1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizi fiyatlandırması

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve suleymanulus tarafından 18 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. suleymanulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar benim merak ettiğim bir konu var.yaptığnız risk analizlerini fiyatlandırırken neleri baz alıyorsunuz.işyerinde çalışan işçi sayısınımı yoksa işyerinin tehlike sınıfınımı.bu konuda bana fikir verebilirseniz sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.
  2. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    İş yerinin tehlike sınıfı ve işçi sayısı fiyatlanmdırmaya direk etki eder diye düşünüyorum. OSGM demi , bağımsız mı çalıştığın da burada etkili faktör olacaktır.

Örneğin; 70 kişinin çalıştığı tehlikeli bir iş yerinde;

70 x 15dk. Ayda 17 saat 30 dk bulunma zorunluluğun var.

Eğer Bir iş yerinde görev yapıyorsan 180 saatini orada kullanırsın. geriye 37 saatin kalır.
    17,5 saatini burada kullanırsan geriye yaklaşık 20 saatin kalır.

saatini 125 tl den düşünsen 17,5 x 100= 1750 TL + KDV olabilir.
    (rakamlar örnektir)
  3. suleymanulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    f.yavuz bey ilginize teşekkür ederim.ama benim öğrenmek istediğim bu değil.şimdi iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu olmayan işyerleride risk analizi yapmak veya yaptırmak zorunda 1 ocak 2013 tarihinden itibaren.risk analizinin fiyatını merak ediyorum.mesela 1 apartman risk analizi yaptırmak isterse kaç paraya yapılıyor.veya 5-6 çalışanı bulunan küçük işletmelere kaç paraya risk analizi yapılıyor.yani bir fiyat standardı oluştumu bu konuda türkiye de onu merak ediyorum.bu konuda bilgisi olan varsa lütfen bu konuda rakamsal veri verebiirmi?
  4. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    İşçi sayısı ve tehlike sınıfı ile birlikte işin yapıldığı çalışma alanı büyüklüğü ve kullanılan makine ekipman sayısı hepsi birlikte değerlendirilmelidir.
  5. suleymanulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    mine hanım iyi akşamlar.ilginize teşekkürler.somut bir örnek verirmisin.az tehlikeli bir işyeri var örneğin 8 çalışanı var.bu işyerinin deposu ve ofisi var.sera malzemeleri ithal ediyor ve pazarlamasını yapıyor.bu verdiğim örnek işi yeri için fiyat nedir mesela.veya 1 kapıcısı bulunan 2 bloklu 60 daireli bir sitenin risk analizi fiyatı nedir.
  6. hasan hüseyin uludağ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    WELLPOINT
    Süleyman bey öncelikle tehlike sınıfı ve çalışan sayısı, sonra risk degerlendirmesi yapacağınız yerleşkedeki riskleri değerlendirmek gerekir.
    Kısacası paldırküldür fiyat söylemek yanlış ve yanıltıcı olur...
  7. suleymanulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    hasan hüseyin bey , ben henüz sınava girip uzman olmadım ama hergün o kadar çok kişi fikir alamak için soruyorki bu fiyat olayını bende cevap veremiyorum.bu sebeple uzman olup risk analizi yapan arkadaşlandan fiyat konusunda fikir almak istedim sadece ama somut bir cevap veren olmadı henüz.
  8. hasan hüseyin uludağ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    WELLPOINT
    açıkcası süleyman bey dediğiniz yerleşke için copy paste bir risk analizini 250 300 e yapan bile var. ama ciddi bir risk analizi için,
    yerleşkeyi görüp bireysel olarak analiz etmeden fiyat söyleyen olacağını zannetmiyorum...
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ikiside..10 kişilik bir firmanın risk analizi tehlike grubu ne olursa olsun 2500 den az olmamalı..6 yıllık geçerliliği olan önemli ve zahmetli bir raporun fiyatı çakala çukala olmamalı düşüncem bu yönde..
  10. Mustafa Kar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6 Çalışanı olan bir firmaya 1000 lira dedim 2 gün sonra 250 liraya buldum dedi ben o paraya arabanın kontağını açmam sen yaptır dedim 250 liraya risk analizi yapan arkadaşlar mı bu işin ciddiyetinin farkında değil ben mi gözümde büyütüyorum anlamıyorum. Beni korkutan bu adamlardan çok olması...
  11. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Fiyatı 1 TL yapıp sürümden kazanayım bari :D İşletim sistemleri klavyelere CTRL C ve CTRL V yi boşuna tanımlamamış demi :D

Şaka bi yana böyle yapanlara kefenin cebi yok veciz sözünü hatırlatmak lazım ;)
  12. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    gerçekten muamma fiyat meselesi, aynı yere 500-1500 arası teklif geliyor, işveren şaşkın özveri ile iş yapmak isteyen isg uzmanı yani ben daha şaşkın :(
  13. tarmagan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bende şu soruyu sorayım...
    İsg uzmanı bulundurma zorunluluğu olmayan bir iş yerinde risk analizi yaptık fatura kesmek şart mı?
    Ayrıca iş veren yapmış gibi gösterilen uygulamalar bunlar hakkında görüşleriniz nelerdir...
  14. Merhabalar, naçizane fikirlerim ve önerilerimi hoş görmenizi dilerim.
    Belirlediğiniz fiyatları yüksek buluyorum. Tabii ki komik rakamlara, 100 TL'ye RD danışmanlığı yapanları da görüyorum ancak belki haberdar değilsiniz ancak ortada bir İSGÜM fiyat listesi de var. Saha ziyareti ve Fizibilite için 300 TL/gün ve rd için 300 TL/gün olmak üzere 600 TL talep edilmektedir. Bireysel çalışanlar İSGÜM gibi kurumsal olamayacağından bu fiyatlar elbette düşebilir. Aylık geliri kısıtlı ufak işletmeler için 2000 3000 istemek pek de insaflıca değil. Dolayısıyla bir RD danışmanlığı için harcayacağınız mesaiye bakmanız gerekmektedir. Danışmanlık hizmetlerinde fatura şarttır.

Ayrıca unutmayınız ki iş güvenliği uzmanı olduğunuz çalıştığınız iş yeri dışındaki iş yerlerine risk değerlendirmesini yasal olarak hazırlayamazsınız. Sadece risk değerlendirmesi ekibine destek olmak üzere hizmet verebilirsiniz (RD Yönetmeliği). Bu da örnek alıştırma rd yi içerebilir ancak ekibe destek, ağırlıklı olarak eğitim veya yetkili kurumsanız ölçümler ile mümkündür.

Önerim muhakkak eğitim katılım formlarının oluşturulmasıdır. RD danışmanlığının yasalara göre hatalı eğitim ve yönlendirmeler olmadığı sürece herhangi bir yasal yükümlülüğü bulunmamaktadır. Oysa dışarıdan rd danışmanlığı için yasal sorumluluktan çok bahsediliyor. Sizler o iş yerinin iş sağlığı ve güvenliği profesyoneli olmadığınız ve risk değerlendirmesi ekibinde yer almadığınız ve rd yi hazırlamadığınız için yazılmayan bir risk değerlendirmesi maddesinden her hangi bir sorumluluğunuz bulunmamaktadır. Risk değerlendirmesi ekibinde iseniz (işyerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetini yürütüyorsanız, destek elamanı iseniz, çalışan temsilcisi veya işveren iseniz) sorumluluğunuz bulunmaktadır.
    Saygılarımla.

http://www.bilgin.net/CSGBmevzuatCDsi/6331-1/04291212RiskDegYone.pdf
  15. tarmagan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ARKADAŞLAR,
    Bağımsız olarak risk değerlendirmesi yaptığımız taktirde fatura kesmeye gerek var mı? İş veren istemiyorsa dahi mevzuat açısından bir sorun teşkil ediyor mu?
  16. Mrb,
    Fatura şarttır. Danışmanlık hizmetlerinde vergilendirilmemiş kazanç yasal olarak mümkün değildir.
  17. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    saati 100 tl ?

Belki A sınıfı iseniz. C iseniz 24tl ye bile çok diyenler var. Kaldı ki buradan %20 gelir vergisi düşeceksiniz.
    Bireysel iseniz sigortanızı yüklenici firma yapacağı için fiyat az daha düşecek.
    RD için amaç iş almak ise piyasa şartlarına uyacaksınız. Kefene girmeden önceki cep için. Apartmanlarda blok başı 350 tl K..Maraş piyasası örneğin.
  18. Kevser Turan Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    33759
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ARKADAŞLAR MERHABA,
    BEN ŞU AN 18 AĞUSTOS C SINIFI UZMANLIĞI SINAVINA HAZIRLANIYORUM. ŞU AN BİR EĞİTİM KURUMUNDA ÖĞRETMENLİK YAPIYORUM VE İŞVERENİM BELGEYİ ALINCA KURUMUN RİSK DEĞERLENDİRMESİNİ BANA YAPTIRMAK İSTİYOR. 8 ÇALIŞANI OLAN BİR EĞİTİM KURUMUDUR. ORTALAMA YAKLAŞIK NE KADAR FİYAT İSTEMEM GEREKİR? YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
  19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    [quote="
    Eğer Bir iş yerinde görev yapıyorsan 180 saatini orada kullanırsın. [/quote]

Bir işyerinde tam zamanlı çalıştığımızda 217 saat üzerinden hesaplanıyor diye biliyorum yanlış mı biliyorum?
  20. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Bir işyerinde tam zamanlı çalıştığımızda 217 saat üzerinden hesaplanıyor diye biliyorum yanlış mı biliyorum?[/quote]
    180 saat olur hesabı da şöyle ki:
    günde 7,5 saat x 6 gün 45 x4 hafta =180 saat /ay diye biliyorum.