1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizi imza

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve ferhat322 tarafından 4 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. ferhat322 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    risk analizinde eğitim vermek zorunlumu ve verdiğimiz eğitim sonunda eğitim katılım formu bizde mi işverendemi kalcak?fatura kesmeden yapsak sıkıntı olur mu?
  2. ferhat322 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sıkıntı olmaz mı
  3. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Risk analizi ayrı, eğitim ayrıdır. Siz nasıl anlaştıysanız o şekilde yaparsınız. Siz eğitim vermek zorunda değilsiniz ama işveren işçilerine eğitim aldırmak zorunda :)
    Eğitim katılım formları işverende kalır... Eğitim verildiğini belgelemesi için. Fatura yada serbest meslek makbuzu kesebilirsiniz
  4. ferhat322 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Serbest isg uzmanıyım, birde risk analizi sonunda uzmanın imza atması zorunluluğu varmı?
  5. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    sonuçta analizi siz yapıyor ve karşılığında da para alıyorsanız imzanızı atmalısınız tabiki !! Ben olsam imzanı atmazsan paranı vermem :D
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    offff..ne of...atma istersen patron ben yaptım diyede not düşsün altına..
  7. ferhat322 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nurdan Hanım İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİnde uzman imza atmalıdır demiyor
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Nisan 2013 ---
    Erkan BEY benm için sorun olmaz, sonuçta rısk analizimi yaparım sorun işverennın,
  8. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Evet haklısınız tüm ekip risk analizinin her sayfasını ayrı ayrı paraflamalı ve son sayfasını imzalamalıdır diyor, değil mi?
  9. ferhat322 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hayır imza atılmalıdır dıye yazmıyor :)
  10. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    (2) Risk değerlendirmesi dokümanının sayfaları numaralandırılarak; gerçekleştiren kişiler tarafından her sayfası paraflanıp, son sayfası imzalanır ve işyerinde saklanır

Resmi Gazete Tarihi: 29.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28512

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
  11. ferhat322 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tşk ederim, bugun risk analizimi işverene teslim ettim.imza kısmı yoktu, eklelerım yarın, ayrıca tüm sayfaları paraflarım artık :)
  12. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    cok tehlikeli is ise yaptigin is ozaman sen imza atamazsin ona dikkat et.A sinifi atmasi lazim cunku senin orda calismaman bile lazim aslinda basinda eger bir a sinifi yok ise
  13. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Peki risk analizini işveren yapabilir deniliyor yani senin dediğine göre A sınıfı iş gerektiren bir işte işveren kendisi risk analizi yapabilir C sınıfı yapamaz anlamı çıkıyor bence risk analizini C sınıfı uzmanın yapmasında bi sıkıntı çıkmaz
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sen kanunmusun ki burada ahkam kesiyon..söylediklerini yasal mevzuatla atıf yaparak konuş burda..nerde yazıyormuş çok tehlikeliye A sınıfı risk analizi yapar diye..hem türkiyede A sınıfı olupta kaç kişi risk değerlendirmesi yapabiliyormuş.risk değerlendirme yönetmeliği ortda oku A sınıflarının alayı eğitim kurumlarında para basıyo bu kadar risk analizini kim yapacakmış..bana yönetmelikte kanunda tüzükte olmayan şeyleri yoruma açık şekilde isgforumda konuşmamalıyız..bizler goy goycu ve bu işleri bilici tavrı takılmamalıyız.bu platformda konuşurken kulakdan duymalarla yazmayın kaynak ve atıflar yaparak konuşun.ben DÖF açarım,risk analizi yaparım,konuşurum denetlerim yazarım çizerim ama hep yasal mevzuattan atıf yaparak..kafama göre değil..
  15. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Arkadaşlar bu konuyu şöyle açıklamaya çalışacam
    Risk değerlendirmesi yönetmeliği madde 6 ya göre ;
    (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
    ç İşye)rindeki destek elemanları.
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar olmalı.

aynı yönetmeliğin ;

Geçiş hükmü
    GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.

şimdide kanunun 38 inci maddesine bakalım

MADDE 38 (1) Bu Kanunun;
    a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;
    1) Kamu kurumları ile 50den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
    2) 50den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra yürürlüğe girer.

bu kanunun a bendinde kastedilen iş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimi bulundurma durumlarıdır.
    sonuç olarak eğer risk analizini yaptınığınız yer 38 inci madde kapsamında ise zaten uzman ve hekim çalıştırma zorunluluğu vardır. eğer değilse risk analizi için hekim ve uzman bulundurma zorunluluğu yoktur böyle bir yere risk analizi yapacaksanız imza atma zorunluluğunuz yoktur ki bence takibini yapamayacağınız bir şeye imza atmayın atacaksanız da bedelini isteyin. saygılar iyi çalışmalar.

16. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    erkan bey

oncelikle uslup bilip konusun adam akilli konusun kinayeli kinayeli konusma!senin konusman ve uslubun suzunden yeni yuzyil unvden indirimi iptal olmus ve gene bu konusmandan dolayi gidip adamlardan ozurde diledin bunlari unutma.ben bisey konusuyorsam bosa konusmuyorum senin bu A siniflarindan yana bir yara var icinde orasi cok belli sen daha yokken onlar bu isi yapiyorlardi merak etme onlardaki is tecrubesinin sende 10 da biri yok bir yerde kalmissin sadece bir konu hakkinda bilgin olmus.bu isi hakkiyla yapan yerler ve kisiler var bunlarida unutma!
    Bu soledigim olay imza olayi yani risk analizi bu kadar basite alincak bir konu degil kaldiki c siniflarinin yaptigi risk analizleride ortada kopyala yapistir mantigi.herkeze bir tutmamak lazim hakkini verenlerin bu isde kalici ve iyi yerlere geldikleri asikardir.gidersin acarsin bakanliga sorarsin yada isgum e sorarsin ben sordum bizzat.kisa zamanda denetimler basliyor kaldiki basladi.simdi c siniflari her grubun risk analizi yapiyor ve altinada imzasini atiyor denetimler oldugunda cok tehlikeli siniflara attiklarin imzalarinin bedelini odeyecekler.Denetim olupda ceza alan arkadaslar yada duyan arkdaslar illaki bu formda paylasirlar.

yonetmelikde yok risk analizine hangi gruplar imza aticak diye onda haklisin ama teoride olan bircok sey malesef uygulamada olmuyor.sole dusun ki insatta a sinifi yokken hicbir c sinifi calisamaz.bole bir madde var kanunda yada tuzuklerde bunu biliyorsundur.herkez kendi risk grubunda calisicak.E sen o risk gurubuna girmeden oranin risk analizini nasil yaparsin??kaldiki birde altina nasil imza atarsin??ayni sey kurslarda ders veren hocalar gibi..orada herkez ders verebilir ama sadece egitici belgesine sahip kisiler ders verebiliyor degil mi?buda onun gibi birsey...ben onu kasdetip ona gore konustum bos konusmadik.Ayrica ben yazimda C sinifi imza atamaz dedim yapamaz mi dedim once bir oku anla ondan sonra gaza gelip yaz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Nisan 2013 ---
    Bak bu dedigine katiliyorum.haklisin bunu sorucam bakanliga veya isgume bakalim ne cevap verecekler onu cok merak ettim..
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben rantı görüyorum eleştiriyorum..türkiyenin 4 bir yanından ne patronlarla ağlaştım ben telefonda alayı olayın farkında..ben rahatım.33 yaşındasın zıpkın gibi delikanlısın mesleki sürtmüşlüğün var(biliyorum demiyorum),10 yıldır şantiyelerde sürtmüşsün bidene 2 dene A sınıfına raslamışsın görmüşsün gezmişsin..Bugün sertifika para ediyosa bu işte yanlışlık var demektir..hizmet kültürü para etmeli dimi..bırakın inşaatlarda risk değerlendirmesini yapmasını hem matris,hem kinney hem FMEA hem diğer yöntemlerle bu işi yapacak olanlar yapsınlar..birde yıllardır baş iş müfettişlerimiz 5x5 ile analiz yapmışlar ben onlardan öğrendim...şimdiki müfettişleride anlamak mümkün değil..sanki ortada bilimsel bir çalışma kaynak varda biz okumadık uygulamadık..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Nisan 2013 ---
    haaa..diğer hususa gelince yakında ölecem ama ne zaman öleceğimi bilmiyorum üç kuruşluk dünya da,yani kimseye eyvallahım olmıcak..konuşacaz tartışacaz gelip burda yazacaklar bizde cevap verecez....
  18. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    benim annem 1990 dan beri bakanlikla beraber is guvenliginde kaldiki ilk A siniflarindan.ben ole santiyede gezerken gormedim bizzat icindeydim onun sayesindede bu ise girdim.A sinifi ve rant diyorsan ona katiliyorum zamaninda 200 tl saatine aliyorlardi cok para ama sole dusunmek lazim ileride sizde bizde A sinifi olucaz o yuzden bindigimiz dali kesmiyelim.3 yillik mesleki tecrube olunca 7 yil a sinifi yapip sevenen c sinifi arkadaslar saniyorki onlara a siniflari kadar para vercekler.gene ayni paradan 500 tl daha fazlasini verip essek gibi calistircaklar.hic kimse unutmasinki bu cikan kanunlar fakirleri degil zenginleri korumak icin cikmisdir.
  19. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yahu biz çalışarak A sınıfı olucaz piyasadaki A ların yarısı daha kanunun numarasından haberi olmayan çakma A uzmanlar. Devlette çalıştığı maaşın 5 katı verilerek devletten emekli ettirilmiş A sınıfı çakma uzmanlar hala piyasada arkadaşlar. Onlar artık senin benim gibi de değiller araştırmıyorlar bilgisayar kullanmaktan bile bir haberler şimdi biz ilerde böyle bir A mı olucaz yoksa çok farklı bir A mı ? Yani anlatmak istediğim her A sınıfı tecrübe demek değildir.
  20. zendusi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    ARKADAŞLAR RİSK ANALİZ YAPAMAYAN UZMAN KENDİNİ UZMAN YERİNE KOYMASIN KIMSE KUSURA BAKMA KANUNDA DIYORKI RİSK ANALIZI YAPAMIYORSAN YAPAN DANIŞNALIK HİZMET ALINIZ .AMA EĞER İSG UZAMANI İSEN RİSK ANALİZ YAPABİLİRSİN O SENIN YETENEĞİNE BAĞLI BİR ŞEY ERKAN BEY DOĞRULARI SOYLEDI VE DOĞRUDUR.LÜTFEN EN BİLDİKLERIMIZI PAYLAŞALIM KONUSALIM ZATEN KANUNLAR HER GUN DEĞİŞENLER GURUBUNA YER ALMIŞTIR.İŞLERİ ZORLAŞTIRMAYALIM