1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizi yapabilmek/yapamamak-isg eğitimleri hakkında

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve İrem Bengisu tarafından 22 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. seli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Anladım teşekkürler. Çalıştığım iş yerine risk analizi yapmam gerekiyor riskli durumları belirliyorum ancak dikkate değer risk çıkıyor genelde 5x5 matrise göre ama acil önlem alınması gerektiğini düşünüyorum bu yüzden sormuştum.
  2. seli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Analizlerin yetersizliğinden derken anlayamadım dikkate değer risk durumunu öğrenmek istiyorum. Sonuçta ben risk analizi yapıyorum belirliyorum riskleri ama matrise göre uzuv kaybı, dış ilk yardım ihtiyacı olan kısma gidip bir kişinin çalıştığı birime de birden fazla ölümlü kaza veya çevresel felaket dediğim 5 puanını yazamamki hemen önlem alınsın diye puan 16 nın altında kalıyor sonuçta dikkate değer risk çıkıyor bunun için soruyorum tabiki risk analizi yapıyorsak sorumluluk alıyoruz. Çalıştığım iş yerinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışmıyorum ama risk değerlendirmesini yapmak zorundayım hizmet karşılığı olmasa da. Bilmediğim birşey varsa diye takip ediyorum burayı dediğiniz gibi amacın dışına çıkılmasın diye.
  3. Ali Ünal İSGforum Üyesi

matrise ve çıkan degerlere aldanmayın. bir yerde tehlike varsa mutlaka riskde vardır. Sadece zamansal boyutu etkendir. Dusuk deger verirsiniz bakmıssınız kı kayarak kafasını vuran sahsın beyın kananamasından istenmeyen ölümlü sonuclar dogurmus. İş hayatında insanı hayrete dusurecek o kadar basit olaylardan dolayı ölümler gerceklesmekte. Bütün tehlikeleri atlamadan tespit ederek alınacak önlemlerle birlikte işverene teslim edin.
  4. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Bence risk değerlendirmesinde çıkan risk skoruna değil, şiddet kısmında verdiğimiz puanlamaya göre acil tedbirler aldırılmalı. Evet çıkan sonuçlara göre kabul edilebilir veya edilemez riskleri belirleme şansımız var ancak, şahsen benim şiddetimde 4-5 varken, risk sonucuma göre orta derece riskli çıkmış bir tehlikeyi iyileştirmem 2. planda kalabilir. Ölüm tehlikesi görülen yerlerde yapılacak iyileştirmelere öncelik tanınmalıdır, şahsi kanaatim.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Haziran 2013 ---
    seli,
    Ben bugüne kadar yaptığım risklerde ölüm tek veya çoklu olsun ayırt etmedim. Bir can kaybı ile 15 aynıdır. Bence ölüm ihtimali olan her tehlikeye 5 verilebilir. O maddenin olasılığını yeniden düşünebilirsin.
  5. seli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben olasılık kısmını yüksek tutmaya çalışıyorum yani iş veren için risk analizi yapıyoruz evet riskli durumları bulmak bizim işimiz, yönetmeliğe göre uygun olanı belirlemeliyiz, ölüm ihtimalini belirlemeliyiz ama matris bu şekilde değil mi? Olasılık ve şiddetten oluşuyor olasılığı yüksek tutabiliriz ölüm ihtimalini düşünüyorsak ama bir kişi çalışıyorsa da şiddetine 5 demek yanlış olur diye düşünüyorum. Bu yüzden dikkate değer risk ile kabul edilemez risk dediğim durumlarda işveren eğer dikkate değer risk kısmındaki döf leri yerine getirmezse bu benim hatam mı olur ben bunu öğrenmek istemiştim.
    olasılık
    1 beklenmez
    2 mümkün
    3 olası
    4 yüksek
    5 kesin
    şiddet kısmı ise
    1 ucuz atlatma/çevresel zarar yok/maddi hasar yok
    2 yaralanma /dahili ilk yardım / arazi sınırları içinde çevresel zarar/ düşük maddi hasar (5000den az)
    3 uzuv kaybı / dış ilk yardım/ arazi sınırları dışında çevresel zarar/ orta maddi hasar(5000-20000)
    4 ölümlü kaza /çevresel zarar / yüksek maddi hasar(20000-100000)
    5 birden fazla ölümlü kaza/ çevresel felaket / 100.000 den fazla maddi zarar
  6. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Anlıyorum. Bizim kullandığımız prosedür bundan biraz daha ağır. O yüzden her türlü ölüm 5 numara bizde.

Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği çıktı malumunuz. Buna istinaden Risk Değerlendirme Ekibi oluşturulması lazım. Ekipteki herkesin doğrudan veya dolaylı sorumluluğu var aslında. Yani Ali beyin de dediği gibi, Tehlikeleri çok iyi analiz etmeniz lazım. Tespit edemediğiniz bir sebepten dolayı bir kaza vuku bulursa sizin başınız ağrır. Ancak tespitlerinizi işverene verdikten sonra, top artık ondadır. Risk Değerlendirme raporunda her tespitin sonuna "Sorumlu" diye bir stun açıyour biz. Raporu işverene teslim ediyoruz ve tehlikelerin kabulebilebilir dereceye çekildiğine dair, bu tehlikelerin sonunda adı sorumlu olarak geçen kişiler imza atabiliyor. Bu çalışmaları yapman/yaptırmak işverenin görevleri arasında evet. Ancak risklerin giderilmesi için bir ekip lazım ve Allah göstermesin bir kaza durumunda, değişen kusur oranlarında risk ekibi de dahil olmak üzere "Sorumlu" tutulan kişiler zan altına girer. Risk Değerlendirme Ekibinin isimleri ve imzaları, burada adı geçen kişilerin RD'ye katılımlarını, tehlikelerden haberdar edildiklerini ve üzerine düşenleri yapacaklarını beyan eder niteliktedir.

Demem o ki sali, kanuni açıdan kendinizi savunabilir, aklanabilirsiniz, ama kaliteli bir RD ortaya çıkarammış iseniz, vicdanınızın sesi çok fazla başınızı ağrıtacaktır.

Kazasız çalışmalar diliyorum.
  7. seli İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yazdıklarınız çok güzel çok işime yaradı teşekkür ederim ama ben şunu da öğrenmek istiyorum.
    Bilen varsa belki denetim geçiren vardır o yüzden soruyorum. Dikkate değer risk , kabul edilebilir risk ve kabul edilemez risk diye tanımlamalar yaptım. Dikkate değer risk içinse tanımımda bu risk aralığına Gerekli dökümanlar hazırlanır, mümkün olduğu kadar çabuk mudahele edilmelidir(bir kaç ay) yazdım. kabul edilemez risk içinse hemen mudahele edilmelidir yazdım. Riskli durumları belirledim ve sonuçların büyük kısmı dikkate değer risk aralığında çıktı. İş yeri de bunları hemen yapmazsa bunun sonucunda ilerde hukuki anlamda bir sorun oluşturur mu ? yani belirlediğim dikkate değer risk önlemi alınmazsa?
  8. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bana siz demeyi öğren diyorsun yazdıklarına bakarsan "sen" i bile haketmiyorsun. ! koymak internette bağırmak ya da kızmak anlamındadır ki ikisini de kullanmanız sizin tartışma ortamındaki acizliğinizi gösterir.

Senin bana dediğinin aynısını sana dedim hemen kızmışsın. Kaldıramıyorsan sana alıntı yapılmasını başkasına alıntı yapıp laf arama. Ayrıca ne konuda fikir söyleyeceğimi veya eleştireceğimi sana soracak değilim. İşine bak. Konuyu karıştırma.
  9. ali46tunc İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    sağlık bakanlığı
    arkadaş gayet net bir şekilde aydınlatmış bence
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Haziran 2013 ---

öncelikle elinize sağlık bir kaç ay demeyin net bir tarih verin işveren tarafından sorun çıkar siz işinizi yapmışsınız ve riskleri değerlendirmişsiniz
  10. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

adamın asabını bozma, terbiyesizliğin lüzumu yok.
  11. İrem Bengisu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kişisel tartışmanızı forumda yapmasanız nasıl olur? bim onur ala
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kişisel tartışma söz konusu değil, senli benli ve alakasız cevabına kızarak cevap yazmıştım, kendisini tanımam etmem ve ayrıca muhatabım değildir. biraz empati yapın.

şunu da ekleyeyim, bu foruma iş güvenliği konusunda bildiklerimi paylaşmak, bilmediklerimi öğrenmek için katıldım. Burada olmanın sebebi "İş Güvenliği" 'dir. Bunun dışında çok şükür görmüş geçirmiş gerek özel sektörde gerekse kamuda belli bir kariyere sahip biriyim. özellikle sizin gibi kariyerinin başında genç arkadaşların kendi adıma konuşmuyorum ama insanlardan faydalanmak yerine foruma küstürüp forumdan uzaklaşmalarını sağlamaları foruma zarar verecektir.

ayrıca bu konuda hatam varsa forum yöneticilerinden üyeliğimin silinmesini talep ediyorum.
  13. İrem Bengisu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Bim Hanım/Bey, (İsminiz olmadığı için bu şekilde hitap etmek durumundayım)

Hepimizin amacı aynı, yukarıda söylediğiniz gibi bilgi paylaşımı yapmak ve öğrenmek. Benim de tepkim bu yüzdendi zaten. Her bildirim geldiğinde sorduğum soruya ait bir cevap görebilmek umuduyla beklerken, iki kişinin birbirine olan hoş olmayan muhabbetlerini gördüğüm için yazdım. Bunlar da forumun bir parçası tabii ki ama uzadığını düşündüm, bunu söylemenin hakkım olduğunu düşünüyorum.

Kariyeriniz mükemmel olabilir, forumda bu güne değin pek çok yardımınız geçmiş olabilir. Saygı duyarım. Ki bana da yardımcı olmaya çalıştınız. Teşekkürler ama kariyer sahibi ve yardımcı kişiliğinizi öne çıkaracak cümlelerden sonra, foruma küseceğinizi belirtir alttan alttan verdiğiniz mesajlar diğer insanların gözünde beni suçlu konuma getirdi şuan. :) Lütfen alınganlık etmeyiniz.

Siz de biliyorsunuz , forumdaki herkes de yaşadığımız bu ufacık tatsızlık sebebiyle üyeliğinizin silinmeyeceğini biliyor.

Rahatsız olduğum duruma kendim düşmek istemiyor, konuşma bireyselliğe dönecekse, yazdığıma karsılık vermek isteyeceksiniz mesaj kısmını kullanmanızı öneriyorum. Tabii ki siz bilirsiniz. Çünkü kariyer sahibisiniz. Sizi küstürmek istemem.
  14. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    [​IMG] Üye resmi yerine gözüken bu işaret biyolojide erkek anlamına gelmektedir :) (Bim bey.) Şimdi bakın ben mülayim bir insanım fakat gördüğüm yanlışı da söylemekten kaçınmam, ben dahil o kadar kişi zaman ayırmış yazmış çizmiş, öyle gelipte kimsenin dalga geçmesine doğrusu izin vermem. dışarıdan bakıldığında 2 kişinin tartışması elbette hoş gözükmez fakat bazen tartışma kaçınılmaz oluyor. daha fazla uzatmak istemiyorum. bu arada isg katip'te sertifika numaraları belli olmuş. risk analizi yapabilirsiniz.
  15. İrem Bengisu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

:) Dikkatsizim Bim Bey:) Pekala.

Teşekkürler
  16. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Estağfurullah rica ederim, ben espri yapmıştım.
  17. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Ya, sertifika numaraları belli ancak kayıt yapılamıyor sanırım şu an???
    Bi de altta fatura kısmında onayım eksik benim. Sanki sadece sınavı geçmişiz de belge için onay almışız gibime geldi. Fatura kısmım boş benim o_O
  18. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    belge ücreti 340 tl yazıyo, 354 yatırdık, aradaki fark ne peki.
  19. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    o da var... sadaka sanırım :)
  20. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    sonuçta belge tarih ve numaranız hazır önemli olan bu zaten.
    30.000x14 tl=? pek sadaka gibi durmuyor :)