1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizi nasıl yapılır?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Mustafa Elide tarafından 4 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    Bunu ilk günden beri soyluyoruz fakat bakanlığın iş veren yapar veya yaptırır kararı yüzünden herkes yorumu farklı yöne çekti revizeyi normlade analizi yapanın yapması lazım. ama maliyetleri düşürmek adına revizeyi işveren yapara çevirdik işi.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Admin manisa spor külüp başkanı baş delüü..risk analizi faresi..:)
  3. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    ben ne anlarım analizden be ya :)
  4. Merhabalar,
    Yapar veya yaptırır kısmı aslında yönetmelikle tarif edilmeye çalışılmış tabi kimilerine göre pek yeterli tarif edilmemişti. Çok uzun zaman önce grupta da bu konu tartışılmış ve yanlış anımsamıyorsam ÇSGB yetkilendirme dairesi personeli İSG Uzman Yrd.sının verdiği yanıt aşağıdaki gibi yer almaktadır.
    Bilgilerinize.

Bknlk.jpg
  5. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Berkay bey yani bir şirkette sigorta girişi yapmadan bireysel olarak sadece risk analizi yapabiliyoruz değilmi.?
  6. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    bu cevabı veren zatı muhterem. bunun için katip üzerinde yapılacak basit bir düzenlemeyle risk analizlerini bildirime bağlasaydı veya bağlanması için ufak bir çalışma yapaydı ya.
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşlar o telefonlardaki cevap mekanizmasına ne kadar güvenilir bilemiyorum
    benim yaptığım bir görüşmede eğitim için sormuştum risk analizi acil eylem yap eğitim ise sözleşme yap eğitim ver demişti
    onlarda bizden fazla bilmiyor ki
  8. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    kanun çıkarılırken akar suda baraj yapar gibi yapılır. çıkışları bellidir. bizimkiler su samuru misali odunu yığıp bırakıyolar ama o kadar çok kaçak varki bi sel gelse yıkılıp gidecek zaten.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Temmuz 2013 ---
    sonrada deliğe uyarmı uymazmı diye bakmaksızın mantar tıpalar yapıyorlar. deliğe uymazsa deliği büyütüyolar, küçük geldimide akıntıya dayanamıyor zaten.:)

9. ◘İSG Katip'e entegre benzer çalışmalar üzerinde duruyorlardı bir iki ay önce. Ancak şuan ne aşamada kim bilir. Bir taslak bile aylarca bekletildikten sonra yönetmelik olarak yayınlanırken, İSG Katip'e entegre edilecek programları tahmin dahi edemiyorum.

◘Bakanlık telefonlardan verilen tutarsız bilgileri fark etmiş olacak ki çalışanlarına belli başlı konularla ilgili revizeye gittiği söyleniyor. Telefonla yanıt verenin yetkisi de pek bilinmediğinden yazışma yoluna gidilmesi en makul olanı gibi gözüküyor.

◘Alt yapı eksikliği zaten malum, bunun üzerine günlük bile demiyorum, anlık yönetmelikler, tebliğler yayınlanınca tuzu biberi oluyor. Yönetmelikler yetersiz. Ülkede çocuk yaşlardan itibaren iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verilmediğinden bir iş sağlığı ve kültürü yok. Kurslarda anlatılanlar da sadece sınavlara (hatta güncel olmayan mevzuatlara) göre. Oysa bu ülkede yüksekte çalışmayı 3 metreden itibaren sayamazsınız ancak mevzuat böyle ele alıyor. Eğer ülkemizde belirli bir iş sağlığı ve güvenliği kültürü küçük yaşlardan itibaren başlasa idi bu mevzuatlara inanın ki ihtiyaç bile duyulmazdı. Dolayısıyla yeni başlayan bir uzman maalesef önce mevzuatlar ne istiyorsa onu yapmaya çalışıyor ve bu mevzuatlarla yetiniyor. Oysa mevzuat değil iş sağlığı ve iş güvenliği gerekliliklerine haiz olması gerekir.
    Bugün başka bir ortamda da paylaştım, mazur görürseniz bazı alıntılar almak istiyorum.
    • Ülkemizde halen SGK'sız çalışan o kadar çok çalışan var ki.. Hele ki ufak sanayi alanlarında.. Sadece bir gidin ve görün diyorum. Oradaki işverenler ne durumda, çalışanları ne durumda, makinaları kaç senelik bir görün. 1980'li yılların makinalarını kullanan ve yenilemeye imkanı olmayan işverenleri görün. Şimdi destekle ilgili bir tebliğ taslağı yayınladılar, kişi başına 15 TL gibi bir rakam.. Aylık 120 TL falan ediyor 8 kişi çalışsa. Tabi iyi niyetli olabilirler ancak buna lütfetmesinler hiç. Destek böyle olmaz. Eğitim desteği sağlayabiliyor musun? Makinaları yenileyebilen bir teşviğin veya küçük işletmeciye en azından koruyucularını revize edebilen mühendislerin var mı? Alt yapı var mı? 6 ayda bu alt yapı mı sağlanacak? Gene bazı işletmelerde herşey çok iyiymiş gibi yapılacak, bazı işletmelere göz yumulacak, bazı işletmeler de sıkıştırılacak.. Bu mu şimdi iş sağlığı ve güvenliğindeki gelinecek nokta. Bu kafayla 6 ay değil 6 yıl ötelense ne değişir?
    • Bir tebliğ ile gün henüz net olmamakla beraber 2250 günlük primi olan C'ler B sınıfı olacak, 2250 değil 250 gün olsun ne değişir, B'ler artacak da, nitelik? Bu liradan 6 sıfırın atılması gibi.. Bugün tebliğ ile A sınıfı olmuş uzmanlar maalesef o kadar tuhaf şeyler konuşuyor, soruyor ki, ne mevzuat, ne de herhangi bir prosedür içeriyor. Uzmanlar kendi başlarına bırakılmış. Buradaki boşluğu dolduracak dernekler varsa da bunların bakanlık tarafından desteklenmesi ihtiyaçtır. Şuan bu ihtiyaç internet sitelerine kalmış gözüküyor ve oralarda da nadiren yanlış yönlendirmeler olsa bile, bir şekilde yol alınabiliyor. Bana mı öyle geliyor bilmiyorum ancak 170'den sanki daha faydalı isgforum.net gibi forumlar, çünkü yazılı kaynaklar sunulabiliyor. İnsanların bilgilenebileceği, fikirlerini paylaşabileceği ortamlar var, bu ortamlar olmasa tahmin dahi edemiyorum. Ancak gene de öz eleştiri olarak hazır bilgi talebi yerine, bilgiye fikir ve yorum talebiyle yaklaşılması daha makul olabilir.
    • Bu kanunlar, yönetmelikler, bakanlığın çabaları hiç yoktan iyi midir, evet iyidir. 10 sene önce iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili bir bakanlığın sahiplenmesi bile söz konusu değilken bugün eleştirdiğimiz bir çok konunun bile olması tabii ki iyi gelişmelerdir. 5-10 sene önce bir mermer ocağında şantiye şefi olarak görev alırken, İş Güvenliği'ni işveren güvenlik görevlisi diye biliyordu, bir kaç defa kendisine izah etmeye başlayınca tamam tek yetkili sensin istediğini yap diyerek işin içinden çıkıp gitti. Oysa bugün aynı işveren işin içinden bir şantiye şefine iş güvenliğini bırakıp çıkıp gidemez. Ancak artan nüfus, sanayileşme ve iş hacminin artmasıyla beraber şuan ki önlem ve tedbirler maalesef ki iş sağlığı ve iş güvenliği hedeflerini karşılamamaktadır. Bu hedef,
    ♦Maddiyatı yegane hedef olarak belirlememiş, nitelikli, araştırmacı, mevzuat okumasını bilen ve mevzuattan daha fazla iyileştirmeyle sistemine yerleştirebilen iş sağlığı ve iş güvenliği profesyonelleriyle,
    ♦Çalışanını geliştirebilen OSB'lerle,
    ♦İş güvenliğinin sadece bireysel çalışanlara sağlanmasıyla,
    ♦Uzmanın çalışma sürelerinin arttırılmasıyla,
    ♦Uzman adayına standart doğru bilgiler veren eğitim kurumlarıyla,
    ♦İşverene gerçekçi devlet destekleri, yapıcı denetimler, üzerinde iyi düşünülmüş ülke gerçekleriyle bağdaşan yönetmeliklerle,
    ♦Kendi çalışanının sahayı iyi tanımasını sağlayan ve bu çalışanlarının yönetmeliklerde söz hakkı olmasını sağlayan bakanlık anlayışıyla

karşılanabilir. Daha da sayılabilir tabi ki. Bunların birinde bile en ufak bir gelişme olmazsa 6 ay sonra ile bugün arasında bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. 6 ay sonra gene bir 6 aylık öteleme teklif edilir (malum seneye Mart'ta seçim var gözüküyor) veya yerinde sayılarak apar topar kervan yolda düzülür mantığı ile kanunun 6.7. maddesine geçilir.

6331, 30 Haziran 2012'de yayınlandı, Ocak ayında büyük bir kısmı yürürlüğe girdi oysa ki ülkedeki sayıca çokça olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin hemen hepsi ne eğitimleriyle, ne risk değerlendirmesiyle, ne sağlık gözetimiyle, ne de çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine katılmasının sağlanmasıyla aslında hiç başlamadı, sadece mış gibi yapılmaktan öteye gidilmemektedir. Umarız ki bunlar yapıcı ve deneme tahtasına benzemeyen tebliğlerle düzelir.

Selamlar.
  10. Gamze ÇETİNKAYA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba;
    çok kişiyle konuştum ,yönetmeliklere baktım fakat hala anlamadığım bir nokta var..
    bağımsız çalışan bir uzman (henüz uzman çalıştırma zorunluluğu malum başlamadı(50 kişi altı için) ) risk analizi yapacak diyelim acil eylem planı hazırlayabilir eğitim konusu nasıl oluyor?
    osgb,yetkili kurum veya kamu kurumlarından alınabilir yazıyor eğitim ile ilgili yönetmelikte..fakat bazı tanıdıklarım risk analizini yaparken ya acil eylem ve eğitim konusuna hiç dahil olmuyor.(işveren zaten bilgi sahibi değil gelebilecek denetim ve cezadan habersiz) ya da eğitimini de verip katılım belgesı vs düzenliyor..Sonuç?
    net bir şekilde yardımcı olabilecek birisi varsa çok memnum olurum..
    iyi çalışmalar
  11. worldofsofi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    72896
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gamze hanım, dediğiniz gibi yapanlar var ama şahsen ben, herhangi bir tetfiş yada patronun bilen birileri tarafından uyarılması ihtimalini de gözeterek etik açıdan da patronları Acil Eylem Planı ve Eğitimler hakkında bilgilendiriyorum.Yönetmelikleri paylaşıyorum....

Diyelim ki Acil Eylem Planı ve Eğitimden bahsetmedik.Yarın bir gün bu adamlar demez mi? "Bizi neden haberdar edip, bilgilendirmediniz?" diye.
    Sonra aynı adam size bir daha döner mi?

Belki ilerde İSG Uzmanı olarak sizle devam edebilirdi ama bu durum sebebiyle o müşteriyi de kaçırırız.
  12. Gamze ÇETİNKAYA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim..Kesinlikle bende öyle düşünüyorum haberdar etmemek olmaz fakat önceki mesajımda da dediğim gibi risk analizi hazırlayan bir çok kişiden duyduğum(bağımsız) 'ben eylem planını da hazırlıyorum eğitimimi de veriyorum '' oldu.Eylem planı hazırlamamızda yasal olarak sıkıntı yok diye biliyorum ama eğitim açısından soru işarettleri var..

Ve işin tuhafı bu yapan kişilerin kurumuna denetim gelmiş ve eğitimler konusunda sıkıntı çıkmamış..
    Ben de risk analizi hazırlıyorum eylem planını da hazırlayıp eğitimi de verebilirim o zaman olay bu mudur bunu anlayamadımm..

Birde şöyle bir ayrıntı var ben veya bağımsız çalışıyorsanız siz işverene ''ben risk analizini hazırlıyorum fakat eğitimi ve eylem planını da yaptırmanız gerek'' diye tavsiye verdiğimizde işveren 3ünü paket olarak veren Osgblere yöneliyor..O zaman sistem otomatik olarak bağımsız çalışan uzman istemiyor anlamını çıkartıyorum ben burdan yanlış mı düşünüyorum?
    Teşekkürler
  13. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    acil eylem planı bir dökümandan oluşuyor sadece üzerinde ufak bir kaç değişiklik ve işverine adapte edebilmek
    ama osgb lerin çoğu işverenlerin yapıyor dediği şeyi yapmıyor farkında değiller. eğitim konusunda hangi osgb yada bireysel uzman 8-12-16 saat eğitim veriyor vermiyor firmaya bile gitmeden evrak gönderiyorlar. bende şahsen risk analizi yapıyorum, acil eylem planını da ekliyorum, çalışanlara ufak ta olsa eğitim de veriyorum imzalarını alıyorum tabi gerekirse katılım belgesi düzenliyorum fakat faturamda sadece risk analizi olarak belirtiyorum. ama kalkıpta 12 saat eğitim...öyle birşey yok
    müfettiş gelince eğitim almış diyor görüyor gerisini sorgulamıyor amaç eğitim. kimin verdiği nasıl verdiği şuan için pek sorgulanmıyor gördüğüm kadarıyla sorgulansa eğitim verilmediği halde çalışanların dosyasında 8-12-16 saat eğitim aldı ibareli sertifikaların ucuda yanar. o sertifikayı düzenleyen de
  14. Selamlar,
    Eğitimlerle ilgili en tuhaf konu da bir eğitim seansının en az 4 saat ve ya katları olması..
  15. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    hiçbir işletmede böyle bir uygulamanın yapıldığını sanmıyorum
    işveren için 5 dk işin durması TAM BİR FACİADIR
  16. Maalesef.. Organize sanayide geçtiğimiz gün ÇSGB iş müfettişleri bir toplantı yaptı. Bu maddenin uygulanabilir olmadığını dile getirdim, kendimin de haftalık eğitimlere devam edebileceğimi söyledim. Beklemediğim bir şekilde bu yönetmelik maddesinin doğru bir uygulama olduğunu iddia ettiler.