1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizi nasıl yapılır?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Mustafa Elide tarafından 4 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. risk analizi için akaryakıt , turizm , ithalat - ihracat şirketleri ile çalısıyorum en fazla 30 çalışan gördüm belki ondandır :D
  2. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    ''risk analizi ile isg uzmanı olarak çalışmayı karıştırmışsınız galiba '' diye karşınızdakini rencide edecek şekilde yazacaksanız yazmayın zaten. Yorum yapın ama karşınızdakini yorum yada paylaşım yaptığına pişman etmeden lütfen....

3. peki nurdan hanım kusura bakmayın sizi rencide etmek istemedim ama bana ilginç geldi yazı bu ülke koşulları için .
  4. Değerli forum üyelerinin izniyle bir iki konuya değinmek istiyorum.

Risk değerlendirmesinde o iş yerinin uzmanı iseniz sorumluluğunuz bulunmaktadır.

O iş yerinin iş güvenliği uzmanı değilseniz risk değerlendirmesi yönetmeliğine göre ancak risk değerlendirmesi ekibini iş verene kurdurup, ekibe destek olabilirsiniz, direkt risk değerlendirmesini yapamazsınız. 1-2 gün işyerinde bulunarak risk değerlendirilmesinin yapılması zaten mantıklı değildir, her forumda söylediğim gibi dosyanın ekip tarafından hazırlanmasına yardımcı olmak gerekir. Risk değerlendirmesi ekip atama yazısı, eğitim katılım formu, r.d. prosedürü ve örnek r.d. önerdiğim formlardan bazılarıdır.

Bu şekilde dosyanın hazırlanması ile uzman bahsettiğiniz sorumluluğu taşımaz, ancak farklı sorumlulukları gene taşır. Ayrıca mesleki etik açısından çalışanları doğru yönlendirmek, doğru örnek değerlendirmelerde bulunmak zorunluluktur.

Risk değerlendirmesi ekibi
    MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
    ç) İşyerindeki destek elemanları.
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
    (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
  5. uveys23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar risk analizi ile ilgili bir sorum var benim danışmanlık firmam var ve benden risk analizini yapmamı istediklerinde bulunduğum ay içindeki tarihi atıyorum fakat bazı işverenler ya 6 aylık ceza ne olacak diyorlar ve anlamsız buluyorlar falan sorum şu müfettiş yapılan aydan önceki aylara ceza kesebilirmi yada keser mi piyasada bu kadar yapıtırmayan varken yaptırana
  6. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadşlar bir OSGB de tam zamanlı çalışırken kendimizin bulduğu şirketlere risk analizi yapabilirmiyiz.?
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    lütfen yaptığımız yorumlara dikkat edelim, burada olma amacımız bilgilerimizi paylaşmak ve bilgi dağarcığımızı arttırmak, bizimde yanlışımız olabilir bi başkasının da amaç doğru yolu bulabilmek, fakat İş Güvenliği Uzmanının manasını lütfen tam anlamıyla kavrayalım,
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Temmuz 2013 ---
    risk analizi, acil eylem planı, eğitim denetim vs.... dediğimiz herşey iş güvenliğidir bunu farklı farklı algılamayın
  8. Suat Zengin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127209
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KALE OSGB
    Yap
    yapabilirsiniz acil eylem planı da oluşturabilirsiniz eğitim veremesin fatura kesmen lazım

9. Hayır geriye dönük bir yaptırım söz konusu değil .

10. Aynen bende bu konuda paralel düşünüyorum yorum olarak farklı birşey söylemek zor. Raporlarımdan hazırlayan olarak kendi adımı çıkardım onun yerine ekip içine kendi adımı koydum .

Sadece şu konu kafamı karıştırıyor danışman olarak hizmet vereceksek bir danışmanlık şirketi olmamız gerekmiyor mu ?
  11. Mrb, Dışarıdan ekibe destek hizmeti için "işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlar" denmiş. Yönetmeliğin bu maddesine göre bırakın uzmanlığı, her hangi biri bile dışarıdan hizmet verebilir. Danışmanlık şirketi olsun olmasın pek fark etmeyecek. Gene de şahıs şirketiniz için İş Güvenliği Danışmanlığı şeklinde unvanınız olması faydalı.

Muhasebecinizin talep edeceği Nace kodu olarak da çoğunlukla bu kullanılıyor.

74.90.90 Başka yerde sınıflandırılmamış diğer mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler (çevre danışmanlığı, güvenlik danışmanlığı, matematikçiler, istatistikçiler, agronomlar vb. tarafından verilen danışmanlık hizmetleri, patent aracılığı vb.)

12. 170 ile son konuşmamda herhangi bir makbuza ,kaşeye gerek yok dediler acaba bundan dolayı mı böyle birşey söyledi?
  13. Kaşe derken unvan olarak belirtmek istedim. Makbuza gerek yok denmiş ancak peki siz vereceğiniz hizmeti nasıl belgeleyeceksiniz, vergilendireceksiniz? Ne olur ne olmaz, elinizden geldiği kadarıyla yaptığınız işin niteliğini belgeleyebilecek evrakları, makbuzları, faturaları saklamakta fayda var. Ekibe imzalatılan Risk değerlendirmesi ekip ataması yazısı, eğitim katılım formu ve faturanız bunlardan bazılarıdır.

Son zamanlarda biraz düzelme olsa da 170'den alınan cevapların maalesef bir standartı yok. Yönetmeliklerde ve kanun maddelerinde veya bakanlık yazışmalarıyla yanıt arama yolunun tercih edilmesi daha makul diye düşünüyorum.

14. ya 170 berbat durumda yani birşey anlasam söylediklerinden 3 kişi aynı soruya 3 farklı cevap verdi :) zaten beni çelişkide bırakan vergi olayı yoksa makbuz olmazsa yasal olmuyor bu iş . ekip ataması yazısı yerine rapora sayfa ekledim ekip ile ilgili ..eğitim içinde anlayamadım hiçbirşey zorunluluk var gibi ama net birşey yok yönetmeliklerde yada ben yanlış yorumladım . o yüzden şu an için eğitim vermiyorum :eek:
  15. Eğitimden kastım çalışan temsilcisi, destek elamanı ve katılırsa iş verenle yapılan toplantının belgelenmesi. Yönetmelikte yazmıyor gereği yok diye düşünebilirsiniz ancak dediğim gibi sizlerin ekip danışmanlığını belgelemeniz gerekir. Bu sebepten zorunluluk değil ihtiyaçtır.

16. anladım çok teşekkürler bilgiler için
  17. uveys23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hocam neye dayanarak yaptırım olmaz diyorsunuz?
  18. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşlar geriye dönük yaptırım derken
    müfettişlerin hiçbirinin firmalara ceza kesme mantığı ile geldiğini sanmıyorum.
    işverenlerin güvenlik kültürünü benimsemeleri için uğraşıyorlar
    geriye dönük ceza kesmek isteseler keserler ama uyguladıkları zaman ne ortada esnaf kalır, ne de müfettiş....
    ceza ise tespit tarihi itibariyle sürece dahil olur genelde, sakın işvereni düşünerek geriye dönük ocak ayı tarihli risk analizi falan yapmayın, imza atıyorsunuz hesabını veremeyeceğiniz imzayı atmayın, işveren o kadar düşünse idi ocak ta yaptırsaydı taviz vermeyin,
    bir adet analizim denetlemeden geçmişti, müfettiş telefonla aradı anlamadığı bir nokta varmış sordu anlattım hııı dedi, sonra burada fotoğraf çekmişsiniz iyi çok güzel olmuş risk analizi fakat eksiklikleri işveren gidermiş bunları niye raporda göstermediniz hala eksik var gözüküyor raporda dedi, ve bu soru ile de müfettişin risk analizi aşamasının nasıl ilerlediğini bilmediğini anladım, aynen şu cevabı kullandım
    ben o raporu yapalı 1 ay oldu neredeyse, ayrıca işveren eksikliği giderdiği zaman bana alo diyecek tekrar bir ücret verecek ki ben geleceğim revizyon çalışması yapıp raporu güncelleyeceğim beni çağırmazsa haber vermezse ben takip edemem ki dedim oda doğru dedi, bir de çalışan temsilcisi seçtin mi raporu kiminle hazırladın dedi, ben orada ki makinenin ekipmanın ne işe yaradığının bilmem ki çalışana sordum anlattı bende onun anlattıkları üzerinden risk senaryosu yaparak cümleye döktüm raporladım çalışanın imzası da var dedim. teşekkür etti kapattı telefonu
  19. Merhabalar yanlış anlamayın sorumu ancak sizce risk değerlendirmesi ekibiyle toplantı yapıp yapılan risk değerlendirmesinin takibini işveren dahil ekibin yapmasını sağlamanız daha doğru olmaz mıydı?

20. 170 ile görüşmemde söylenen şeye bağlı olarak bunu diyorum .

Yoksa mümkün değil şu an risk analizi yaptıranların ( ki ortada keşke net birşeyler olsa ) bugüne kadar 20-30 bin TL arası ödemesi .

Ama gene yasal dayanak var mı bir araştırma yaparım daha önce bulamadığımdan aramıştım cevap üzerine tekrar araştırma yapmadım .