1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizi yapabilmek/yapamamak-isg eğitimleri hakkında

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve İrem Bengisu tarafından 22 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel

Fatura soran iş müfettişi hiç görmedim? Siz gördünüz mü?
  2. aglar risk değerlendirmesini herkez yapar, zaten müfettiş gelse eksiklerinizi bilmem şu zamana kadar tamamlayın diye gün verir işte o zaman olacaksa ozaman ISG Uzmanına ihtiyaç duyulur...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Haziran 2013 ---

İŞVEREN/VEKİLİ*
    Adı:

Soyadı:

İmza:

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI (varsa)
    Adı:

Soyadı:

Belge bilgileri:

İmza:

İŞYERİ HEKİMİ (varsa)
    Adı:

Soyadı:

Belge bilgileri:

İmza:

DESTEK ELEMANI (varsa)
    Adı:

Soyadı:

Görevi:

İmza:

Dikkat ediyorsanız imza kısmı;​
    İSG ve Dr için varsa deniyor. olsadaaaa olur olmasadaaaa, ​
  3. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Arkadaşlar yapılan tüm hizmetler , adı danışmanlık da olsa faturalandırılmalıdır. Neyi hangi fiyata yaptığınız , eğer devletçe belirlenmiş bir resmi fiyatı varsa önemlidir. Yani siz faturayı devletin belirlediği minimum fiyattan keser , tahsilatı minimumun minimumundan yaparsınız. Bu tümüyle sizin sorununuz. Zaten devlet sadece kesilen faturaya bakar. Siz uzmanlar ya da osgb ler olarak birbirinizi yiyip bitirmişsiniz , hiç ilgilenmez. Büyük balık küçüğü yiyerek , o da kendinden bir büyüğe yem olarak yaşam sürer gider. Bu malum kapitalizmin çirkin yüzünden başka da birşey değildir. Bugün uzman olanlarla yarın uzman olacaklar , saflarını bunu bilerek alacaklar. Aksi taktirde hüsran hüsran hep HÜSRAN ...
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Erdem Bağ

İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi varsa deniyor ama dikkat ederseniz 1 Temmuz'a kadar, 1 Temmuz'a kadar kendi bir şekilde yaptı yaptı yoksa 1 temmuz'dan sonra bu profesyonellere yaptıracak. (tabi torba yasadaki düzenleme çıkarsa işin şekli değişir)

- 26/12/2012 tarihli ve 28509 sayılı sayılı Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğine göre, kuaför/berber/güzellik salonları “tehlikeli” sınıfta yer almakta olup bu işyerlerinde; iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmesi veya ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden bu hizmetin temin edilmesi yükümlülüğü 2013 yılı Temmuz ayında yürürlüğe girecektir. Bu tarihe kadar risk değerlendirmesini gerçekleştirecek ekipte iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bulunması zorunlu olmayıp işveren(ler) ve çalışan(lar) birlikte risk değerlendirmesini gerçekleştirebileceklerdir.
  5. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    50 kişiden az çalışanı olan tehlikeli sınıflar için iş güvenliği uzmanı zorunluluğu ertelendiğine göre, c sınıfı uzmanı olarak risk analizi yapmamızda ve temel isg eğitimi vermemizde herhangi bir sıkıntı yok anladığım kadarıyla, risk analizinde kendi adımızı yazmak zorunda olmadığımızdan faturalandırma gereği görmüyorum ama eğitim işin içine girince fatura zorunlu duruma geliyor gibi.. peki fatura kesme yetkisine nasıl sahip olucam ve bu şekilde astarı yüzünden pahalıya mı gelir?
  6. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isg eğitimi veremzsiniiiiiz. yönetmelik açık lütfen tekrar bakın ::)
  7. Gamze Demirbaş ERKAN Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    119912
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ORDU OSGB
    peki risk analizi isteyen bir İşhanı var şuan örneğin, risk analizini ve acil eylem planını hazırlayıp dosyalasam onlar için yeterli olacak mı yada osgb den ayrıca eğitim mi almalı?
  8. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eğitim almalı , ama risk analizin şu eğitimi git osgb den al derseniz bence ee madem hepsini oraya yaptıralım derler. Yönetmelikler uzmanları osgb lere muhtaç etmek için yazılıyor sanki
  9. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    çok pardon ama meslektaşlarımın en temel yönetmelikleri bile takip etmediğini görmek beni üzüyor. Şaka gibi derler ya ama gibi yada şaka değil ama gerçek. forum başlıkların cogu yonetmelık okumamaktan. 50 nın altındakı tehlıkelı ve az tehlıkelıye yapılabıelcek 4 konu var 4 ü içinde yönetmelik yakın zamanda çıktı ama arkadaşlarımız bihaber. yonetmelıklerı ornek vaka ıle yorum sorulsa amenna.
  10. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şaka gibi derler ya ama gibi yada şaka değil ama gerçek. en samimi duygularımla anlamaya çalışıyorum yazdıklarınızı. ama bi sonuç çıkaramadım. kim okumuyormuş şimdi yönetmeliği özetlerseniz sevinirim
  11. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    1. Nesrin karaciğerISGForum ÜyesiUzmanlık Sınıfı:C Sınıfı Uzmanben bireysel çalışıyorum iş yerlerine risk analizi ve acil durum eylem planı yapıyorum, iş yerlerine eğitim vermem gerekiyor mu ve katılım belgeside verecekmiyim?9 Mayıs 2013 ŞikayetBeğen Alıntı #1 ReklamlarErkan DündarİSGforum.NetUzmanlık Sınıfı:C Sınıfı UzmanFirma / Kurum:İŞ-SA OSGBgerek yok...iSGforum @Facebook / iSGforum @Linkedin / iSGforum @Twitter/iSGforum @XINGErkan DÜNDARMaden MühendisiISGforum.Net(İSGNet)-İSG Sektörünün İş ve Sosyal AğıSite Sahibi ve YöneticisiKişisel Sitem:www.isguvenligiuzmaniyim.netMail : erkandundar.061@gmail.comCep:0537294643310 Mayıs 2013 ŞikayetBeğen Alıntı #2dj_shark bunu beğendi. zeynep uyarISGForum ÜyesiUzmanlık Sınıfı:C Sınıfı UzmanFirma / Kurum:SADE OSGBErkan Bey eğitim sertifikaları kimden alacaklar...10 Mayıs 2013 ŞikayetBeğen Alıntı #3 Erkan DündarİSGforum.NetUzmanlık Sınıfı:C Sınıfı UzmanFirma / Kurum:İŞ-SA OSGBeğitimzeynep uyar demiş ki: ↑Erkan Bey eğitim sertifikaları kimden alacaklar...eğitim katılım formu yeterli..iSGforum @Facebook / iSGforum @Linkedin / iSGforum @Twitter/iSGforum @XINGErkan DÜNDARMaden MühendisiISGforum.Net(İSGNet)-İSG Sektörünün İş ve Sosyal AğıSite Sahibi ve YöneticisiKişisel Sitem:www.isguvenligiuzmaniyim.netMail : erkandundar.061@gmail.comCep:0537294643310 Mayıs 2013 ŞikayetBeğen Alıntı #4 zeynep uyarISGForum ÜyesiUzmanlık Sınıfı:C Sınıfı UzmanFirma / Kurum:SADE OSGBteşekkür ederim 10 Mayıs 2013 ŞikayetBeğen Alıntı #5 Göktuğ GülEğitim GrubuUzmanlık Sınıfı:C Sınıfı UzmanRisk analizi hizmeti veriyorsanız firmalara yönetmeliğe göre öncelikle bir risk analizi ekibi kurarak, eğitimlerini vermeniz gerekiyor. Daha sonra beraber gezerek riskleri belirleyecek ve raporlayacaksınız.Ayrıca;ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİNUSUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİKMadde 4 — İşverenler, işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamının tesis edilmesi için gerekli önlemleri almakla yükümlüdürler. Bu amaçla, işverenler, çalışanları, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek, onların karşı karşıya bulundukları mesleki riskler ve bunlarla ilgili alınması gerekli tedbirler konusunda işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitim programlarını hazırlamak, eğitimlerin düzenlenmesini, çalışanların bu programlara katılmasını sağlamak ve verilecek eğitim için uygun yer, araç ve gereç temin etmekle yükümlüdürler.Bu kapsamda çalışanlarında eğitim alması gerekmektedir.Aşağıdaki şekilde hazırlandığı taktirde katılım formu da, katılım belgesi de yeterlidir.BelgelendirmeMadde 17 — İşyerlerinde düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.Göktuğ GülJeoloji Mühendisi & İş Güvenliği Uzmanıgoktuggul@hotmail.com.tr10 Mayıs 2013 ŞikayetBeğen Alıntı #6zeynep uyar ve Erkan Dündar bunu beğendi. Aydınlatıcı x 1 Listeyi Görüntüle Nesrin karaciğerISGForum ÜyesiUzmanlık Sınıfı:C Sınıfı Uzmansoruma cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum hepinize11 Mayıs 2013 ŞikayetBeğen Alıntı #7 Nesrin karaciğerISGForum ÜyesiUzmanlık Sınıfı:C Sınıfı Uzmanyönetmeliğe uygun olarak risk analizi+ acil durum eylem planı+ eğitim olması gerekmiyor mu? eğitimi verdiğimize dair de katılım belgesi verilmesi gerekiyor diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen11 Mayıs 2013 ŞikayetBeğen Alıntı #8 Mustafa SİSISGForum ÜyesiUzmanlık Sınıfı:Diğer BelgeFirma / Kurum:ÖZKİMSANErkan Dündar demiş ki: ↑eğitimeğitim katılım formu yeterli..Erkan Bey risk analizini yaptıktan sonra her sayfanın altına imza attırıyoruz beraber yaptığımız kişiye. bir de bununla ilgili risk analizinin ilk sayfası olarak firmanın tanımı, sonra yapıldığı kişiler şeklinde bilgiler eklememiz gerekiyormus. bununla ilgili bir format ya da plan var mıdır ?23 Mayıs 2013 ŞikayetBeğen Alıntı #9 Erkan DündarİSGforum.NetUzmanlık Sınıfı:C Sınıfı UzmanFirma / Kurum:İŞ-SA OSGBbuna dökümantasyon diyoruz..yakında 4 risk analizi(çek list,5x5,fmea,kinney) dökümantasyon örneği paylaşacam ama biraz sansür yapmalıyım özel çalışmalarım olması dolaysıyla yayına sokamıyorum gizlilik ilkesine bağlılığım var..iSGforum @Facebook / iSGforum @Linkedin / iSGforum @Twitter/iSGforum @XINGErkan DÜNDARMaden MühendisiISGforum.Net(İSGNet)-İSG Sektörünün İş ve Sosyal AğıSite Sahibi ve YöneticisiKişisel Sitem:www.isguvenligiuzmaniyim.netMail : erkandundar.061@gmail.comCep:0537294643323 Mayıs 2013 ŞikayetBeğen Alıntı #10Sevinç KAYA ve alix bunu beğendi. Sevinç KAYAISGForum ÜyesiUzmanlık Sınıfı:C Sınıfı UzmanArkadaşlar ,ben de şahıs firması kurarak özel çalışacağım.Benden de risk analizleri isteniyor.(Hem ofis,hem apartman ve diğer işyerleri olacak)Bakanlığın yayınlamış olduğu Risk Analiz Formlarını kullanmam bu tür firmalar için uygun mudur? yeterli midir?Ayrıca eğitim verecek miyim çalışanlara ? ve Acil Durum Formatları nasıl olacak,onlarıda mı hazırlama zorunluluğum var mı?Yardımcı olursanız sevinirim...Acil lütfen.24 Mayıs 2013 ŞikayetBeğen Alıntı #11 Aygün BentürkerISGForum ÜyesiUzmanlık Sınıfı:C Sınıfı UzmanFirma / Kurum:MANİSA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜyönetmelik değişti biliyorsunuz arkadaşlar değil mi .(bu tür konuşmalarda yönetmeliğin değiştiğini bilen varsa uyarı şeklinde yönetmelik değişti değil mi arkadaşlar şeklinde bir not düşerse yanlış ya da eksik bilgilendirme olmayacaktır forum üyelerine.)24 Mayıs 2013 ŞikayetBeğen Alıntı #12 Aydınlatıcı x 1 Listeyi Görüntüle senisoISGForum ÜyesiUzmanlık Sınıfı:C Sınıfı Uzmanyönetmelik değişti ve bireysel eğitim veremezsiniz. benim anladığım bu. firmayla kısmi süreli sözleşme yaparsanız o zaman eğitim verebilirsiniz.24 Mayıs 2013 ŞikayetBeğen Alıntı #13Sevinç KAYA bunu beğendi. Orkun DalyanISGForum ÜyesiUzmanlık Sınıfı:C Sınıfı Uzmanseniso demiş ki: ↑yönetmelik değişti ve bireysel eğitim veremezsiniz. benim anladığım bu. firmayla kısmi süreli sözleşme yaparsanız o zaman eğitim verebilirsiniz.ben bunu anlamadım bireysel eğitim neden veremezsiniz dediniz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Haziran 2013 ---
    Şaka gibi derler ya ama gibi yada şaka değil ama gerçek. en samimi duygularımla anlamaya çalışıyorum yazdıklarınızı. ama bi sonuç çıkaramadım. kim okumuyormuş şimdi yönetmeliği özetlerseniz sevinirim
    İrem BengisuISGForum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman​
    "Merhaba arkadaşlar,

Ben bir şirkette çevre mühendisi olarak çalışıyorum. Bu yıl mayıs sınavında sınava girdim ve Csınıfı belgesi için geçer not aldım. Çalıştığım şirkette bu belgeyi kullanmıyorum ve kullanmayacağım.

Bir yakınımızın kuaför dükkanı var ve bana kendi dükkanı için risk analizi yapmamı istiyor. Öncelikle, sınavı geçmeme rağmen henüz belge başvurumu yapmadığım için elimde bir sertifika yok; ayrıca başka bir işte de çalışıyorum. Bu şekilde iken risk değerlendirmesi yapabiliyor muyum? Bu konuda başvurabileceğim bir yönetmelik vs. var mı?"​
  12. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    özet demiştim bayağı uzun olmuş
  13. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    ben şahıs bazında konusmuyorum yada bu konu başlığında. ama dedıgım gıbı 4 bılemedın 5 yonetmelık, isg temel eğitimleri , acil durum eylem planı, risk analizi yönetmelikleri, ig görev sorumlulukları yönetmeliği vb. Kaldı ki burada cevap evren kişilerin cevapları ıle mı yola devam edecekler, o yonetmelıklerı cok dıkkatlı okuyup işimizi yapmalıyız, biz bekliyoruz birileri okusun bize özetlesin, sonra da İG gibi çok önemli bir konuyu çalışalım, inanılır gibi değil. yineliyorum, su yonetmelıgı okudum ama yoruma acık ben sunu yapıcam uygun mudur dense eyvallah.
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    pekala risk analizi ve acil durum faaliyet çalışmalarını hazırlayabilirsin ve eğitimde verebilirsin..işinizi samimi ve verimli yapın takılmayan fatura fişe önemli olan bilmek ve yapmaktır...
  15. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    İşveren yükümlülüğü
    MADDE 5 (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.
    Risk değerlendirmesi ekibi
    MADDE 6 (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
    ç) İşyerindeki destek elemanları.
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
  16. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

siz hangi yönetmeliğe baktınız? eğitim verebilirsiniz :)

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

Kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/05/20130515-1.htm
  17. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1 haftadır bu maddeyi anlatamadım arkadaşlara. İş yeri ile sözleşme imzalamamış(isg katip ğzerinden) durumda olan arkadaşların yapması olası risk analizi ve eğitimlerden bahsediyoruz.
  18. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
    Şimdi olası erteleme ile beraber yine de işletmeler risk değerlendirmesi,acil durum planları ve temel iş sağlığı ve güvenliği gibi 6331 saylı kanunun asgari gerekleri üzerinden sorumludurlar.İş Güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu henüz bulunmayan işletmeler bu eğitimleri isg-katip sistemine ihtiyaç duymaksızın uzman ya da osgb ile anlaşarak çözebilir düşüncesindeyim.
  19. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende keşke öyle olsa diyorum. ama eğitim yönetmeliğinde görevli uzman yada osgb diye açıkça belirtilmiş.yani bireysel uzman eğitim veremez benim anladığım kadarıyla
  20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mustafa Kardeşim Yönetmeliğe Göre az tehlikeli grup için örnek verecek olursam en az tüm çalışanların en 8 saat eğitim mecburiyeti var sende bu 8 saati en az 2 saat olarak 4 konu belirlersin yönetmelikte var bu konular ne eder her hafta 1 konu eğitim versen oda eder 1 ay,sen 1 aylık isgkatipten atama yaparsın oldu bitti..