1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizi fatura kesme

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve cagdas penezoglu tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. cagdas penezoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118146
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağdaş Reçine Kimyevi ve Orman Ürünleri
    Merhaba arkadaşlar
    osgb bünyesinde çalışıyorum resmi olarak tam zamanlı ama aramızda 4 gün olarak anlaştık
    aynı zamanda 2 yıldan beri gelir mükellefiyim ve serbest meslek makbuzu kesebiliyorum, (faaliyetim danışmanlık ve iş güvenliği hizmetleri)

1-bireysel olarak risk analizi acil eylem temel eğitim hizmeti verebilir miyim veya verebilmem için tam olarak ne yapmam gerekiyor

2-osgb de tam zamanlı çalışan uzman arkadaşlar bireysel risk analizi yaptıklarında onların yaptığı risk analizi karşısında ben fatura kessem bir problem olur mu (çünkü osgb sizin bulduğunuz risk analizinden %30 veriyor)
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    1-) Risk analizi ve isg eğitimlerini verebilmen için ya o firmanın sözleşmeli uzmanı olmalısın yada OSGB bünyesinden orada dışa görevlendirilmiş olman gerekli.
    2-) bence bir sıkıntı olmaz gibi
  3. cagdas penezoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118146
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    önceden osgb bünyesinden risk analizi yapılacak yere dışa görevlendirme yoktu sanki
  4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Sadece risk analizi olarak düşünme , o firmanın ya sözleşmeli uzmanı ya da OSGB bünyesinde çalışmalısın. OSGB bünyesinde sistem şöyle (yanlışsam düzeltin) önce sizi içe görevlendirme göstererek OSGB bünyesine alıyor sonrasında dışa görevlendirme yaparak hizmet verdiğiniz firmaya yönlendiriyor.
  5. Hüsniye Akman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    peki ben osgb ile anlaşıp fatura ve eğitim hizmetlerini ora olarak gösterip ama kendi işimi yapsam nasıl olmalı?
    osgb de içe görevlendirme olarak mı göstermesi lazım?
    dış görevlendirme yapamaz çünkü 50 çalışan altındaki işletmelere yapacağım risk değerlendirmesi.
  6. cagdas penezoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118146
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    resmi olarak ben tam zamanlı değilde yarı zamanlı olarak osgb de çalışıyo olsam geri kalan zamandada diğer firmalara rd de hizmet versem fatura kessem ne olur peki
  7. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben sordum alo 170 e , risk analizi yaparsınız sözleşme yapmanıza gerek yok dedi ama eğitim için sözleşme olmalı dedi.
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Arkadaşlar işin temeli şu ;
    Bakanlık demiş ki eğitimleri bireysel olarak veremezsin
    Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2013 ---
    Bakanlık yine demiş ki Risk değerlendirmesi için ekip oluşturulmalı , oluşturulan ekibe eğitim vermelisin
    İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği
    Çalışanların bilgilendirilmesi
    MADDE 16 – (1) İşyerinde çalışanlar, çalışan temsilcileri ve başka işyerlerinden çalışmak üzere gelen çalışanlar ve bunların işverenleri; işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik riskleri ile düzeltici ve önleyici tedbirler hakkında bilgilendirilir.
  9. cagdas penezoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118146
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    tamam eğitim olayına noktayı koyduk 15 mayıstan sonraki eğitimleri bireysel iş güvenliği uzmanı veremez, (doğrumudur?)
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Alo 170'e ben de sordum bana da sözleşme olmadan yapamazsın dediler ve yukarıda yazdıklarımı anlattılar. Acaba hangisi doğru o_O
  11. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    anlamdım bende herkes bişey söylüyor bu 15 mayıs ne yeni duydum :(
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    dışa görevlendirme ile 50 sayısının bir alakası yok ki ! karıştırdın galiba
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2013 ---
    Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.
  13. cagdas penezoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118146
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    osgb de tam zamanlı çalışan uzman arkadaşlar bireysel risk analizi yaptıklarında onların yaptığı risk analizi karşısında serbest meslek makbuzu faturasını başka biri kesse bir problem olur mu
  14. Burak Tuna İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki eğitim verdiniz? Buna karşılık ceza varmı Yönetmelik'in neresinde şu ceza verilir deniyor?
  15. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    ya ne kasıyorsunuz makbuzdu faturaydı maliye denetliyor onları sen kes gitsin.türkiyede denetim olacakda seni bulacaklarda tırıvırı işler bunlar
  16. cagdas penezoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118146
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bulmaz tabi problem olmaz ama ya olursa :)
  17. Burak Tuna İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bi kere mahkemeye verseniz Anayasa nın eşitlik ilkesine aykırı..OSGB de çalışıyorsan uzmansın çalışmıyorsan değilsin.Böyle bişey olabilirmi?O zman İGU sertif,ka yetkisini de OSGB lere versinler.Biz neden uğraşıyoruzki..
  18. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    sen vergi mükellefi değilmisin?kesebiliyormusun? o zaman sıkıntı yok...çünkü 2 bakanlık ayrı.Ben hem asansörde çalıyorum tam zamanlı hemde OSGB de bakanlı farklı olunca anlaşılmıyor;)
  19. cagdas penezoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118146
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    hem uzman hemde serbest meslek faturam var
  20. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    serbest meslek faturandan kes bende ole yapıyorum
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Temmuz 2013 ---
    makbuz kesmek şöyle karlı sen alacaklı olarak yuzde 18 karşı taraf ise yuzde 20 gider göstermek zorunda yanı yuzde 2 karlısın:=)ama düşük kes makbuzu 100tl yeter.kimse sana neden az kestin diyemez bu işin bir bedeli yok.sonuç da adama ne diyeceksin ki abi bana bilgilerin gelişi 1000tl sana ben 1250 tl mi dedim mi diyeceksin:=)))