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Makine mühendisi değilim, ama bir makineden kaynaklanacak tehlikeleri bilebilmek için en iyi yol işçileri makinede çalışırken gözlemlemek, makineyi kullanan işçi ile diyaloğa geçmektir. Diğer yollar ise standart; tesisat topraklaması, gövde topraklaması, kaçak akım rolesi, yalıtkan paspas, makine koruyucuları, makineyi ve makinede çalışanı etkileyebilecek işyeri ortamında ki tehlikeler v.s. ... Sadece fotoğrafa bakarak tüm tehlikeleri yakalayabilmek çok zor.