1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Resimdeki tehlikeler ve alınması gereken önlemler

Konusu 'Tehlike ve Riskleri Belirle' forumundadır ve Hande KABATAŞ tarafından 5 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Ruhsatı olmayan yere hizmet vermek sizi sıkıntıya sokar daha sonra.Gördüğüm kadarıyla atelye tam bir saatli bomba.Kablolar açıkta,her yer düzensiz,boş tenekelerde muhtemelen yağ mevcut ve ciddi yangın riski var.Makineler paslı ve tetanoz enfeksiyon riski yüksek.Böyle bir yerde topraklamanın bile düzgün olacağını düşünmüyorum.
  2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    evet çalışanlar ile konuşarak makinalardaki tehlikeleri ,daha önce şahit oldukları kazalar var mı , şikayetleri neler bunları sorarak öğrenin.
    işyeri tertip düzeni çok kötü (elektrik kabloları ,elektrik panoları kötü , döner dişliler açıkta dönüyor sabit makina koruyucuları olmalı,aydınlatma sistemi ve havalandırma sistemi nasıl ,yangın söndürücüler yok, yağ ve benzeri kimyasal boş varilleri için tehlikeli atık alanı olmalı işletme içinde durmamalı.büyük varillerin içindeki yağ mı , soğutma sıvısı mı ,niye işletme ortasında duruyor(altlarında taşma tavası olmalı,ayrıca bunların bir musluğu,emme(varilden çekiş için) pompası vs si yok mu,vincin(caraskal) makinaların elektrik tesisatının bakım ve periyodik kontrolleri yapılıyormu,elektrik panoları altı ve etrafından malzemeler olmamalı,panolarda elektrik tehlikesi amblemi,uyarı işaretleri yok.oksi-lpg kaynağında lpg tüpü sanayi tipi olmalı,geri tepme vallfleri ve tüpler taşıma arabası üzerinde olmalı,kullanılmadığı zamanda ayrı bir alanda (tercihen dışarıda etrafı ızgaralı tel ile ayrılan bir bölümde oksijen ve lpg tüpü aralarında 6 metre mesafe ile ayrı ayrı devrilmemesi için duvara zincirlenerek de depolanmalı,veya araya duvar ile 1.5 metre mesafede) ,makina gövdeleri topraklamaları tamam mı ,işletmede uyarı levhaları ,acil çıkış işaretlemeleri ,acil durum aydınlatmaları ,dışarıya açılan acil çıkış kapısı var mı,zemin kaygan mı ,makinalar üzerinde kullanma talimatları var mı,çalışanlar kişisel koruyucu ları kullanıyor mu ,ortam sıcaklığı uygunmu, panolar ve makinalar üzerinde paslı bölümler var............................................
  3. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hiçbir önlem aldıramazsın ne yaparsan yap o şekil böyle bir işletmede bizim işverenler için değişmesi çok zor
  4. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hande hanım ben 2 ay böyule işletmelerin risk analizi hazırladım ve eğitimlerini verdim bu konuda size şunu söyleyebilirim bu tarz işletmeler için duvardaki kablolar için birşey yaptıramazsınız fakat makineler için yürüme alanları ve hareketli aksanlarının yarattığı tehlikeler konusunda izlenimde bulunmalısınız ve bakım onarım konusunda gerekli isg uyarılarını yazılı olarak yapmalısınız makineler arasındaki mesafeler ve depolama malzemelerinin ortamda tehlike yaratmaması için tertip ve düzen konusunda gerekli önlemleri hatırlatmalısınız az çok bildiğim bunlar yaklaşık şimdiye kadar 40-50 tane bu tarz işletmeye uğradım ama çok zor şartlarda çalıştıklarını biliyorum
  5. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
    Elektrik tesisatı işletmeye uygun değil gibi. Ayrıca açık alevle çalışmada yapılıyor gibi. Ciddi Yangın riski ve yangın yükü mevcut.