1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Rezidans inşaatında asansör 32 kattan yere çakıldı 10 vefat(bilirkişi raporu açıklandı)

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Anıl Keskin tarafından 7 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    iş güvenliği uzmanları bağımsız denetim ve kontrol yapamadığı sürece,iş yeri hekimlerine bağımlı kaldığı sürece,osgb denen emek sömürüsünden kurtulamadığı sürece,kişi başı düşen süreler uzatılmadığı sürece,firma kotası gelmediği sürece, İŞ GÜVENLİĞİ daha çok,32. kat değil,132. kattan aşağıya çakılmaya mahkumdur...
  2. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Türkiye bir satranç oyunu gibi devlet vezir para babaları şah bizlerse piyonuz. Her zaman olan bizim gibi piyonlara olur vezir ne yapar ne eder şahı korur. Şah ileri gider geri gelir yedirmez kendini. Kimse kafasını yormasın. Para babalarına bu ülkede hiçbir şey olmaz. Ne yapar ne eder gün yüzüne çıkarlar. Paranın açamayacağı hiçbir kapı yok bu ülkede. Nasreddin Hoca zamanında evrensel bir cümle kurmuş "Parayı veren düdüğü çalar!" Hele ki Türkiye gibi kleptokrasiyle yönetilen bir memlekette nefesini niye yorasın parayı verdikten sonra senin yerine düdüğü çalacak adam da bolca var. Elimizden gelen en iyi şey küçüklerimize, çocuklarımıza, yeni nesillere 7 büyük erdemi öğretirsek birgün her şey kendiliğinden yoluna girer. Cesaret, Merhamet, Adalet, Nezaket, Dürüstlük, Sadakat ve Onur. Bunları benimseyen bir birey işi, gücü, cinsiyeti, ırkı, yaşı ne olursa olsun topluma ve insanına faydalı olur, elinden geleni yapar. Küçük balığı büyük balığa yedirtmez. Belki birgün birileri bu giden canların insan olduğunu anlar.
  3. Sadettin Fırat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    60099
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Endüstri Mühendisi
    6331 sayılı kanuna şöyle bir madde eklenmeli : İşyerinde meydana gelen ölümlü, yaralanmalı veya maddi hasarlı işkazalarından, işgüvenliği uzmanları sorumlu tutulamaz ve haklarında cezai soruşturma açılamaz. İşveren işgüvenliği çalışmalarının yapılmasından ve denetlenmesinden sorumludur. İşveren gerek gördüğü durumlarda, görevlendirdiği işgüvenliği uzmanının ve yaptığı çalışmalarını denetlenmesi için iş teftiş kuruluna başvurabilir. İşverenin bu talebi öncelikle yerine getirilir. İş müfettişlerinin bu denetlemesinde tesbit edilen noksanlıklar için cezai işlem yapılamaz. İşverenin rucu ve tazminat hakları saklıdır.

Böylece İSG uzmanı günah keçisi olmaktan çıkartılarak, işverenin İSG uzmanından koruma tedbirleri konusunda talepte bulunması sağlanabilir. Bu durumda İSG uzmanının önerdiği her türlü tedbiri, ekstra masraf ve yük olarak gören işveren, her hangi bi iş kazasında, tek muhattap kendisi olacağından, bu sefer kendisi işgüvenliği ile ilgili talepte bulunacaktır.
  4. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hürriyetin haberinden:
    Makine mühendisleri odası resmen başkalarının ölümünden kendine kazanç kapısı çıkarmaya çalışıyor, kamoyunu yanlış yönlendiriyor. insanlar böyle bilsin onlara daha çok denetim yaptırılsın.
    • denetimler yılda 1 değil mi?
    • her arıza sonrası kontrol ettirilmesi zorunlu mu? o zaman makine mühendisleri odası trilyoner olurdu değil mi?
    • ayrıca, yapılsa ne olur, sarı verseler yine de çalışmayacak mı o asansör?

bir de gitmiş son denetimi yapılmamış diye haber başlığı atmış gazete. nedir ne değildir araştırmadan. hemen ig uzmanına atsınlar suçu yap demedi diye!
  5. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    @Sevecen Günel Hanım,

Öncelikle böyle bir kaza sonrası Oda'nın kazanç sağlamayı düşünebileceğini düşünmeniz açıkçası beni çok üzdü,
    Sizin sorunuza daha doğru bilgiler verebilmek için İst. Makina Mühendisleri Odası Muayene Merkezini aradım (Detaylı bilgi için sizde arayabilirsiniz arkadaşlar her türlü konuda yardımcı oluyor; 0212 292 9123)

Arkadaşlardan aldığım cevabın özetini veriyorum;
    " Daha önce kaldırma araçlarının periyodik kontrol süreleri Tüzük 3 ayda bir yapılacağını söylüyordu ancak yeni çıkarılan yönetmelikte çalışılan kaldırma araçları için çalışma şartları göz önüne alınarak bir risk değerlendirmesi yapılması gerektiği ve periyodik kontrol sürelerinin bu risk değerlendirmesine göre belirlenmesi gerektiği ve risk değerlendirmesi sonucu ne olursa olsun bu sürenin bir yılı geçemeyeceği belirtilmiştir*. Piyasada özellikle şirketler/işverenler bu 1 yıla sığınarak periyodik kontrolleri yılda bir yaptırtmaya başlamışlardır. Biz Makina Mühendisleri Odası muayene kuruluşu olarak buna direniyoruz ve verdiğimiz raporları yıllık değil 3 aylık olarak düzenliyoruz. Bu asansöre verilen rapor süresi de 3 ay olarak düzenlenmiştir. Bu 3 aylık süre kayıtlarımızda mevcuttur. Rapor süresi sonrası 1 eyül'de şirkete gidilmiş sürenin geçtiği belirtilmiş ve şirket yeni muayeneyi yaptırmamıştır."

Yönetmelik;
    "1.4. Periyodik kontrol aralığı ve kriterleri standartlar ile belirlenmemiş iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri, varsa imalatçının öngördüğü aralık ve kriterlerde yapılır. Bu hususlar, imalatçı tarafından belirlenmemiş ise işekipmanının periyodik kontrolü, bulunduğu işyeri ortam koşulları, kullanım sıklığı ile kullanım süresi gibi faktörler gözönünde bulundurularak, yapılacak risk değerlendirmesi sonuçlarına göre, belirlenecek aralıklarda yapılır. Belirlenen periyodik kontrol aralığının bu Yönetmelikte belirtilen istisnalar(*) dışında bir yılı aşmaması gerekir."

umarım bu cevap yeterli olmuştur.

saygılarımla...
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  7. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    Malesef bu hala halkı yanlış yönlendirdiği gerçeğini değiştirmiyor..
    Kendi görüşleri bu şekilde olabilir ancak burası resmi bir oda. Kamoyunu yanıltacak şekilde demeç veremezler. o demecin hiç bir yerinde bu açıklama yok. Sanki yasa bunu istiyormuş gibi demeç verilmiş. görüş ise görüş olduğu belirtilmeli. kanunun böyle dediği kendilerinin kabul etmeyip rapora 3 aylık yazdıkları belirtilmelidir.

Biraz araştırdım. İşin yurt dışında nasıl yapıldığını sordum oradaki arkadaşlara.

Yurtdışında böyle bir zorunluluk yokmuş. yeterli kalifikasyondaki fabrika/işletme mühendisleri bu kontrolü yapıyorlar. bazı avrupa birliği ülkelerinde de bunun yanında yılda bir onay var. onay kurumundaki mühendise fabrikadaki mühendis dediler. Çok mantıklı. Sadece ben kendimi garantiye almak istiyorum sorumluluk almam derse bu yola gidiliyormuş.

Kaldı ki, asansör bu onaydan 2 gün sonra bozulsa ve düşse MMO "ben baktığımda düzgündü sonra bozulmuş." deme hakkına sahip. hiç bir şekilde koruyucu da değil. MMOdaki mühendis fark etmediyse ne olacak? Sonuçta odanın bu onayları çok da tecrübeli olmayan arkadaşlara ufak eğitim ve checklistle yaptırabiliyor.

Çok net bir şekilde her duruşlu bakımdan sonra yetkili servis onayı dışında bir kurumdan onay alıyor musunuz diye sorduğumda, yetkili servisin bunun için olduğunu. yetkili olmalarının bu makinanın çalışıp çalışamayacağına dair yeterli bilgiye sahip oldukları anlamına geldiğini söyledi. gayette mantıklı. her duruş sonrası kontrol yaptırdığınızı bir düşünür müsünüz?

elinizde bir sürü vinç, forklift asansör vs olabiliyor. her seferinde gidip odadan onay alınırsa ilerlemek mümkün değil. kaldı ki bunun gerekliliği de tartışılır. Resmi bir oda tartışmalı bir konuyu bir gerçek gibi anlatamaz. insanları yanıltamaya girer.

3 aylık rapor düzenleme konusunda da, burada yazmak iyi oldu. henüz fark etmemiş arkadaşlar vardır.

Arkadaşlar, yasal gereklilik 1 yıl der. Fabrika içinde aldığınız özel bir karar yoksa , bu hizmeti MMOdan alırsanız size 1 yıllık değil 3 aylık rapor verecekler, sizi zor durumda bırakacaklar. bir denetimde sorun olabilir. Aklınızda olsun.
  8. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    @Sevecen Günel Hanım,

Yapılan açıklamanın eksik olduğu kısmına bende katılıyorum o yüzden aradım arkadaşları, yalnız açıklamanın yanlış yönlendirme gibi bir içeriği olduğunu kabul etmiyorum... yasa gereği 3 ayda bir yapılır dememişler, hazırladığımız rapor 3 aylıktır demişler ve verilen raporun son geçerlilik tarihi 30.08.2014 olarak belirtilmiş.
    Oda komuoyunu neden yanıltma yoluna gitsin bu konuda yetkin yüzlerce mühendis var sadece yetkin oda değil ki!
    Denetimlere dair görüşlerinize bende katılıyorum

bir önceki yazınızda "odanın daha çok para kazanmak gibi" bir niyeti olduğuna dair görüşüz vardı bu denetimleri sadece Oda yapmıyor Oda dışında onlarca şirket var, isteyen istediği yere yaptırabilir.

Denetim yapılmış onay alınmış olması 1 yıl boyunca yada 3 ay boyunca daha denetim bakım yapılmaması anlamına gelmiyor zaten bunu açıklamalarında da belirtmiş arkadaşlar; "Bu bakımdan özellikle şantiye şartlarında çalışan bu cihazların eğitimli nezaretçiler tarafından kullanılması ve günlük bakım ve kontrollerinin yapılması elzemdir."

iyi çalışmalar,
  9. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Makine mühendisleri odası veya elektrik mühendisleri odası hazırladığı evraklarla hiç bir sorumluluk almıyor.. Bir de heryeri avukatları sayesinde talan etmeye çalışıyorlar. Bütün işleri biz alalım oradan gelecek paralar makine mühendislerinin veya elektrik mühendislerinin hakkıdır diyorlar vs vs . ama sorumluluk alan yok. öyle yağma yok. Taşın altına elinizi koyacaksınız.
    Bir konuya da değinmem gerekiyor gün geçtikçe sendikacılıktan, topluluk kuran ve birlik olmaktan uzaklaşıyoruz. Birlikten güç doğar arkadaşlar. İş güvenliği uzmanları günah keçisidir şuan. Odamız olmadığı sürece biz hiçiz. Hakkımızı savunacak avukatlara ihtiyacımız var. İşimizdeki zorlukları medyaya düzgün bir şekilde anlatacak bir odaya ihtiyacımız var. Her kafadan ses çıkıyor ama etkili olmuyor. Tabipler odası kim ki bu kazayı önceden tahmin ettik diye böğürlenecek. Onların sahada nasıl çalıştığını iyi biliyoruz. İş güvenliği uzmanları odası kurulacak ülkenin iş güvenliği yönünden gerçeklerini ve çözüm yollarını ülke gündemi ile paylaşacak.
  10. Resul KILIÇ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91724
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    özel sektör 05367236098 rekilicgxd8@gmail.com
    Maalesef iş kazalarının önü alınamıyor. halbuki her gün iş kazalarından ölümler oluyor ama toplu ölümler olunca medya konuyu işlemeye başlıyor. tek tek ölümler haber değeri bile taşımıyor. İş gücünün ucuz olduğu ülkemizde orantılı olarak insan değeri de düşüyor. Hiç kimsenin umurunda değil olanlar. Bir iki gün konuşurlar sonra unutulur gider. Bilmem farkında mısınız ne kadar çok şey kaybetmişsiz. İnsanlığımız ne kadar zarar görmüş. Önce insan diyen bir anlayışımız yok. Özel sektör o kadar güçlü ki cezalar ve devlet gücü onların kar etme hırsının önünde anlamını yitiriyor. Ülkemizde her şey birbiriyle orantılı gelişip büyümüyor. Daha çok bedeller ödeyeceğiz...
  11. Öznur Buldu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10359
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Marmara park inşaatının yapımında yangın çıktı ve 11 işçi çadırda yanarak hayatını kaybetti.O olayı hatırlayan var mı? Eminim yoktur.Ama ben hep Marmara Park AVM dediklerinde direk o olay geliyor aklıma ve hukuk mücadelesi veren aileleri.Sonuç yok... Bu olay da da aynı şey olacak bir kaç yıl sonra zenginler oraya yerleşecek ve orada hayatını kaybedenler unutulacak. Bu kanunlar sadece çıkarılıyor uygulama,denetim ve ceza kesimi yok olan bizim gariban halkımıza oluyor.Yazık çok yazık hakkımızı arayacak bir millete ne zaman dönüşeceğiz...
    Arkadaşlar dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama bu kanun sayesinde kazalar azalması gerekirken artmaya başladı...Baştakiler bir yerde bir yanlışlık var deyip bu yanlışı kimse bulmaya çalışmıyor.Hele ki bakanın çıkıp açıklama yapması gerekirken olaylardan kendini soyutluyor yok hastaymış yok bilmem ne istifa etmeli bence.''Allah işçilerimizi korusun'' söylenecek tek bu cümle kaldı.
  12. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Üzülerek görüyorum ki arkadaşlar olayın özünü değil , ayrıntıları tartışıyor. Olayın özü bana göre nettir. Birinci sorumlu devlet, ikinci sorumlu işyeri sahibidir. Gerisi lafı güzaftır. İşin ucu resmi makamlara ve patrona dayanmaz ise hiçbir şeyi düzeltemezsiniz. Sadece teorik ve felsefi konuşmalar yaparız.
  13. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işyeri sorumlusu dersek daha doğru olabilir. O asansörün bozuk olduğundan ve yenilenmesi gerektiğinden haberi olup da değiştirmeyen yöneticiler, eğer bilgisi varsa işyeri sahibi de.
    ama genelde böyle büyük işletmelerde işyeri sahibinin pek bilgisi olmaz konulardan
  14. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1. Tahir Kara

2. Hıdır Ali Genç

3. İsmail Sarıtaş

4. Bilal Bal

5. Cengiz Tatoğlu

6. Murat Usta

7. Menderes Meşe

8. Vahdet Biçer

9. Ferdi Kara

10. Cengiz Bilgi
  15. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Allah rahmet eylesin. :( adamı işten soğutuyor bu olaylar
  16. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bülent Arınç açıklama yapıyor gazeteciler iş güvenliği haricinde her şeyi soruyor...Bizde burada havanda su dövelim!!!!
  17. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  18. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İSG Cİ DALLAMA NEDİR YAHU...Bunu yazanın ben şantiye şefi falan olduğuna inanmıyorum....öyleyse de terbiyesizin birisi...
  19. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  20. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman