1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizi ve yaşadığım paradoks ! tüm yorumlara açık

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve baris_pep tarafından 18 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. baris_pep İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tehlike: Kompresör Bakımının Yapılmaması
    Risk: Kompresörün Patlaması
    Sonuç: Ölüm
  2. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Tehlike: Forkliftin bakımının yapılmaması
    Risk: Forklift kazası
    Sonuç: yaralanma, maddi kayıp

Tehlike: Kompresörün bakımının yapılmaması
    Risk: Patlama
    Sonuç: yaralanma, ölüm, maddi kayıp

Tehlike: paratonerin bakımının yapılmaması
    Risk: Yıldırım düşmesi
    Sonuç: yangın, yaralanma, ölüm, maddi kayıp vs.
  3. Emrah Çiftçi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Regnum gayrimenkul a.ş
    Tehlikedir risk çok büyük sonuçlar doğurabilir. örneğin özlük dosyası olmayan işçinin başına bişey gelmesi durumunda elinde hiç birşeyin olmaması demektir..firmanın elinde hiçbişey olmaması demektir...isg açısından kkd teslim,eğitim,yüksekte çalışma vb evraklarında yoktur ve muhtemelen işine son verilecektir...:) ama bunu bir tehlike olarak görmektense özlük dosyasının oluşturulması çok mantıklı bir seçenek olacaktır...

İşçi özlük dosyasında bulunması gereken belgeler şunlardır:
    1-İşçiye ait kimlik bilgileri ( İŞ K. 75)
    2- İş başvuru formu, diploması, sahip olduğu belgeler
    3-İşe giriş bildirgesi ( 5510 8. Md)
    4-Yazılı iş sözleşmesi yapılmış ise yazılı sözleşme
    5- Yazılı sözleşme yapılmamış ise, işe alındıktan sonra en geç 2 ay içinde işçiye verilmesi zorunlu olan ‘‘çalışma koşullarını içeren belge’’. Bu belgenin verildiğini ispat için dosyaya konulacak örnekte işçinin aldığına ilişkin imzası alınmalıdır.( İŞ K. 8) Bu belgede, genel ve özel çalışma koşulları, günlük ya da haftalık çalışma süresi, temel ücreti ve varsa ücret eklerini, ücret ödeme dönemini, süresi belirli ise sözleşmenin süresini, fesih halinde tarafların uymak zorunda oldukları hükümleri içerir.
    6-Yabancı uyruklu işçi ise çalışma izni
    7-Her ay işçiye verilmesi zorunlu olan ücret hesap pusulası( İş K. 37): İşçinin imzasını taşıyan ücret hesap pusulası örneği dosyada olmalıdır.
    8- Fazla çalışma onay belgesi: Fazla çalışma ihtiyacı olan işverence bu onay her yıl başında işçilerden yazılı olarak alınır ve işçi özlük dosyasında saklanır.( İŞ K. 41, Yönetmelik 9.md)
    9-Yazılı sözleşme yoksa veya sözleşmede hüküm yoksa, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmaya onay belgesi( İş K. 44)
    10-Sağlık raporu ve periyodik muayenelere ilişkin raporlar
    11-18yaşından küçük çalışan varsa ebeveyninin muvafakat namesi
    12-Hamile olan kadın işçilerin doğumdan önce 3 hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, 3 hafta kalana kadar çalışabileceğine ilişkin doktor onayı( İş K. 74)
    13-Yıllık ücretli izinleri gösteren ve işçinin imzasını taşıyan izin kayıt belgesi( İş K.56) Uygulamada işverenler yıllık ücretli izin defteri tutmakta olup bu defterin düzenli tutulması ve işçiye imzalatılması gerekir.
    14-Çalışma belgesi: İş akdi sona erdiğinde işçiye verilmesi zorunlu olan, işinin çeşidinin ne olduğunu ve süresini gösteren belgedir. İşçiye verilen çalışma belgesinin bir örneği işçinin teslim aldığına ilişkin imzası alınarak dosyasında saklanır.( İş K. 28)
    15-İşten ayrılma bildirgesi ( 4447 SY 4.md, 5510 9.md)
    16-6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca işçiye verilmesi gerekli eğitim ve bilgilendirmelerin yapıldığını gösteren belgeler
    17-İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili gerekli araç ve gereçlerin verildiğine ilişkin işçinin imzasını taşıyan belgeler
    18- İşçiye çalışma süresince yapılan bildirimler, savunma istenmiş ise istem yazısı ile verilen savunmalar
    19-İşçinin terfisi ile ilgili belgeler, iş şartlarında değişiklik varsa buna ilişkin anlaşma/ muvafakat belgeleri
    20-Fazla çalışma karşılığında serbest zaman kullanmak isteyen işçilerin istekte bulunduğuna ilişkin dilekçeleri, serbest zaman kullanım çizelgeleri
    21-İşçinin her türlü izin talep dilekçeleri( ücretli, ücretsiz vs)
    22-İşçinin geçici iş göremezlik durumuna ilişkin istirahat raporu örneği
    23-İş sözleşmesinin feshine ilişkin belgeler, bildirimler
    24-İş sözleşmesi sona erdiğinde işçiye yapılan ödemeleri gösteren belgeler, ibraname.

Özlük dosyasında neler olmalı paylaşmış olalım bu sayede..
  4. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tehlike Kaynağı: Zemin
    Tehlike: Zeminin kaygan-ıslak olması
    Sonuç: Kayma, düşme sonucu yaralan

Tehlike kaynağını yazmasanız da sadece tehlike ve sonucu yazsanız olmaz mı? Sadece tehlikeyi yazınca kaynağı belli oluyor zaten.
  5. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    2. sı daha mantıklı ve doğru
  6. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Biz geçen seneTEİAŞ'ta hepten katlediyorduk tanımları değil mi :p

Bu arada hakikatten akfa karıştırıcı bir konu. Her ne kadar Hilal KINLI hocamız "elektrik çarpması" için risk demiş osla da. Zannımca "elektrik çarpması sonucu ölüm" risk demek daha doğru.

Tam felsefe konusu, nerden bakarsan oraya çekersin :)
  7. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    zaten en az bir risk analizi yapmadan ve yaptığın analizdeki esksiklikleri görmeden iyi bir risk analizi yapılmıyor bitanesini katledeceksin ki sonradan iyisini yapabilesin...
  8. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Benim bildiğim elektrik çarpması tehlike oluyor.. Çarpma snucu ölüm yada yaralanma ayrı ayrı riskler oluyor..
  9. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    risk; amiyane tabirle tehlikenin insan vucudunda bedenen yada ruhen yaptığı hasardır. bu nedenle hasar olmalı. risk demek için diye düşünüyorum
  10. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Tehlike: Elektrik
    Risk: Elektrik çarpması
    Sonuç: Yanık, ölüm...vs.

Tehlike: Elektrik
    Risk: Yangın
    Sonuç: Yaralanma, yanık, ölüm, maddi zarar,...vs.
  11. baris_pep İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar kendimce risk analizini şöylece toparladım diyebilirim:

Tehlike kaynağı ve Tehlikeyi birleştirdim : TEHLİKE
    Risk ve Sonucu birleştirdim: RİSK

Örnek:

Tehlike: Açıkta Bulunan Elektrik Kabloları-Seyyar Kablolar
    Risk: Elektrik Çarpması ve Takılıp Düşme neticesinde Yaralanma ve Ölüm

Diğer türlü tehlike kaynağı, tehlike, risk, sonuç kombinasyonu yaptığımızda bazı riskler için ideal ama bazı riskler için kafa karışıklığına sebep olacak kadar yakın tanımlar haline geliyor hepsi...
  12. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tehlike kaynağı:komprasör
    tehlike: komprasör bakımının yapılmaması
    risk:Bakımsızlık sonucu yangın riski

tehlike kaynagı:forklif
    tehlike:forklift bakımının yapılmaması
    risk:fren boşalması sonucu kaza yapma

Çok fazla yorum yapıldığından ıslak zemine girmek istemiyorum zira al takke ver küllah meselesi bu.Tehlike ve riskin ne olduğu ve başa ne geleceği belirtildikten sonra yani siz tespitinizi yaptıktan sonra bu ayrımlar önemini kaybediyor.Tabi en doğrusunu bulma çabası taktire-şayan.. Bildiğiniz gibi bir tehlikeden birden çok risk doğabilir.Sonuç olarak tehlike kaynağı zemin-tehlike ;kaygan zemin-risk; düşme. Düşme sonucu yaralanıp yaralanmamanız önemli değildir.Kaza olmuştur. düşmeseydiniz ve son anda bir yere tutunsaydınız bu sefer ramak kala olacaktı ve ramak kala formu doldurup arşivleyecektiniz.Benim kanaatim böyle.
  13. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    sorun yok hocam ..birleştir gitsin.Zorda kalırsan benim gibi birde tehlikenin altına alt tehlike kondur hiçbir sıkıntın kalmasın... :)

Önemli olan işverene başına ne gelebileceğini vermendir.Öyle yada böyle önemli değil.Baktım işveren ciddiye anlamıyor üstüne birde potansiyel alt tehlike derim bir alt tehlikeden üç tane potansiyel alt tehlike çıkarırım adam ''arkadaş şu tehlikeyi ortadan kaldıralım da kurtulalım der''.. Maksatta o değil mi zaten..Bu arada ilk defa kendime ait bir isg terimini burda açıkladım.(alt tehlike-Potansiyel alt tehlike) . Bu da isgforum'a özel..