1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizi yapabilmek/yapamamak-isg eğitimleri hakkında

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve İrem Bengisu tarafından 22 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İptal veya düzeltme olabşilme ihtimali varmı acaba bu günlerde görüşülüyormu mecliste bilginiz var mı?
  2. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    e-devletten yapılıyomu bilmiyorum
  3. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yapılıyorda demin baktım sistem meşgul dedi ama var dilekçe başvurusu :)
  4. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iptal söz konusu değil bir temmuz 2013 ve 2014 yılında başlayacak sürecin bir ve üç yıl ertelenmesi ilgili konun değişikliği teklifi meclise verilmiş olup bu hafta içinda kanunun çıkarılması düşünülmektedir.büyük ihtimallede ertelenir.
  5. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mustafa hocam çalışıyormusunuz siz şimdi bir yerde ?
  6. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    belge bekliyorum ama bir osgb ile ortak çalışıyorum.
  7. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nasıl yani anlamadım Osgb yarı zamanlı mı ?
  8. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yok işi ben buluyorum beraber yapıyoruz işte risk değerlendirmelerini şimdilik.
  9. Fatih Kartay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hocam kazancıncı bu forumda bahsedilen gibi mi.? yada OSGB girmek mi mantıklı bilemedim.
  10. ali köse İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    isg uzmanı olmadan az tehlikeli yerlerde risk analizi yapılabilir diye biliyorum.fatura kesmeyede gerek olmadığını sanıyorum.doğrumudur acaba
  11. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4 sayfayıda okudum konuy yeni başlayan arkadaşlar son sayfayı okuyun yeter :)
    kafanız karışır yoksa. Herkes farklı birşey demiş ama işin ilginci herkes A sınıfı uzman gibi kesin ifadeler kullanmış :)
  12. ezgitugral İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar ben de isg uzmanlığı sınavına yeni girdim ve geçer not aldım belgemi henüz elime almadım başvurdum fakat gelişi 1,5 ayı bulur dediler...iş başvuruları yapıyorum...ama mesela ben bir fabrikada başlasam şimdi ilk neyle başlamam gerekiyor saha ziyareti sonrasında risk analizleri mi? yoksa önce check list ler mi? yada ?????
  13. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

Bence 4 sayfayı yeterince okumadığınız için kafanız karışmış, yeni nesil böyle zaten, armut piş ağzıma düş.
  14. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence sen hiçbir sayfayı okumadığın için bunu yazmışsın.
    Bir çok kişi farklı şeyler yazmış ve en sonunda konuyu açan arkadaş durumu toparlamak adına yeni şeyler yazmış.
    Benim kafam karışmadı ama karıştırmaya çok müsait yorumlar var maalesef.
  15. seli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    risk analizi yaptığımız bir iş yerinde riskli durumların sonucunun dikkate değer risk olması durumunda bu sonuca göre, işveren eğer dikkate almazsa (kabul edilemez riskler grubunda olmadığı için) yaptığımız risk değerlendirmesinden olası bir iş kazası sonucunda sorumlu tutulabilir miyiz? Yani ilerde bir kaza sonucu ölümlü vaka olursa ve biz bu riski kabul edilemez risk olarak belirlememişsek sonucu ne olur acaba?
  16. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

önce sen değil siz diye hitap etmesini öğrenin. ben sizin askerlik arkadaşınız değilim! burası forum olduğuna göre tartışma ortamıdır. herkes düşüncesini, bildiğini paylaşacak ve en doğru yolu bulacağız. siz konu hakkında fikrinizi beyan edeceğinize diğer kişilerin yazdıklarınızı eleştirmişsiniz. "Büyük kafalar fikirleri, orta kafalar olayları, küçük kafalar kişileri tartışır" nokta.
  17. ali köse İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sanırım bu konuda bir karışıklık var .yönetmelik ve kanunda birbiriyle çelişiyor.benim kursum devam ederken bazı arkadaşlar risk değerlendirmesi yapıyordu ve takıldıklarında kurs hocalarına soruyordu.kurs hocasında sen risk değerlendirmesi yapamazsın demiyordu.onlarda sonuçta bu yönetmelilleri kanunları bilen insanlar diye düşünüyorum.vallahi ben çözemedim bu işi
  18. seli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    risk değerlendirmesi yapan kimse yok mu ?
  19. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    seli,
    Risk Değerlendirmesi yapmak/yaptımak, 6331 İSG Kanunu Madde 4'te c bendince açıkça işverenin yükümlülükleri arasındadır.
    Yine 4. Maddenin a bendinde diyor ki, mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar.

Yani İGU'nun görevi, riskleri belirlemek, düzeltmelerden Sadece işveren sorumlu.
  20. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Yaptığınız tespitlerin eksikliğinden veya hatalarından dolayı yapan veya uzman olarak sorumlusunuz. Uzman olarak risk değerlendirmesi yapmışşanız analizlerin yetersizliğinden dolayı herhangi bir olay olmuş ise mutlaka sorgulanacaktır. RD ler sadece mevzuat yerine getirilsin diye yapılmıyor. Bir yere imza atılıyorsa imza sahibinin mutlaka sorumluluğu vardır. İşveren veya yaptıran kişi sizi konusunda uzman olarak görüp hizmet karsılıgında para vermektedir. Diğer türlü risk analizlerinin amacı dısına cıkılır ki kagıt üzerinde kalmaktan öteye gidemez.