1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizi hakkında bazı sorular;

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Erman Manas tarafından 17 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Arkadaşlar cevap iş başmüfettişi Özlem Özkılıç hanıma aittir. tabi sizler daha iyi biliyor olabilirsiniz. Bana gelen cevabı paylaştım ben sadece...

''İşveren yükümlülüğü
    MADDE 5(1)İşveren;çalışma ortamının veçalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacıile işsağlığıve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır''
    Eğer işveren gerekli şartları sağlıyorsa evet analizi kendisi yapar , sağlayamıyorsa yaptırır şeklinde yorumlayamaz mıyız bunu????
  2. Ali Ünal İSGforum Üyesi

cok tehlıkelı sınıfta 50 altı ise şu an itibariyle her sınıf uzman veya işveren tarafından yapabılır. Yürürlüğe girdikten sonra tehlıke sınıfna uygun uzman tarafından yapılabilir.
  3. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    Nurdan hanım teşekkürler, bilgilendirmeniz için,..
  4. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    :D bence yorumunuz bayağı iyimser bir yorum ...
    İşverenin İSG uzmanı olması ve de çalıştığı işkolunun tehlike sınıfıda yetkili olma olasılığı ülkemiz şartlarında onbinde kaçtır acaba ;) . Buradaki işveren kendisi yapardan kastedilenin, 10 un altında işçi çalıştıran ve az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde, çoğunlukla da esnaf pozisyonundaki bakkal, muhasebeci, emlakçı vs. işverenler olduğunu düşünüyorum, şahsen...
  5. Mehmet Gürzoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bakanlığın sitesindeki duyuru risk değerlendirmesinin ne zaman yapılacağı ile ilgili muallakta kalan tarihi netleştirmiş.

6331 Sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununa Göre Risk Değerlendirme Süreci

Tüm işyerlerinde; iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesinin yapılmış olması 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yürürlük maddesi uyarınca 30.12.2012 tarihi itibari ile zorunlu bulunmakta olup bu tarih dışında belirlenen bir tamamlama süresi bulunmamaktadır. Uygulamaya ilişkin düzenlemeler 29.12.2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği” ile hüküm altına alınmıştır. Ayrıca; Bakanlığımızca, işyerlerine yapılacak risk değerlendirmelerine yol gösterecek ve bu değerlendirmenin işverenlerin kendileri tarafından yapılması konusunda yol gösterecek kontrol listelerinin hazırlık çalışmaları devam etmektedir.

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=duyuru&id=duyuru44
  6. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Tespit tarihinden itibaren cezai sorumluluk başlar gerçekten doğru bir yorum...
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde 10-(1) İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür.
    İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği Madde 5-(1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Nisan 2013 ---
    arkadaşın diğer sorularına cevaplar verilmiş fakat bu soruya kimse cevap vermemiş? yorumu olan yok mu arkadaşlar ?
  8. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    herkese merhaba bende bir konu hakkında fikirlerinizi almak istiyorum. Agır ve tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinin 2011 yılından bu yana hiçbir falıyeti yok ise(faliyet durdurma gibi herhangibir raporda yok) bu işletme de risk analızı yaptırmakla yukumlu mudur??
  9. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    çalışanı yoksa gerekte yoktur ama 1 kişi bile çalışıyorsa orada çalışma olmadığını belgelemesi gerekir heralde...
  10. Mustafa Çağlayan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47896
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Taca İnşaat ve Ticaret A.Ş.
    Forumda yalnızca yönetmelik ve kanun üzerinden kimin Risk Analizi, Acil Durum Planı hazırlayabileceği, bunun karşılığı ne kadar ücret alınması gerektiği konuları paylaşılıyor.. Ben de ayrı bir tespitte bulunayım o halde.. Henüz uzman olmuş arkadaşların İş yerleri ile ilgili "yaptıkları" Risk analizi, Acil Durum Planı, eğitim v.s. faaliyetlerinde İş Yerlerinde gerçekleşen her türlü yangın, kaza veya iş kazası durumunda Mesleği, geleceği ve özgürlüğünü kaybedebileceğini, iş hayatında en riskli mesleğin doktorluk olmaktan çıkıp İş Güvenliği Uzmanlığı'na kaydığını, ileride hapishanelerin uzmandan geçilmeyeceğini ne kadar bildikleri konusunda şüphem var..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Nisan 2013 ---
    Bunun haricinde İş Güvenliği Uzmanları ile ilgili Bakanlık Görev Yetki ve Sorumlulukları, ihmal halinde cezai yaptırımları belirlemiş olsa da bu şekilde danışmanlık yapanlar ile ilgili tespit edilen uygunsuz durumun karşılığının ne olacağı hala belirsiz.
  11. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sigortalı çalışanı bulunmamaktadır.müfettişlerin gelmesi durumunda çalısan sigorta bildirimleri,elektrik su giderlerinın gösterilmesi yeterli olur sanırım
  12. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Yeterli olacağını düşünüyorum...
  13. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tesekkur ederim Nurdan Hanım:)
  14. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bugün gezdiğim işletmelerin birin uzman arkadaşımızın teknik danışman olarak imza attığını gördüm bu konudaki düşünceleri merak ediyorum?

Teknik Danışman
    Teknik Destek Elemanı
    İş Güvenliği Danışmanı gibi ünvanlara sık rastlıyorum..
  15. Gözde kabtan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    gerekli şartları sağlayan işverenler risk analizini kendileri de yapabilir demişsiniz acaba bu gerekeli şartlar neler
  16. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Gerekli şartları sağlayandan kastım işyerinin tehlike sınıfına uygun uzmandan mı bahsediliyor acaba demek istedim:) A ,B veya C sınıfı
  17. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işletmede çalışmıyorsa bence bu gayet normal sonuçta yaptığı danışmanlık
  18. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    işyerinin uzmanı değilse dışardan teknik destek için tutulmuşsa zaten öyle olmak zorunda... bende öyle yazıp altına yine de iş güvenliği uzmanı olduğumu bildirip belge numaramı yazıyorum...
  19. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Patron sen şu an bir ofis açsan ticari ismin İş güvenliği uzmanlığı olmayacak İş güv. danışmanlık hizmetleri vs.. diye kuracaksın dolayısıyla danışman olacaksın