1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Resimle ilgili yorumlarınızı bekliyoum

Konusu 'Tehlike ve Riskleri Belirle' forumundadır ve Serkan Vayiç tarafından 21 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar resimdeki çelik egzos yığını hakkında ne tür tehlikeler söylenebilir acaba fikrinizi alabilir miyim? SDC13940.JPG
  2. çalışma alanı çok yoğun değilse sorun olmaz, bence. bi de fırtına çıkarsa sorun olur.aklıma en beter bu geldi.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    biz buna çevre kazası diyoruz..yani;

1-en azından sundurma yapılmalı,
    2-Atık alanı mevzuat gereğince depolanmalı,
    3-çevreciler hiç affetmezler çat ceza çok fena(bakalım iş güvenlikçi müfettişler ne yapacaklar ceza konusunda..)
  4. Murat Kural İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26918
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    etrafında dolanmamakta fayda var..:)
  5. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Düzenli depolama alanı mıdır burası? Hoş olmasada fark etmez ,Yağmur sonucunda yeraltına karışabilecek metal sızıntıları Erkan beyin dediği gibi çevresel risk teşkil etmektedir. Çözüm şunlar olabilir, altına serilebilecek sızdırmaz yer malzemesi ile üzerinde daha düzenli depolanma yada atık alanı oluşturmak.
    Ayrıca bunların taşınması ne şekilde olmaktadır? Çalışanlar üzerinde dolaşıp bişiler yapıyorsa yuvarlak malzeme olduklarından kaydırma riski yüksek.
    Aklıma bu saatte gelenler bunlar ;)
  6. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kusura bakmayın ayrıntılı bilgi vermedim. Burası metal atık toplama ve presleme tesisi cevre mühendisi var.Ben risk değerlendirmesi yapıyorum
    Erkan Bey iş üfettişleri 2006 yılında gelmişler eksikliklerin belirleyip gitişler daha uğramamışlar. Müfettişlerin raporunu bulamadılar. 3 Tarafı çevrili sadece ön tarafı açık bulunuyor.
    Dilek Hanım atıklar tesiste geçici olarak dopalanıyor presleme bölümüne kepçe ve araçlarla taşınarak orada işlem görüyor. Sonra geri dönüşüm tesisine gönderiliyor.
    Ben tehlike olarak radyasyon , metal tozu olabileceğini düşündüm bide hemen bitişiğinde ambalaj ve kağıt atık toplama ve ayırma tesisi var o kısımda yangın çıkması halinde metal yangınına dönüşmesi ihtimali nedir sizce? Yönetmelik ve tüzüklerde çelik yangını ile igili bi madde bulamadım.
  7. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    İlk önce belkide şaşıracaksınız ama yapılması gereken
    RADYASYON ÖLÇÜMÜ YAPTIRMAK

her hurda alüminyum, çelik, bakır, gibi ürünler kara yoluna çıkmadan önce radyasyon ölçümü yapılıyor ve şaşıracaksınız ama ufakta olsa bir radyasyon var ve resimde de görülüyor ki borular özel bir işlemden geçirilerek polisajlanmış ve parlatılmış buda radyasyon miktarını yükseltir

Polisajlanmış olması ve parlak kalması kimyasallarla olmuştur ve yoğunluk olduğundan dolayı egzos boruları içerisinde de koruyucu kaplama atılmışsa büyük bir yangın riskide oluşturabilmektedir
  8. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Turgut bey radyasyon tehlikesini bende düşündüm yangınla ilgili öneriniz için teşşekkürler yararlı oldu
  9. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Gerçekten düzensiz istiflemeden başka bir durum görülmüyor.Ama ben olsam tetnos aşısını düşünürdüm sanki.
  10. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SDC13946.JPG SDC13950.JPG SDC13951.JPG SDC13964.JPG SDC13965.JPG SDC13966.JPG SDC13967.JPG SDC13968.JPG SDC13969.JPG SDC13970.JPG SDC13971.JPG SDC13972.JPG SDC14000.JPG SDC14001.JPG
    Dilek Hanıma itafen :)
  11. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    tekne inşası ile ilgili bir yer fiber yada alüminyumdan
  12. Murat Tosun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LTB - ÇAK GROUP
    böyle yerlerde zaten radyasyon ölçme cihazı olması gerekiyor ve atom enerjisi kurumundan eğitimli kişi bulunması gerekiyor diye biliyorum
  13. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Oldukça talaşlı, korumasız spiralli ve dairesel testereli bir ortam, kolay gelsin işiniz inanın zor.
    Dediğim gibi işin içine katsanız ayrı dert katmasanız ayrı, bence siz yine de ayrı bir ortam olarak buradaki imalattan analizinizde bahsedin ki sonradan sıkıntı olmasın..
  14. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina
    yok artık
  15. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gemi İnşa Sanayisindeki İş Güvenliği ve Çalışma Şartları Sorunlarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan MECLİS ARAŞTIRMASI KOMİSYONUnun hazırladığı bir çalışma buldum artık nerden indirdim bilmiyorum. İşime yaradı valla.
    Bende Tehlike ve Noksanlıklar dosyası altında özet çıkardım genel risk analizi içinde kullanılabilir.

Ekli Dosyalar:

16. Hakan Çetin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    müttefikler bombalamışlar galiba burayı 2.dünya savasında, daha kimse ellememiş.
    önce temizlik olsa gerek.
  17. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    resimde gördüğüm kadarıyla;
    -Ekzoz boruları resimden gördüğüm kadarıyla galvaniz kaplama. Muhtemelen sıcak, daldırma galvanizleme metoduyla üretilmiştir. Buda metale belli bir ısıda çinko emdirilmesiyle olur. mikron bazında, yüzeyde bir çinko kaplama oluşur. Buda korozyonu engeller.
    Eğer ekzoz boruları sürekli burada kalacaksa ( kalmayacaksa sorun olmayabilir) üzeri kapanmayıp yağmur ve ısıya maruz kalırsa, üzerinde barındırdıkları çinko kimyasalını zamanla toprağa bırakacaktır. bence topraktan numune alıp toprak kimyasal analizi de yapmak gerekebilir. Çinkonun doğaya zararı konusunda çok bilgim yok ancak doğaya metal içerikli kimyasalları karıştırmamalıyız. Buradan yola çıkarak,

1-) Ekzoz boruları kapalı bir alanda düzenli istif yapılması ve çelik tel veya halatla bağlanması tavsiye olunur.
    2-) Düzenli depolama sağlandıktan sonra radyasyon ölçümü yapılması tavsiye olunur.
    3-) Toprakta kimyasal analizi yapılması tavsiye olunur.