1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizi yaparken lojmanları nasıl degerlendırıyoruz?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Naile Kaynak tarafından 24 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Naile Kaynak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  33697
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ADALYA OSGB
  bir işletmenin risk değerlendirmesini yaparken ofislerini üretim yapan yerlerini, depo tuvalet lavabo kısacası her yerini yangın elektrik zemin merdivenler aydınlatma kullanılan makinalar vs olarak tek tek değerlendiriyosun fakat o işletmeye ait birde lojman varsa nasıl degerlendiricez. cünkü arası baslı basına baska bir yermiş gibi oluyo oranın mutfagı tuvalet banyosu yatak hanesı elektrık yangın merdivenlerı hıjyeni kapısı penceresi. işletmeye ait risk degerlendirmesinde lojmandan bahsedicekmiyim? yaptıgım risk degerlendirmesi içine nasıl dahil edicem ? ayrıca onun ıcın bi risk degerlendirmesi mi yapıcam ki o olmaz gibi görünüyo aynı sgk numarasına aıt bir yere ayrıca rısk degerlendirmesi yapar gibi olucak bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi ?
 2. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37748
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Lojmanın personeli var mı? Varsa sigortası hangi firma üzerine? Lojmanın teknik hizmetlerini vermeye asıl işin yapıldığı yerden çalışanlar mı gönderiliyor?

  Lojmanlar çeşit çeşit. Mesela işveren kendi mülkü olmayan bir binayı toptan kiralayabilir. Belki teknik hizmetlerini de mülk sahibi yürütüyordur. Sözleşme ona göredir.

  Lojmanların kira kontratında bakım onarım kime ait acaba? İSG budur; işyerinin her türlü evrakını inceleyeceksiniz.

  Lojmanı kullanan personelin sağlık ve güvenliğinden işveren işveren sıfatıyla sorumlu olamaz. Ancak mülkü kullandıran olarak sorumluluğu vardır.

  Örneğin işveren olarak bir akşam çalışanlarınıza evinizde iftar yemeği veriyorsunuz. Onlara karşı ev sahibi olarak sorumlusunuzdur. işveren olarak değil. Orada yemekten zehirlenseler, elektrik akımına kapılsalar ev sahibi olarak sorumlu olursunuz. İş kazası değildir.

  Konuyla alakasız ama hukuksal benzerliği olan bir örnek: Arabanızı bir arkadaşınıza verdiniz ve kaza oldu, üçüncü şahıslar zarar gördü. Bu durumda aracın ruhsat sahibi olarak sorumlusunuz.

  Yani işveren lojmanda meydana gelebilecek sıkıntılardan sorumlu olabilir. Ama bu sıkıntılar iş güvenliği çerçevesinde ele alınamayabilir. (Lojmanda kızartma yaparken sıcak iş izni ve KKD kullanımı)
 3. Naile Kaynak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  33697
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ADALYA OSGB
  örnek olarak vermem gerekirse bir soguk hava deposu alt katta paketleme işi yapılıyor ust katta ofıs ofıslerın oldugu kattan bır kapı ıle lojman adı verilen yatakhanelere gidiliyor. orada paketleme işi yapan personeller kalıyor. ortak tuvalet banyo ve 5-6 tanede oda var. ama işletme binasının içinde ozaman ne yapıcaz. ben bir ortak saglık guvenlık bırımınde calısıyorum fırmanın rısk analızını hazırlarken o kat ıle lgılı degerlendırme yapıcakmıyım onu merak ettım. cunku ofıslerın oldugu kısımla bırlesık. mesela tesısden ayrı yıne tesıse aıt ısletmenın hemen yanında yapılmıs lojmanlarla ılgılı bır degerlendırme yapmadım. orayı ayrı bır yermıs gıbı dusundum fakat ıcıce gecılen kapılarla bırlesınce ne yapıcam bılemedım.

  bu arada lojman adı verılen bu yerlerde ayrıca baska personel calısmıyo. hep bır soguk hava tesıslerının hemen yakınında 5-6 odası olan yada daha fazlada olabılr. ortak tuvalet banyo ve camasır yıkama yerlerı olan yerler yapmıslar. calısanlar buralarda kalıyor temızlıklerı felan kendılerıne aıt.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Ocak 2014 ---
  cok ınsanı yerler degıl. sehır dısndan calısmaya gelmıs mevsımlık ıscılerın kaldıgı yerler daha acık soylemek gerekırse
 4. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37748
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Ona lojman değil koğuş denir. Koğuşlarla ilgili düzenlemeler eski mevzuatta (İSİG tüzüğü) vardı. Yeni mevzuatta da yer yer var. Koğuş ve sosyal tesislerle ilgili düzenlemelere bakmalısınız. Eski mevzuatı baz alarak bir çalışma yapabilirsiniz. Yani minimum şartların ona uyacak kadar yükseltilmesi iyi olur.
  İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK

  İşverenlerin Yükümlülükleri

  Genel Şartlar

  MADDE 5 – (1) İşveren, çalışanların sağlık ve güvenliğini korumak için;
  ğ) Çalışanların barınma ihtiyacını karşılaması durumunda, barınma şartlarını çalışanların sağlığını ve güvenliğini koruyacak şekilde düzenler.


  Barınma yerleri

  66 - Barınma, dinlenme ve sosyal amaçlı kullanılan tesisler, yanıcı olmayan ve kolay tutuşmayan malzemeden inşa edilir. Barınma amacıyla çadır ve branda kullanılmaz. Barınma yerlerinin ısıtılmasında, duman, gaz ve yangın tehlikesine karşı gerekli tedbirler alınır, mangal, maltız, açık ateş vb. kullanılmaz. Bu yerlerde uygun ve yeterli hijyenik şartlar, aydınlatma, havalandırma ve termal konfor şartları sağlanır. Barınma yerlerinde yeterli sayıda tuvalet, lavabo, duş yerleri bulunur. Bu yerlerde temizlik malzemeleri ile üst baş temizliği için gerekli araç-gereç ve makineler sağlanır.

  Çalışan konutları

  67 - Çalışan konutları, sağlık gereklerine ve teknik şartlara uygun bir şekilde inşa edilir ve bu konutlarda bir konutta bulunması gereken tesisat kurulur ve tertibat bulundurulur. Çalışan konutlarının, aileleri ile birlikte oturan çalışanlar için ayrı ev veya apartman şeklinde olması sağlanır. Bekâr çalışanlara özgü binalarda, kadınlar ve 18 yaşından küçük çocukların, erkeklerin bulunduğu kısım ile bağlantısı olmayan ve birbirinden ayrı özel kısımlarda yatırılmaları sağlanır.
 5. Naile Kaynak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  33697
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ADALYA OSGB
  ozaman aynı rısk degerlendırmesı ıcınde koguslarka ılgılı asgarı ısverenın sorumlulukları seklınde bır sayfa eklesem yeter sanırım. bu arada zaman ayırıp cevap yazdıgınız ıcın tesekkur ederım.
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  o bahsi geçen yerler iş kanunu hükümlerince işyeri eklentileri olmasından dolayı bölüm bölüm değerlendirmeni yapmalısın..
 7. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  işveren tarafından karsılanan barınma, dinlenme, lojman vs tesisler isg kapsamında ele alınmalıdır ve işverenin sorumluluğu devam eder.
 8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  İşyeri için yaptığınız risk değerlendirmesinin bir bölüöü olarak koğuşları ekleyebilirsiniz.