1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizi hakkında bazı sorular;

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Erman Manas tarafından 17 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Arkadaşlar merhaba;

18 mayıs sınavıyla bende uzmanlar arasına katılacak gruptanım, öncelikle risk analizi ve uygulaması hakkında aklıma takılan baya noktalar oluştu son günlerde, forumda bunlarla iligli aramalarda yaptım ama genelde tilginç tartışmalara rastladım:) umarım bu konu öyle bi duruma dönüşmez,
    bu sorular hakkında bilgisi olan arkadaşlar en azından kısa cevaplarda olsa verebilirlerse çok sevinirim

1- tüm tehlike sınıflarındaki tüm işyerleri çalışan sayısına bakılmaksızın 01/01/2013 ten itibaren risk analizi yaptırmak zorundalarmı?
    2-risk analizini geç yaptırmış bir işyeri (örn:haziran) iş güvenliği denetimi sırasında 01/01/2013ten itibaren yaptırtığı döneme kadarki zamandan cezai sorumluluğu olurmu?
    3-risk analizlerini tüm sınıflarda iş güvenliği uzmanı yapmalımıdır? yoksa her risk analizi tehlike sınıfına göre uzmanı olunduğu sınıf uzman tarafından tarafındanmı yapılmalıdır?
    4-uzman yaptığı risk analizini sonucunda çsgb lığına bir bildirimde bulunacakmıdır? yoksa belgeler sadece işverende mı saklanacaktır?
    5-risk analizi fiyatlandırması sizce ne olmalıdır? (örneğin az tehlikeliden sayılabilicek bir perakende satış dükkanı ile tehlikeli sınıftan sayılabilicek bir talaşlı imalat fabrikası arasındaki fark nelere göre değişmeli ve daha önce fiyat vermiş arkadaşlar teklif fiyatlarını paylaşabilirler mi)

yanıt veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler..
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  3. Erkan kardes sen niye bu kadar gerginsin ya ?
    Surekli forumu takip ediyorumda, yeni arkadaslara karsi surekli bi atar yapma caban var, olayi kisisellestrmek diil amacim ama surda gayet kibarca bazi sorular sorduk, belki 4. Soru hakkinda gayet meslekdas dusuncesiyle cevap verecek arkadaslar olacak, neden bu atar gider? Su sorulari resmen senin boyle yine ergen tavirlara burunecegini bile bile sordum, tahmin ettigim oldu yani..
    Tamam gercekten allah razi olsun cok guzel bir paylasim sitesi olusturmus, insanlarin cok guzel dokumanlara ulasmasina vesile oluyorsun, ama bilmeyenlere karsi bu ezme tavirlari neden? Daha karsindakinin profesyonelligini isini gucunu bilmeden niye bu tavirlar?
    Senin cevabinda belirmeye calistigin gibi karsinda gozunu para burumus, is guvenligini konusunu onemsemeyen, bunu bi para kaynagi goren, ezik, normalde issiz bi kursa gidip hayatim kurtuldu kopyala yapistir islerimi yaparim birisi yok kardes karsinda..
    Madem kisisel olarak sorulsun istemedigin sorular var foruma bir sistem yap yeni gelenler bir sure mesaj yazmaasinlar soru soramasinlar... Cunku sorduumuz zamanda azar isitiyoruz..
  4. erman bey sen kısa cevap istemişsin erkan bey de vermiş.bende aynı şekilde cevap verecektim. :)

3-risk analizlerini tüm sınıflarda iş güvenliği uzmanı yapmalımıdır? yoksa her risk analizi tehlike sınıfına göre uzmanı olunduğu sınıf uzman tarafından tarafındanmı yapılmalıdır?(net cevap temmuz-2013 den sonra sözleşmeli profesyoneller yapmak durumunda kalacak,diğerleri içinse biliyorsan yap)

erkan bunu anlamadım.biraz açarmısın.ilk defa gördüğüm birşey bu
  5. kısa cevap başka atarlanmak başka ahmet bey..
  6. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işyerleri temmuz itibari ile kendi risk gruplarına uygun uzman çalıştırmaları gerekeceğinden daha önce yapılmış bir analiz varsa bile eksiklik gördüğünde bu uzman risk analizini revize edecektir demek istedi sanırım Erkan bey..
  7. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    ilk 3 sorunuzu bakanlık müfettişlerinden birine mesaj yoluyla attım , cevap geldiğinde sizinle paylaşırım... Sanırım yetkili bir ağızdan bu sorularının cevabını duymaya ihtiyacımız var...
  8. bununla alakalı bir bilgim yok.ilk defa duydum.bir konuyumu kaçırdım acaba.nerede geçiyor bu; 2013 temmuzda kendi risk gurubuna ait uzman bulundurması??? yoğunluktan gözdenmi kaçırdım acaba.
  9. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşlar niye birbirinizi gerip duruyorsunuz
    sorduğunuz soruların birçoğunun cevabı yönetmeliklerde yazıyor.
    Ermanas kardeşim Erkan beyin verdiği cevaplarda gayet kısa ve açıklayıcı
    gerilecek veya kızacak bir durum olduğunu sanmıyorum
    bu forumun kurulma amacı zaten birbirimizi germek değil birbirimize destek olmak
  10. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerinde temmuz ayı itibariyle uzman ve hekim çalıştırma zorunluluğu başlıyor.

6331 sayılı kanunun yürürlük tarihleri;
    Kabul Tarihi: 20/6/2012

MADDE 38 (1) Bu Kanunun;
    a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;
    1) Kamu kurumları ile 50den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
    2) 50den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
    c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    yürürlüğe girer.
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    daha önce iş kanununda geçen ve 30.06.2012 tarihli 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasasına eklenen maddeler açık bir şekilde belirtiliyor.
    risk analizi
    acil eylem planı
    eğitim
    ortam denetimi gözetimi
    vb....
    uzman hekim hizmet alımı yada çalışanları arasından görevlendirmesi
    hepsinden işveren 1.1.2013 tarihi itibariyle sorumludur diyor.

sadece bir madde var çoğumuzun takıldığı nokta 50 kişiden az çalışanı olan işyerleri
    tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre ileriki tarihlere öteleme yapıldı
    çok tehlikeli,tehlikeli iş yerleri temmuz 2013
    az tehlikeli iş yerleri temmuz 2014 tarihine kadar uzman ve hekim hizmeti almayabilir dendi.

yani uzman ve hekim hizmeti almaması işvereni
    çalışanlarına eğitim vermek yada verdirmekten
    risk analizi hazırlayıp risklerini bilmekten döf leri uygulamaktan
    acil eylem planı hazırlayarak tatbikat yapmak yada yaptırtmaktan................
    mahrum etmiyor
    yapmakla yükümlüdür diyor

12. tamam ben bunu biliyorum."kendi risk gurubunda uzman" bulundurması gerekiyor dediğiniz için takıldım. c nin b, b nin de a nın yerine bakması kaldırıldı diye düşündüm.yanlış anladığımdan.ok.sorun yok.

gerilme yok.herkes sakin.mutlu.umutlu.evli mutlu.çocuklu :D
  13. erdem kardeş inan sorduğum sorularla ilgili konuları belirten yönetmelikleri okudum, araştırdım ondan sonra, yinede tecrübesi olan bu işi uzun süredir yapan arkadaşlarla bir fikir alışverişi olsun die buraya bu soruları sorma ihtiyacı duydum. zaten bu gibi forumların amacıda budur dimi, o zaman boyle yerler hiç kurulmaz hepimiz yönetmelikleri okur gider işimizi yapardık..
    İnanın hiçte gerilmedim gerçekten sadece sizin dediğiniz gibi bazı konularda bende birşeyler öğrenmeye çalışıyorum
  14. teşekkürler nurdan hanım..

erdem bey yani yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla 1.1.2013 tarihinden itibaren az tehlikeli sınıfta geçen tün işyerleride
    çalışanlarına eğitim vermek yada verdirmeten
    risk analizi hazırlayıp risklerini bilmekten döf leri uygulamaktan
    acil eylem planı hazırlayarak tatbikat yapmaktan sorumlular, ama temmuz 2014e kadar iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi istihdam etmek zorunda değiller.
    tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta geçen 50den az çalışanı olan her işyeri zaten 1.1.2013 tarihinden itibaren hem bu yukarda bahsettiklerimizi yaomak zorunda, hemde isg uzmanı ve iş yeri hekimi istihdam etmek zorunda. zaten kendi sınfında uzman istihdam ettiği için uzman bu yukardakileri yapmakla yükümlü..

Ancak benim kafamı karıştıran 2014 temmuza kadar uzman çalıştırmayan ve az tehlikeli sınıfta yer alan küçük işletmeler, bu işletmeler risk analizlerini bir uzman tarafından yaptırmak zorunda değiller gibi bilgiler okudum. bu ne kadar doğru? risk analizinin yapılması ile ilgili yönetmelikte iş güvenliği kurulu/ekibi tarafından işveren görevlendirdiği şu bu tarafından yapılmalıdır gibi uzun bir madde var.
    4-5 tane eleman çalıştıran az tehlikeli sınıfta yer alan bir işyeri için bu yönetmelik maddesi nasıl yorumlanmalı?
  15. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    şahşi olarak yaptığımı söyliyeyim
    7 çalışanlı bir işyeri için işverene
    çalışanlardan akıllı uslu işi bırakıp gitmeyecek bir eleman seç ilkyardım sertifikası aldır dedim.
    seçtiği o kişiyi çalışan temsilcisi için, bir çalışanı da destek personeli için, beni de uzman diye ata yazıya dök dedim. sonra saha denetimi yaptım kişilerle de ayak üzeri sohbet falan ettim risk nedir tehlike nedir .... tabiri caizse ağızlarından laf almaya çalıştım. onların öngördüğü riskleri.
    sonuç olarak raporu hazırladım.

ama bir iki çalışanlı küçük işyerlerinde bunu ne kadar uygulayabilirsin bilmem ben uygulayamıyorum. işverenle birlikte denetim yapıyorum eksikleri yazıyorum anlatıyorum rapora dönüştürüyorum

tabi hepsinin sonunda tüm çalışanları karşıma alıp hazırladığım raporun içeriğinden de bahsederek eğitimimi de veriyorum ki çalışanları iş güvenliği konusunda bilgilendirmiş oluyorum.yaptığım raporu da sadece kanuni yaptırım ceza var diye değil uygulanabilir bir rapor olsun diye uğraşıyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Nisan 2013 ---
    algıda seçicilik

yönetmelikleri,kanunları vs.. okuyan her 10 kişiden en az 1 yada 2 si belki daha fazlası farklı yorumlayabilir.
    bu, kişinin sosyal yapısı eğitimi ve daha birçok artısı yada eksisinden dolayı değişkendir.
  16. Tahir Delen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çevrelog Çevre Danışmanlık İş Sağlığı Güvenliği Hizmetleri
    Arkadaşlar bir konuda düşüncenizi merak ediyorum. İşveren değişikliği yani bir iş yerinin devri risk analizinin yenilenmesine neden olmaz diye düşünüyorum sizlerde görüşlerinizi paylaşırsanız mutlu olacağım.şimdiden teşekkürler....
  17. bene gerek yok.sonuçta işveren değişikliği işyerindeki riskleri değiştirmez. yeni işveren ...siz değilse :D
  18. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    cevap geldi arkadaşlar;

1- tüm tehlike sınıflarındaki tüm işyerleri çalışan sayısına bakılmaksızın 01/01/2013 ten itibaren risk analizi yaptırmak zorundalarmı?
    Kesinlikle evet

2-risk analizini geç yaptırmış bir işyeri (örn:haziran) iş güvenliği denetimi sırasında 01/01/2013ten itibaren yaptırtığı döneme kadarki zamandan cezai sorumluluğu olurmu?
    Tespit tarihinden itibaren cezai sorumluluk başlar

3-risk analizlerini tüm sınıflarda iş güvenliği uzmanı yapmalımıdır? yoksa her risk analizi tehlike sınıfına göre uzmanı olunduğu sınıf uzman tarafından tarafındanmı yapılmalıdır?
    Şu anda C sınıfı B yerine B sınıfı da A sınıfı yerine bakabiliyor. O nedenle C ve B gereken yerde C sınıfı, A sınıfı gereken yerde de B sınıfı IG Uzmanı risk değerlendirme yapabilir.
  19. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    akaryakıt istasyonları çok tehlikeli sınıfta şimdi c sınıfı uzman buranın risk analizini yapamaz mı.? sonuçta bakılan kriterler yazılacak döfler c sınıfı uzmanında yapabileceği şeyler, ayrıca lpg sorumlu müdürler lpg istasyonu için risk analizi yapıyorlar ve bunun için uzman olmaya gerek yok
  20. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşveren yükümlülüğü
    MADDE 5 (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.

İŞVEREN = YAPAR ------------ C Sınıfı Uzman = YAPAMAZ mı demek istiyor bakanlık müfettişi. O amcanın durumu müfettişlik bence.