1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizi yönetmeliği!

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Resul Akdeniz tarafından 15 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Arkadaşlar risk analizi yönetmeliği çok iğrenç sorumluluklar getirmiş;iş yerindeki tüm riskleri içerir!Hayda varmı arkadaşlar bir işyerinde ki tüm riskleri tespit edebilecek uzman?Ben çok risk analizi yapmadım toplam 4 adet ama hemen hemen ayda bir yeniliyorum.Yeni şeyler öğrendikçe eklemeler yapıyorum ve hala yeterli olduğunu düşünmüyorum.Bakanlık müfettişleri elbette denetlemelerini bu yönetmeliğe göre yapıyor,haliyle eksik buluyor;zaten bulmama imkanı da yok!
    Bakın öngörmeyeceğim bir kaza! İş yerinin tavanı çok yüksek kuşlar yuva yapmışlar.İşçi arkadaş çalışırken bir vesile ile makinanın diğer tarafına geçerken bir kuş aniden havalanıyor işçi ürperiyor ve ani hareketle makineye kafasını çarpıyor.Şimdi bunu risk analizine yazsam önerilen önlemlere ne yazmalıyım?Makine çeperi çarpmaya karşı korunaklı bir yapı ile döşenecek.Benim aklıma bu geldi ilk etapta.
    Demek istediğim şu arkadaşlar;bazı sitelerde hatta bazen burada risk analizi yapınca fatura kesecekmiyiz?kesmeyecekmiyiz yerine işimizi çıkmaza sokan işlevselliğini kaybettiren,uzmana ilk etapta görünmeyen sorumluluklar yükleyen bu gibi durumlar üzerinde dursak çok daha faydalı olur.
    Nedenmi?Bakın arkadaşlar Allah korusun yarın görev yaptığımız işyerlerinden birinde öngörülemez bir kaza olsa bu tanımdan dolayı direk suçlu olacağız.Elbette ben en iyisini yapar ön görebilirim diyen uzman arkadaşlarımız da vardır.Ben burada sadece ben gibi acizleri,cahilleri kastederek yazdım bu yazıyı;Hepinize kazasız hayırlı günler dilerim.
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Çok farklı bir örnek vermişsiniz, işçiler-ustabaşı,vardiya amiri vs. kimse o kuşlar yuva yaparken hiç görmemişler mi? Sanki kuşların orada olduğu biliniyormuşta birşey olmaz dokunmayalım gibi düşünülmüş. Çatının bu tip kuşların girişine engel olacak şekilde varsa açıklıklarının kapatılması, buna parelel belki alınabilecek biyolojik önlemler, eğitim, baret kullanımı gibi önlemler alınabilir.

dediğiniz diğer konuya katılmamak mümkün değil, sözüm meclisten dışarı sanki herşeyi risk analizi falan aşılmış, fatura kesilir mi kesilmez mi diye tartışılıyor. ayrıca risk analizi yapılırken küçük ve az tehlikeli işyerleri dışında ekip olarak yapılmalı zaten bu mevzuatta var, özellikle çok tehlikeli ve büyük işletmelerde tek başına risk analizi yapmaktan uzmanlar özellikle kaçınmalı diye düşünüyorum. mümkün mertebe iş güvenliği konusunda herkese sorumluluk verilmeli, sorumluluk paylaşılmalı.
  3. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Ben sadece 1 örnek verdim örneği çoğaltabilirim;4 hafta önce görev yaptığım yeraltı kömür ocağına komşu işletmede meydana gelen kaza bundan çok daha kötü sonuçlandı;kazaya uğrayan işçi arkadaşımız ne yazık ki öldü.Bu kazada kuş yok ama;bir maden işletmesi için kimsenin ön göremeyeceği bir kazaydı. Bu örnekle dikkat çekmek istediğim husus her riski düşünebilmenin imkansızlığı değil belki ama ne kadar zor olduğudur.Elbette kuşları herkes görüyor ve elbette tedbir alınabilir;mesele kuşun böyle bir kazaya sebep olabileceğinin ön görüsünün zorluğu.Ayrıca bu fabrikaya sizleri mümkünse ziyaret için beklerim inşallah, hem kuşlar için hemde diğer konular için görüşlerinizi almak isterim.
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Allah rahmet eylesin, vefat eden işçi için gerçekten üzüldüm. Bu kaza % 98 önlenebilir, % 2 tahmin edilemez dersek % 2'lik kısıma girmiş. maden işletmelerindeki tehlike ve riskleri şüphesiz siz çok daha iyi bilirsiniz, şahsen benim girmeye bile korktuğum ortamlarda görev yapıyorsunuz. kuş konusunda tehlike-risk algısının düşük olmasından (belki meşhur işletme körlüğü desek yanlış olmaz) kaynaklanan bir problem yaşanmış gibi. kuş gelip makinenin içine düşüp Allah göstermesin farklı şeylere sebep olabilirdi, uçaklarda biliyorsunuz kuşların motorlara zarar vermesi nedeniyle kaza yapabiliyor. umarım ilerde sizin gibi tecrübeli, değerli arkadaşlarımızı ziyaret etme ve tecrübelerinden faydalanma, varsa bir bildiğimiz paylaşma fırsatı yakalarız, teşekkür ederim.