1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizi nasıl yapılır?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Mustafa Elide tarafından 4 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Bende gittiğimde yerde herşeyin resmini alıyorum ama saat ve tarih yok makina da öyle bi ayarda yok :utan: Zaman olarak raporda belirtiyorum ne şekilde yenilenmesi gerekli ne zaman prosedür gereği yenilemesi gerektiğini . Ancak inanın ucu çok açık . o kadar ayrıntılı ve dikkatli çalışmama rağmen güven konusunda sıkıntı var işletmeye ancak tek güvencem rapora işveren ve çalışanların imzasınıda eklemem :cool:
  2. Taha Hüseyin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Birde evet çalışanlarla beraber yapmalıyız ama inanın sigara içmeyen bir çalışan sadece ortamda sigara içildiği için rahatsız ve bana bunu şikayet ediyor gittiğim 5 yerde böyle bir şikayet oldu onun haricinde korumasız çalışan baskı-pres makinalarında bile ben sanki boşboşuna "masraf çıkartıcı" gibi olup " hiçbir risk yok bunun" gibi bir cümleyi kafalarında düzeltmek için gerçekten çok uğraşıyorum:)))

Burada tavsiyem şu; ekip oluşturularak değilde her ekibin her kişisi ile ayrı ayrı oturup konuşmak. en iyisi bu herkesle yapınca siz onların gözünde -ekseriyetle- "gereksiz kişi" oluyorsunuz ister istemez yani devletin yeni vergisi onlara :)
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    işimiz çok ama çok zor çoğu işverenlerin zihniyetinde devlete bakış açısı çok kötü hep masraf çıkartan ve bizim gibi sanki aç ve açıkta olan mühendislere ekmek kapısı için çıkartılan bir yapılaşma gibi görüyorlar, şimdi bu parayı kim kazanıyor sen mi devlet mi diye soru soruyorlar. ama anlamıyorlar ki, bizim tecrübemiz ve işverenin bize olan yaklaşımı sonrası açığa çıkacak risklerin uzun vadede ona olan getirisini, zaten böyle işverenlerle karşılaştığımda sadece ceza yememek için yapmayı düşünüyorsa o zaman ne benim vaktimi al nede paranı harca müfettiş falan gelmez boşver diyorum, sonra biraz mantıklı düşünme gereği duyuyor tekrar soruyor ne olacakki diyor işin sonunu meslek hastalığına ve devletin bu konudaki yaklaşımına bağlayınca yapalım yapalım işçiye de ne gerekiyorsa onları da rapora yaz bende alayım gerçi bizim adamlar eşş....kullanmaz ama diyor az da olsa risk analizinin amacını kavrayabiliyor,
    umarım kavramakla kalmazlar kültür haline getirirler
  4. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu tamamen " isg uzmanlığı il ebir sürü kişiye istihdan kapısı açtık" diyen, uzmanlığı "iş bulamazsan buraya gel" mantalitesine çeviren ve özel yetenekli olan kişilerin değil, iş bulamayan vasıfsızların işi gibi gösterip bir de öyle kişileri sine gibi buraya üşüştüren bakanın marifeti.

öyle duruma geldi ki teknik insan işi olduğunu anlamıyor millet.

hiç bir yere giremediği için kıbrısta paralı olarak işletme okuyan onu da 7 senede zor bitiren arkadaşım uzman olmak istediğini söyleyip beni aradı. işletmecilerin olamayacağını söyledim "haksızlık bu" dedi!
    ekonomi ile ilgili bir arkadaşım "risk analizi bizim mesleğimiz biz bunu okuyoruz biz de isg uzmanı olabilmeliyiz" dedi (bilmeyenen için, evet bu alanların risk analizi var ama bizim risk analizimizle alakası yok, teknik değil finansal)
    Arkadaşımın çeko mezunu yeğeni kendilerinin iş güvenliği dersleri olduğunu ve istihdam fırsatı açıldıysa onlarında girebilmesi gerektiğini söyledi.
    yakında düz lise mezunları "bizim de hakkımız ig uzmanı olmak" diyecek.

işin içinde olmayan sanıyor ki mühendislere filan kıyak geçiliyor!

aile hekimi sayısını arttıracağız dediğinde kimse atlamıyorsa bunda da öyle olmalı,
    insanlara bu işin ne olduğu açıklanmalı
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    sanayide risk analizi yaptığımda çalışan ben biliyorum kırk yıldır bu işi yapıyorum diyor. kullanma talimatı asılacak diyorum ben talimatım diyor. asıl onları uzman yapmak lazım
    :)
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    O zaman da uzman olmak istemezler. Bir günlüğüne rolleri değişin, sizin onlara dediklerinizi onlar size söylesin, siz de onların hergün verdiği cevabı verin bakın nasıl deli oluyorlar. Şirketimiz Company Run Seminerinde bu Role - Play 'i sahneye koyduk ve sonraki iş günlerinde kalite departmanına bağlı İSGciler inanılmaz şekilde anlayışla karşılaştıklarını beyan etmişler.
    Sadece 5-10 dakikalık görev değişimleri bile neler yaptırıyor. Empati kurmak bu noktada önemli işte.
  7. Simdi bana kizacaksiniz ama benim gorusumde bu yonde .siz eger muhendisler ,teknik ogretmenler ve fizik ,kimya mezunlari alir derseniz bende issizlere is kapisi yaptilar derim :) bi de bize verilen egitimi siz yeterli gormussunuz galiba ama ben hic yeterli gormedim .nasil bir tekstil muhendisinin santiyede is bulmasi sacma ise bir maden muhendisinin de tekstil fabrikasinda is bulmasi sacmadir .gercekten objektif bakarsaniz bunun egitimi verilir bir universitede 2 yil yada derseniz muhendislere +1 yil o da olur .cevrenizdekilere gore degerlendirme yapmaniz cok yanlis ki bir ceko mezunu bizden daha iyi mevzuat bilgisine sahip bu konuda :)
    Umarim tum forum sakince bunu tartisabiliriz :)
  8. (Mesajin basinda belirteyim size ters cevap olsun diye yazmiyorum calisanin size o cevabi vermesi sacma tabi sadece aklima geldi yazdim yanlis anlasilma olmasin lutfen .)
    Bu konu hakkinda onlara hak vermeniz gerekli hic gormedigimiz bir is hakkinda calisanlara birseyler anlatmak adamlarin zoruna gidiyor :) biz sadece onun bilmedigi haklari , hijyen , calisma ortaminda gerekli kosullar , meslek hastaliklari vb .konular hakkinda bilgi verebiliriz .
    arkadasimin babasinin yasadigi bir olay .girilmesi yetkililer disinda yasak yazan odaya girmeye calismis isg uzmani ne yapiyorsun demisler bu odaya bakacagim demis tamam bak ama nereye girdigin konusunda bir fikrin var mi ? Yok ? Odada radyasyon iceren madde var gerekli tertibat ve kiyafetin var mi ? Yok ? Giydirmisler adami girmis .makinayi gormus bunu ac demis icerisinde ne var biliyor musun ? Yok ? Bunu sadece yurtdisindan gelen ozel uzman aciyor denilince ters cevap vermis acilmasini istemis dogal olarak atmislar adami isletmeden :)
    Yanlis anlamayin ama bizim bilmedigimiz o kadar konu var ki biraz bu isi yaparken calisanlari dinlemek gerek ben uzmanim yaparim havasinda cok kisi gordum ki belge yerine supermen kostumu almis gibi davraniyorlar :)
  9. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    çok doğru bir noktaya değindiniz haklısınız zaten elimde belgem var diye piyasada uçuşan uzmanlar yüzünden de bu işin ciddiyeti tükenmek üzere risk analizinin nasıl yapıldığını bilmeden muhasebeci portföyü üzerinde kara kalem fiyat veriyorlar,
  10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hayır kızmıyorum, katılıyorum. ben de eğitimi yeterli görmüyorum. stajı da öyle. Ben çok deneyimli A sınıfı bir uzmanla çalışarak başladım ISGye ve ondan öğrendim. o olmasaydı ben bu kadar emin olamazdım yaptığım işten.

Çekoculara gelirsek; Mevzuat hiç bir şey, o sadece kağıt ve bilmek para cezası ödemekten korur. İşin asıl önemli noktası teknik bilgiye sahip olmaktan geçiyor. ve örneklerden. onlar teknik bir eğitim almadılar. asla ve asla olmamalılar.

fizik kimya konusuna girmeyeceğim o konuda daha önce çok tartışma yaşadım. ben kimya branş derslerini bilmdiğim için kimyasallarla ilgili fabrikadalarda faydalı olabileceklerine inanıyorum ama fizikçiler konusunda bakanlıkla aynı görüşte değilim.bu benim görüşüm, lütfen itirazlara başlamasın fizikçi arkadaşlar.

teknik öğretmenlik de -bazı branşları hariç- tamamen saçmalık. dikiş okuyan ve teknik öğretmen olanlar var! ne alaka iş güvenliğiyle. başka bir sitede biri ev hanımı olan dikiş öğretmeni bir bayanın kursa gittiğini söyledi. REZALET! 2 ayda nasıl bir şeyler öğrenip insanları o kadına emanet edebilirsiniz. bunun adı cinayet hatta suçu üstüne yıkma!

o zaman hemşireler de aile hekimliği yapsın! onlar da sağlık okuyor.

branşlaşmayı da savunuyorum. ben gidip bir madene bakmam bakamamalıyım da zaten.
    müh. için +1 yıl ok ama bence teknikerlik de olmamalı, İSG mühendisliği alanı açılmalı. tekniker okulları da ona dönüşmeli. kesinlikle bir uzmanın mühendislik formasyonu olması gerektiğine inanıyorum. Eğer 2 yıl teknik öğretmen ve fen bilimleri mezunları için diyorsanız, o mantıklı, müh. formasyonuna yakın teknikj dersleri alarak eğitim arttırılabilir arkadaşlar da daha hazırlıklı olur tabii ki.
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bir a sınıfı ile çalışmak en büyük velinimet bence

12. Aynen o zaman farklı mantıkta değiliz diyebiliriz :)
    branşlar için konuşmaya başlarsak çok uzun sürebilir ama bencede bazı branşlar aşırı saçma ve benim gördüğüm şey devletin avrupa birliğine uyum için bunu çıkartıp sadece PROSEDÜR olarak görmesi . Gönül isterdi ki gerçekten çalışanları düşünen işverenleri sıkan bir yasa olsun . Sonuçta inanın çalışanları düşünmeyen bu yasalar/yönetmelikler yada yasa benzeri şeyler sadece prosedür gibi şu an .Ama elbette bu işi düzgün yapanlarla birlikte bir ilerleme kaydedebiliriz umarım .
  13. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kesinlikle,
    ben çok şanslıyım, herkese nasip olmuyor. çalıştığım şirket bir uzmandan kısmi zamanlı hizmet alıyordu ve ben ona yardımcı olmak için görevlendirildim.
  14. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    risk analizi yapmak için önce prosesi tanımak lazım bu nedenle
    ilk defa işe başladığınız yerde ben olsaydım.

1.Kendime bir oryantasyon programı hazırlar tüm bölümlerde yapılan işleri kabaca öğrenirdim.bu esnada tehlikeleri ve çalışma şartlarını da not ederdim.Müdahale etmez sadece seyirci kalırdım.
    2.Benden önce bu fabrikada isg adına ne yapılmış diye varsa kayıtları incelerdim.(Eğitim,risk analizi,kaza arştırması, periyodik muayeneler...vs.)
    3.Çalışanlarla görüşür yaptıkları işle ilgili tehlikeler konusunda varsa önerilerini not ederdim.Çalışanların bilinç düzeyine bakardım.
    4.Öncelikli yapılması risk önleme faaliyetlerini belirlerdim.
    5.Bir toplantı isteyip önce üst yönetime fabrikanın mevcut durumu hakkında ve yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme yapardım.Yönetimin bu işe bakışını ölçerdim.
    6.Yönetim bu konuda idare edelim.sonra yaparız gibi oyalayıcı laflarda bulunuyorsa o işyeri bana uygun değil, ben buraya günah keçisi olmaya gelmedim deyip ayrılırdım.biliyorum bu karar zor ama, hiç kimse yönetimin duyarsızlığı karşısında sorumluluk altına girmek istemez.Eğer yönetim bu konuda hemen yapalım, ne gerekiyorsa yapalım diyorsa yönetim ve alt birim amirlerinin katılacağı bir toplantı daha ister o toplantıda başlangıç olarak yapılması gerekenleri anlatır ve toplantı çıktısı olarakta bu işi hangi bölümün, ne zaman yapacağı konusunda kararlar aldırırdım.
    7.Alınan kararların takipçisi olur, yapılmayan işleri gündemde tutardım.
    8.Sorumluluk sadece bende değil, benim kadar sizde sorumlusunuz imajını tüm amir ve çalışanlara yerleştirmeye çalışırdım.Aksi halde İSG sadece İSG sorumlusunun işidir mantığı işliyor.Bunu sık sık eğitimlerde tekrarlardım.
    9.Yoksa eğer iş izin formları..vs. formlar,talimatlar hazırlar, bir eğitimle bunu tüm çalışanlara aktarırdım.Tüm eğitimler sonunda sınav mutlaka yapardım.
    10.Görünen kaba riskler bittikten sonra risk analizini kendim yapardım.Bu analizde de ilgili bölüm sorumlusunu veya bölümü iyi bilen bir çalışanı mutlaka yanıma alırdım.
    risk analizinde 4 durumu göz önüne alırdım.
    Makina çalışıyorken riskler
    Makina devreye alınırken riskler
    Makina devreden çıkarılırken riskler
    Makina bakımdayken riskler
    risk analizinde parçalamayı iyi yapmak lazım.Bunun içinde önce prosesi iyi öğrenmek lazım.Bazen bir grup ekipmanı almak gerekirken bazen bir makinayı almak gerekebilir.Bazende bir bölümü olduğu gibi almanız gerekebilir.Risk analizinde her zaman ekipmana kadar inmek doğru değldir.Bu durum bir sonraki aşamadaki riski görmenizi engelleyebilir.
    bu şekilde başlamanızı tavsiye ederim.sonrasında siz zaten izleyeceğiniz yolu kendiniz belirlersiniz.Ama lütfen şuna dikkat edin.işletme eğer her konuda sizi sorumlu tutar bir pozisyonda ise o işletme bir zaman sizde stress faktörü olarak asabiyete neden olacaktır.Bunları yaşadığım için söylüyorum

iyi çalışmalar
    Sami NARİN
    Kimya Mühendisi

15. Nurdan Hanım bu dediğiniz Risk Analizi mi yoksa İSG uzmanı olarak çalışma mı ? :)

Ben 5 kişinin çalıştığı bir işletmede toplantı yapacağım üst yönetime bilgi vereceğim ? Hani büyük firmalarda sunumlar falan olur ya onlara benzemiş dedikleriniz :)

yada şöyle diyeyim 30 kişinin çalıştığı firma için sadece basit bir yetkili ile görüştüm sen bize hataları yazılı olarak bildir biz halledelim raporunu da ona göre yazarsın dedi . Yani adam gel anlat söyle demedi yazılı bildir bana dedi :)

Makinanın 4 halini izleyeceğim ? bazıları günde 1 ,bazıları haftada 1 ,bazıları ayda 1 bakıma uğrar bazıları bu şekilde çalışır bırakın benim onları bu 4 halde gözleme ihtimalimi alınan kararların takibi demişsiniz de bu da 2 gün yapılır 3 . gün sekteye uğrarsa ne yapacağız ? Yani bu yazdıklarınız için benim hergün oraya gidip inceleme takip için süreklilik sağlamak gerekli ki bu da demek oluyor ki ayda 1 firmaya risk analizi yapabilirim ve maliyeti yaklaşık 3000 tl falan tutar galiba .

Bilgiler için çok teşekkürler ama siz risk analizi ile isg uzmanı olarak çalışmayı karıştırmışsınız galiba .
  16. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Sizde yazının bana ait olup olmadığını karıştırmışsınız heralde....

İçinden kendinizi geliştirecek kısımlarını almak bu kadar mı zor?
  17. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    risk analizi sadece ufak yerlere yapılır diye bir şey yok, geniş kapsamlı firmalara yapılacağı zaman için çok güzel uygulamalar,
    bence makinanın 4 hali de simüle edilebilir ayrıca o gün çağırmalarını isteyebilirsiniz,
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu paylaşım Altın Rozetle Ödüllendirilmiştir. gold-badge-with-red-ribbon_small.jpg
  19. paylaştığınız yazı için teşekkür etmişim yazının sonunda .
    Bende böyle bir uygulama yapmak isterim ama türkiyede şu uygulama koşullarını size sağlayacak firma sayısı bellidir ayrıca sizin bu çalışmanıza şu piyasada verilecek tutar masraflarınızı karşılamaz ve karşılayacak firma sayısıda yok denecek kadar azdır hatta o işletmenin isg uzmanı değilseniz yoktur diyebilirim o yüzden görüşümü bildirdim.

not : eğer yorum yapmak yasaksa bunu lütfen belirtin olur mu ? ardından bazı kısımlarını al gerisine karışma demek hoş olmuyor .
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Temmuz 2013 ---

bende böyle bir uygulama yapmak isterim hatta ötesini yapmak isterim rapor ,sunum , eğitim programı hazırlar tüm yönetimi toplar o firmanın çalışanları için en iyisini de yaparım ama sizce bu ülkede bu mümkün mü ? sadece yasa iptal edildi diye sevinen işverenlerle dolu bir ülke de bana bu koşulları kimse sağlamaz ama hayal etmek serbest :)
  20. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    siz çok küçük işletmelerle çalışıyorsunuz sanırım , kobi bile diyemeyeceğimiz atölyeden hallice,
    öyle yerlerde o şekilde ama kobiye ilerledikçe düzeliyor :)