1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizi nasıl yapılır?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Mustafa Elide tarafından 4 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Herkese Merhaba ,

Risk analizi ile ilgili durmadan döküman okumaktan kafam karıştı ve bu konu hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok memnun olurum .

1 - Risk analizi yaptığımız şirkette olabilecek bir kaza yada yaralanmadan uzman ve işveren ne kadar sorumludur ? Yoksa biz sadece danışmanlık hizmeti mi veriyoruz ? gözlemlediğimiz eksikleri işveren gidermek zorunda mı ? Herhangi bir yaptırım var mıdır ? ( bakanlık : net bir cevap veremiyorum dedi:) )
    ek soru : Bakanlık işletmeye denetime gelince risk analizini nasıl kontrol ediyor ?

2- 6331 ve Çalışanların eğitim ile ilgili yönetmeliklerde net olarak bir ZORUNLULUK göremedim ama çalışanlara eğitim vermemiz gerekiyor mu Risk Analizi kapsamında ? Eğer gerekiyorsa herhangi bir belge yada sertifika mı veriyoruz ? Varsa örnek paylaşabilir misiniz ?

3-Risk analizleri farklı metodlarda yapılabiliyor . Ancak bir check-list yapıldığında orada ne mevcut önlemler ne eksikler ne de DÖF bulunmuyor .
    Yani kısacası bir check-list bu kadar basit ve kolay yapılabiliyor ancak 5x5 matris çok daha zor karmaşık ve geniş bir içeriğe sahip ve iki metod eşit olarak bakanlıktan kabul görüyor mu? Yoksa işletmelere göre ayrı sistemler mi uygulanıyor ? Yoksa sadece isteğe mi bağlı ?

4-Bakanlığın istediği formatta bir risk analizi yapmaya çalışınca A4 boyutuna sığması mümkün değil yapan arkadaşlara baktığımda hepsi farklı şeyler ekliyor kafalarına göre ( yani birinde etkilenecekler olarak insan,çevre,makina var diğerinde mevcut önlemler diğerinde alınacak önlemlerden sonra tekrar değerlendirme vs ) bu normal mi ileride bir sıkıntı yaratabilir mi ?

5- Alınacak önlemlerden sonra işveren düzeltme yaparsa risk analizi üzerinde kalem ile ekleme yapılabilir mi yoksa tekrar gözlem yapılıp tekrar risk analizi mi yazılacak ?

kafam karışık sorularda biraz karışık olabilir kusura bakmayın . Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
  2. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    1.İşveren sorumluluğu herdaim mevcuttur.Risk analizinde yapılacak eksik ve ihmalden kaynaklanacak kazalardan analizi yapan uzman sorumludur.Risk analizinde belirtmiş olduğunuz eksikliklerin giderilmesinden işveren sorumludur.
    2.Çalışanlara eğitim vermeniz için işverenle iş sözleşmenizin olması gerekiyor.Yada OSGB uzmanı olarak hizmet vereceksiniz.
    3.Bence risk analizi metodu size bağlı.Detaylı risk analizi için 5x5 L matris yöntemi kullanılıyor genelde.
    4.A4 formatına sığmıyor,kullandığınız ofis programında sayfa yapısı A3 olarak seçerseniz sığıyor.A3 ebadında yazabilen yazıcı kullanmanız gerekiyor.
    5.Düzeltme yapacaksanız Risk analizinde önceki yazının okunmasını engelleyecek şekilde düzeltme yapmayın. Düzeltme yerine DÖF formu oluşturun.İllaki düzeltme yapacaksanız ,çizmeden düzeltme yapıp,düzeltme yaptığınız yazının yanına imza attırın.
  3. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1-Mahkeme devam ediyor. Eğer uzman risklerinde belirtseydi ben önlem alırdım bu kaza da olmazdı, dedi işveren. Kendisine kesilen cezayı uzmana rücu etmeye çalışıyor. Bence de işveren haklı.
    Sen eksiklikleri yazdıktan sonra senden çıkar olay. artık işverenin sorumluluğunda. Bakanlık kendi risklerini belirliyor. risk analizini inceliyor. genelde de beğenmiyor.
    2-Çalışanların iş güvenliği eğitimi alması zorunlu. bunuda kimlerin vereceği açık yazıyor. risk analizi yapan eğitim vermek zorunda değil. ama vermeli. Eğitime katılım sertifikası matbaadan bastırabilirsin
    3-İştigal konusuna göre analiz metodu seçmelisin. 5x5 karışık değil, basit geliyor müfettiş gözünde
    4-A4 ü yan yatır.maddeleri çoğalt. rahat edersin
    5-aynı şekilde döf oluşturmalısın. işveren senin oluşturcağın döflere yazmalı. en azından ben öyle yapıyorum.
    risk analizlerini ne zamanları yenilemen gerektiği yönetmelikte açık yazılmış

sıkıntı olursa cebim aşağıda
  4. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1) eğer firmanın uzmanı değilseniz sadece risk analizi yaptıysanız, bariz bir görmezden gelme olmadığı sorumluluğunuz yok (müfettiş görüşü)
    ek yanıt: risk analizini istiyor inceliyor, eksik varsa öneride bulunuyor. orada gördüğü tehlikeler için önlem alınmış mı ona bakıyor.

2. ben de böyle bir zorunluluk bilmiyorum. hatta işveren uzman bulundurmak zorunda değilse kendi bile risk analizi yapabilir, eğitim almasa da olur. o nedenle görüşüm:hayır öyle bir zorunluluk yok. ama uygulamada yararı oluyor, size de kolaylık.
    ek yanıt: verdiğiniz her eğitim belgelenmelidir. verdiyseniz belgeliyin.

3-sadece dükkan vb az tehlikeli yerler için bunu kullanmanızı öneririm. işin mantığı açısından da checklist yetersiz,ayrıca DÖF zorunluluk.
    bakanlık ksize minimumunu verir hatta kendi yaptığı yetersiz bence, bir sıkıntı yaratmaz aksine daha iyi olur.
    sadece o madde tekrar analiz edilip düzeltilecek, eski versiyon da saklanacak ama ben analizi yaparken sonunda DÖFü ve DÖF sonrası tehlike için alanı bırakıp yapılmasını tercih ediyorum, iki defa uğraşılmıyor, sadece revizyonda yapıyorum sıfırdan.
  5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

işte esas mesele bu. müfettişin dusuncesıne katılmıyorum. Ben göremediğim bilmedigim farkında olmadıgım bır tehlıkeyı bariz bir görmeme olayına nasıl sokacagız. Mahkeme, bariz bir görrmezden gelme olayı oldugunu neye gore tespit edecek bir ölçüm aleti var mıdır? hayır mahkemenin tepkisi şu olacaktır meslekte acemilik ihmal ve tedbirsizlikten... diye karar alacaktır. Siz ii bilirkişi olarak danısman olarak size yaptırıyor ve karsılgında para verip imza alıyor. Tüm ekip de dahil olmak üzere her atılan imzanın statatüsü ne olursa olsun mutlaka adli ve idari karsılıgı vardır.
  6. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşım
    risk analizi yaparken sizden sakladılar diyelim, ya da yalan söylediler,
    onun da garantisi yok! mesela bir ufak işyeri, size tüm kimyasallarını gösterdiler ama o gün bir tanesini içeride tutmadılar göstermediler, sonra onu kullanırken kaza oldu, ya da o zaman kullanmıyordu da sonradan başladı kullanmaya.
    o zaman da mı böyle olacak.
    ihmal ve tedbirsizlikten demez,
    o bildiğin halde düzeltmemek,
    sen görmediysen en fazla acemilik vb şeyler söyler, yeter ki gördüklerinin risk rakamlarını iyi ver.
    sanmıyorum. o mahkeme dedikleri olay risk analizinden çıkmamıştı benim bildiğim kadarıyla. işveren risk analizinde yazmadı diye değil bana söylemedi diye yaptı risk analizi zorunlu değildi o dönem.

herneyse, sonuçta bu işin sonu yok.

ama isterseniz sonuna ( eksik ve yanlış bilgilendirilme nedeniyle gözlenmemiş risklerden iş güvenliği uzmanı sorumlu değildir) yazın. Fayda edebilir.

ayrıca açıkçası biz tanrısal varlıklar değiliz, bizim de gözümüzden kaçanlar olabiliyor. her detaya girerseniz basit bir butiğe bile 10 sayfalık analiz hazırlayabilirim ben :) sonuçta insan bağcıklarına takılıp düşebiliyor ve beyin kanaması geçirebiliyor. böyle bir durumda da "eğitimde bağcıklarınızı bağlayın demediler" diyebilirler
  7. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Arkadasım,

o zaman bu niyetteki işveren forklifiti makineyi alır gömer saklar bunun önünü alamazsınız. Degerlendirmelerinizde bütün hammedeleri malzmeweleri gözden gecırercek acıp ıcıne bakacak , formülleri inceleyecke durumunuz yok. Süreçleri, metodları, faaliyet alanlarını göz önünde bulundurrarak degerlendıren ızı yaparsınız. Kimyasal va rise mutlaka yangın, parlama patlama hesapları ıcın ısveren o lısteyı ve bılgleri vermek zorunda. Vercekki yangın yükünü patlama limitlerini belirleyebilesiniz. Eger ısveren vermemısse sızden saklamıssa yasanabılecek vakalarda o malzemeden kaynaklı ıse listeyı beyan etmenız durumunda zaten sorumlulugunuz olmayacaktır.

Evet bagcıkla ılgılı rısk algıyabılıyorsanız baglama metodu ve zorunlulugu ıle ılgılı levha ve bagcık baglama ıleıglı talımatı sorgulayabıırsınız. Ki zaten bunları tespit etmıssnız o uygulamalrı da yapmanız gerekir
  8. kafam dahada karıştı ya :) bakanlık elimizde net bir bilgi yok diyor bu konu hakkında :eek:

Benimde kafamı karıştıran durum bu işveren bizden bilgi saklayabilir yada biz risk analizini yaptıktan sonra bir uygulama yada madde kullanır vardı uzman dikkat etmemiş der yada bir kazayı bize yıkmak için herşeyi yapabilir ki ucu çok açık .

Bu konuda hiçbir yönetmelikte ceza yada yaptırım göremedim ki buna bağlı olarak benim ceza almam çok saçma olur ki risk analizi yapıp ömrüm boyunca o işletme eksiklerini tamamlamış mı eksikler tekrar meydana gelmiş mi diye denetlemeye mi gideceğim ?
  9. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
    Evet bizler de insanız sonuçta ve eminim müfettiş olarak analizi inceleyen ve eksik bulan bir kişi bile bizim yerimize geçip bir analiz yapsa onun da eksiği çıkacaktır.Riskleri %100 belirlemek mümkün müdür ki uzmanların üzerine bu kadar geliniyor anlamış değilim.El elden akıl akıldan üstündür diye bir söz var.Fabrikadaki bir bölüm için 20 adet risk yeterlidirin garantisini kim verebilir?Her zaman eksik bir tespit çıkacaktır.Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.
  10. Risk değerlendirmesi ekip ile yapılması konusunda zorunluluk var. Tek başına risk değerlendirmesi yapamazsınız. Risk değerlendirmesinde yazılmadı diye iş güvenliği uzmanı tek başına sorumlu tutulamaz. Burada ekipte yer alan herkesin ve tabi ki işverenin sorumluluğu var.
    Yönetmelikte de çok açık.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
    İşveren yükümlülüğü
    MADDE 5 – (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.
    (2) Risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmiş olması; işverenin, iş yerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.
    (3) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilere risk değerlendirmesi ile ilgili ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve belgeyi temin eder.

11. bildiğim kadarıyla ,
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
    ç) İşyerindeki destek elemanları.

d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.

şimdi benim yapacağım yerde çalışan sayısı zaten 2+2 yani bunların hepsini ekibe katmalı mıyım ? öyleyse tablo ekleyip ekibi yazayım rapora .

ek bir soru : Risk analizinde kontroller sırasında göremediğim yani ayda bir yada yılda 2 defa yapılan işlemler hakkında " mevcut önlem " olarak birşey yazılıyor mu ?
  12. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence önce derin bir nefes al. şöyle güzel bir tatil planı yap. içmek istersen bir duble rakı iç
    kendine gel.

kafanı da fazla karıştırma.senin yaptığın işi senden iyi kimse bilemez. burada niyetler çok önemli.
    burada amaç bağcıyı dövmek değil üzüm yemek.sen işe giriştiğin durum ile aradan geçen zaman arasındaki durumu sürekli gözden geçir. olumlu gittiğini görüyorsan bu işi başarmaya başlamışsın demektir.gerisi allaha emanet

saygılar

13. Cidden ben mi işi çok ciddiye aldım bilmiyorum amacım yaptığım işi en iyi şekilde yapmak ama yaptığımız iş yasalara ve yönetmeliklere bağlı olmasına rağmen hiç ama hiç net bilgi bulamıyorum bu yüzdende stres yaşıyorum :oops:

çok teşekkürler deneyeceğim dediklerinizi umarım işime yarar .
  14. Mehmet Akın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67025
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bakanlığın istediği format nasıl bir şey paylaşabilirmisiniz
  15. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş güvenlik yasaları, risk analizleri
    Bunların gerçekten çıkış sebebi , AB uyum yasaları mı ?
    İş kazaların her yıl artıyor olması mı?
    İşsiz mühendislere yeni bir kapı açılması mı ?
    İşverenin cezasının pay edilmesi mi ?
    Hepsi mi ?
  16. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Daha Önce Mahkemeye İfade İçin Çağırılan İş Güvenliği Uzmanları da tutuklanmaya Başlandı...
    İş kazalarında tutuklanan kişiler arasına iş güvenliği uzmanları veya mühendisleri de girmeye başladı ki,bu tutuklamalar ileride emsal teşkil edecektir.Özellikle işverenin tüm sorumluluğu ve yükümlülüğünü iş güvenliği uzmanı veya mühendislerinin üzerine atması olası tutuklamaları da berberinde getirecektir.Mahkeme kararınca alınan bu hapis kararları da ayrıca ileride meydana gelebilecek ölümlü iş kazalarında emsal teşkil edecek ve iş güvenliği uzmanları suçlu olarak gösterilecektir.
    Bu konuda almamız gereken aksiyonları paylaşmak faydalı olacaktır diye düşünüyorum.
    (Görev tanımı,sözleşme,yasal gereklilikler,risk analizleri,sözlü yerine yazılı uyarılar vb.)
    Köprü Barajı iş güvenliği sorumlusu tutuklandı samanyoluhaber.com
    Adana'nın Kozan ilçesindeki Gökdere Köprü Barajı derivasyon tüneli kapağının patlaması sonucu 4 işçinin ölümü, 6 işçinin kaybolmasıyla ilgili soruşturma kapsamında, Gökdere Köprü Barajı iş güvenliği sorumlusu da tutuklandı.
    15 Mart 2012
  17. Cavit Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaslar bunların yasanmaması ıcın elınızdekı verılerı bılgılerı paylasın lutfen bır elın nesı ıkı elın sesı

18. tesedüf bende gökderede çalışıyordum ben ayrıldıktan 4 gün sonra bu iş kazası meydana geldi aslında görülmeyen birşey yoktu . Ayrıca şantiyede çalışanların gerçekten dikkat etmesi gerek ki hiç sağlıklı çalışma yapılmıyor ...
  19. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    risk analizi yapmak ve yaptırmak işverenin sorumluluğundadır, iş güvenlik uzmanı eğer sözleşme ile daimi hizmet vermiyorsa mevcut durumda sadece bir kaç saatlik bir zaman diliminde yapılan denetimde neler görebilirsiniz bir düşünün,bir de sözleşme ile hizmet verdiğiniz iş yerini düşünün.

ben şahsen iş yerinde rutin ortam denetimi ve gözetimi yapıyorum her araziye çıkışımda yeni bir risk görüyorum ve raporuma ekliyorum, ama küçük bir işletme de örneğin 2-3 çalışanlı bir kereste atölyesinde sadece risk analizi için 1-2 saatlik bir denetim ve sonrasında risk analizi raporu hazırlıyorum, sonrası yok, işveren o raporu çekmeceye atıp 4 sene kurtuldum başım ağrımaz diyor. ama hazırladığınız raporun ertesi günü ve sonraki her gün sürekli değişen riskler oluyor ve olacaktır. artık varın siz düşünün,

risk...?
  20. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Şimdi risk analizinden 2 nüsha alıp birini de kendimizde saklıyoruz ki ispatta elimiz iyi olsun. Bu sebeple ben fotoğraflama işini çok ciddiye alırım. Kare kare heryeri çekmek onu risk analizine almasanız bile saklamak ve olası bir kazada ispat etmek istediğinizde bakın işte foto tarihi bu, burası benim risk analizini yaptığım zaman yoktu, sonradan yapılmış, depolama yerleri değişmiş vb vb, saklayın herbir detayı arkadaşlar. Ama zaten verdiğimiz analizlerin raporunda ne zaman tekrarlamak gerektiği kısmını kişilere net olarak anlatıyor olmamız gerekiyor ki geri dönüp sizi arayıp biz bunu değiştirdik gelin bakın desinler. Aslında bu bilinci geliştirmek ve öğretmektir bir yandan da..