1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizi yapabilmek/yapamamak-isg eğitimleri hakkında

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve İrem Bengisu tarafından 22 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    erkan bey işverenlerin genel eğilimi bu eğitimleri verilmiş gibi gösterme çabası içerisindeler sanki işçinin eğitimlere gidecek giden bir saati bile fabrikayı batıracakmış gibi bakıyolar ve ciddi tartışmalar yaşanıyor.siz bu konuda nasıl bir çözüm buldunuz?
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    ben yönetmelikteki görevlendirme ifadesini sadece görevlendirme olarak değil görevlendirme veya hizmet alınan kişi-kurum olarak algılıyorum.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İSG profesyonelliğine kalıyor..ikna edecen anlatacan..yıllardır ben ya öğle yemek aralarında yada akşam yemek aralarında verdim..ama işverene anlatmak lazım..hem mevzuatı hemde gerçel anlamda faydalarını hem güvenlik kültründe eğitim rolünü..
  4. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :) sonuçta atama yapılması gerekiyor yani. ama çözüm güzel tşk ederim
  5. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    birde şöyle bir sıkıntı var ve bu konuda arkadaşların durum çözümlemesini bekliyorum.konuyu genel anlatırsam kafa karışıklığı olabileceğinden spesifik anlatacağım a şirketi sürekli kamu ihalelerine giren bir şikettir ve çeşitli hizmet ihalelerini almaktadır.yani iş kanununa göre alt işveren konumundadır.a firması araç kiralama hizmetide vermektedir kamu kurumlarına ama bazen sadece araç tahsis etmetedir(şöförsüz).bu araçları devlet memuları kulllanmaktadır.yagıtay ın kararına göre isg konularında alt işveren ve üstveren ortak sorumluluk sahibidir.sıkıntı şu bu şöför arkadaşlar kamu kurumu görevlisi olduğundan mütevellit ve bu kanunu çıkaran irade kamuyu tehlikesiz görmesinden dolayı şimdi yeni erteleme(tasarı) ile beraber 2016 ya kadar kendini muaf tutmasından isg eğitimi almamıştır.bu şöför arkadaşların eğitiminde bizde sorumlumuyuz?
  6. Fatih Yalçın Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MENDERES OSGB
    Bence elinizde belge olmadan hiçbirşey yapmayın sonra altından kalkamayacağınız durumlar doğabilir doğacaktır da.. Hadi diyelim danışmanlık gibi olsun uzman olarak imza atmadınız eğitimleri nasıl yapacaksınız? Ayrıca işveren kendi yaparsa da her eksik olan madde için ayrı ayrı cezalandırılır. En iyisi para kazanma hırsını bir kenara bırakıp önce kendinizi garanti altına alın. Sanırım hepimiz için en faydalısı bu olsa gerek..
  7. İrem Bengisu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, sanırım yanlış anlaşıldım. Yönetmelikten bihabermiş gibi bahsedilmek üzdü beni açıkçası.

Ben "kuaför için risk analizi yapıcam, yönetmelik var mı bunla ilgili" diye SORMADIM.

Nasıl yapacağımı, hangi dökümanı kullanacağımı gayet iyi biliyorum. Benim sorduğum şey; "Belge numaram gelmeden yapabilir miyim? Bununla ilgili yazılı bir şey-yönetmelik-döküman var mı, bu durumda arkadaşlar var mı" idi. Bence yapabilirsin bence yapamazsın gibi havada kalan şeyleri sağlamlaştıracak bir netlik istemiştim sadece.

Niyetimi daha açık belli edecek şekilde sormalıydım, benim hatam.

Teşekkürler yanıtlarınız için.
  8. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=duyuru&id=duyuru44
    burdan faydalanabilirsiniz İrem hanım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Haziran 2013 ---
    İrem hanım bende sizin gibi belgem gelene kadar çalışmayı düşünüyordum kurs 2 ayı bulur dedi gelmesi ve belge numarası 1 ay içinde yayınlanır dedi belge numarası olmadan çalışma olmaz sonucuna ulaştım ama belge numarası isg katip E-Devlette yayınlandıktan sonra yapabiliriz.
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bende 18 mayıs sınavı sonucunda belge almaya hak kazandım, isg katibe e-imzayla giremiyorum, henüz bir tanımlama yapılmamış. halbuki son derece kolay bir işlem.
  10. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ewet haklısınız da malesef 1 ay uzun bir süre bari 1 hafta olsaydı mantıklıydı.
  11. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    170 i aradım risk analizi acil durum eylem planı tamam da dedim eğitim işi ne olacak görevli uzman ibaresi var yönetmelikte dedim, 2 dakika vatandaş temsilcisiyle beraber bekledik hatta , sonra cevap : bireysel olarak risk analiz yapabilirsiniz eğitimide verebilirsiniz , görevli sayılırsınız dedi vatandaş temsilcisi. Sonra dedimki kayıt altına alınıyomuşya görüşmelerimiz yarın müfettişin bi çıkar sen eğitim veremezsin der işverene ceza yazmaya kalkarsa bu kayıtları referans gösteririm haberiniz olsun dedim. -elbette gösterebilirsiniz dedi .
    Sonuç : Belge numaranız gelince basın kaşeyi risk analiz, adep, çalışan eğitimleri ve imzalanması yapın gitsin . bişey diyen olursa bu günün tarihini unutmayın 170 de kayıtlar mevcut. :) herkese kolay gelsin
  12. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Her 170 in dedıgını dogru kabul edemeyız. 170 dekı memurlar konuları bızlerden daha ıyı bılmezler. Farklı farklı sonuclar alabılıyorsunuz. Belgenız olmadan herhangi bir calısma yapamazsınız. Ancak belge numarınız bakanlıktan ögrenıbılırsenız yapabılırsınız. Eğitim konusu sıkıntı. Tam bir çelişki yumagı, Uzman bulundurmayan yürürlük tarihi gelmeyen firmalar için eğitimler sıkıntılı olacaktır. Eğitim konusunda bireysel çalışmaların önüne geçilmiştir.
  13. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    170 in dediğine inanma , yönetmeliğin içinden çıkama çekill kenara otur. valla ben yapıcam gelen müfettişede 170 sular idaresi değil heralde derim ceza falan yazmaya kalkarsa.
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sertifikanız gelmeden ve İSGkatip te tanımlanmadan bu işlere girmeyin..ben yıllarca eğitim verdim mühendis olarak eğitim katılım formu imzalamadım A sınıfına imzalattım hep..Risk analizi ve eğitimler dahil belge numaranız ve sertifikanız çıkmadan bu işlere girmeyin.nokta.
  15. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tabiki sertifika gelince izlenecek yol bu Erkan bey. Sertifikasız yapmakla ilgili bişey yazmadım ben
  16. Fatih Yalçın Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MENDERES OSGB
    Telefon kayıtlarını silmeleri çok zor birşey değil ki :) Devlet kendi ayağına kurşunu sıktırmaz bir yerden yırtar her türlü yine senin başın yanar. Bence 170'e fazla güvenmeyin..
  17. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Düşmanmı bu adamlar bize. Olmuyosa olmaz der kapatır telefonu bence.
  18. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  19. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mustafa hocam bu dilekçe metnini nasıl verdiniz E devletten yapabiliyoruz mu
  20. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yukarıdaki linkten direk imzalıyorsunuz. ama kayıt olmanız gerekiyo aynı linkten