1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizi yaptığımızda eğitimde verecekmiyiz

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Nesrin karaciğer tarafından 9 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Nesrin karaciğer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben bireysel çalışıyorum iş yerlerine risk analizi ve acil durum eylem planı yapıyorum, iş yerlerine eğitim vermem gerekiyor mu ve katılım belgeside verecekmiyim?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  3. zeynep uyar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SADE OSGB
    Erkan Bey eğitim sertifikaları kimden alacaklar...
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eğitim
    eğitim katılım formu yeterli..
  5. zeynep uyar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SADE OSGB
    teşekkür ederim :)
  6. Göktuğ Gül İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111003
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk analizi hizmeti veriyorsanız firmalara yönetmeliğe göre öncelikle bir risk analizi ekibi kurarak, eğitimlerini vermeniz gerekiyor. Daha sonra beraber gezerek riskleri belirleyecek ve raporlayacaksınız.
    Ayrıca;

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN​
    USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK​
    Madde 4 — İşverenler, işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamının tesis edilmesi için gerekli önlemleri almakla yükümlüdürler. Bu amaçla, işverenler, çalışanları, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek, onların karşı karşıya bulundukları mesleki riskler ve bunlarla ilgili alınması gerekli tedbirler konusunda işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitim programlarını hazırlamak, eğitimlerin düzenlenmesini, çalışanların bu programlara katılmasını sağlamak ve verilecek eğitim için uygun yer, araç ve gereç temin etmekle yükümlüdürler.

Bu kapsamda çalışanlarında eğitim alması gerekmektedir.
    Aşağıdaki şekilde hazırlandığı taktirde katılım formu da, katılım belgesi de yeterlidir.

Belgelendirme
    Madde 17 — İşyerlerinde düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.
  7. Nesrin karaciğer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum hepinize
  8. Nesrin karaciğer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yönetmeliğe uygun olarak risk analizi+ acil durum eylem planı+ eğitim olması gerekmiyor mu? eğitimi verdiğimize dair de katılım belgesi verilmesi gerekiyor diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen
  9. Mustafa SİS İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    ÖZKİMSAN
    Erkan Bey risk analizini yaptıktan sonra her sayfanın altına imza attırıyoruz beraber yaptığımız kişiye. bir de bununla ilgili risk analizinin ilk sayfası olarak firmanın tanımı, sonra yapıldığı kişiler şeklinde bilgiler eklememiz gerekiyormus. bununla ilgili bir format ya da plan var mıdır ?
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    buna dökümantasyon diyoruz..yakında 4 risk analizi(çek list,5x5,fmea,kinney) dökümantasyon örneği paylaşacam ama biraz sansür yapmalıyım özel çalışmalarım olması dolaysıyla yayına sokamıyorum gizlilik ilkesine bağlılığım var..
  11. Sevinç KAYA İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17157
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar ,ben de şahıs firması kurarak özel çalışacağım.Benden de risk analizleri isteniyor.(Hem ofis,hem apartman ve diğer işyerleri olacak)Bakanlığın yayınlamış olduğu Risk Analiz Formlarını kullanmam bu tür firmalar için uygun mudur? yeterli midir?Ayrıca eğitim verecek miyim çalışanlara ? ve Acil Durum Formatları nasıl olacak,onlarıda mı hazırlama zorunluluğum var mı?Yardımcı olursanız sevinirim...Acil lütfen.
  12. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yönetmelik değişti biliyorsunuz arkadaşlar değil mi .(bu tür konuşmalarda yönetmeliğin değiştiğini bilen varsa uyarı şeklinde yönetmelik değişti değil mi arkadaşlar şeklinde bir not düşerse yanlış ya da eksik bilgilendirme olmayacaktır forum üyelerine.)
  13. seniso İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yönetmelik değişti ve bireysel eğitim veremezsiniz. benim anladığım bu. firmayla kısmi süreli sözleşme yaparsanız o zaman eğitim verebilirsiniz.
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    ben bunu anlamadım bireysel eğitim neden veremezsiniz dediniz ?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Mayıs 2013 ---
    kendimce hazırladığım taslak belki işinize yarayabilir.

Ekli Dosyalar:

15. seniso İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar

MADDE 13 (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.
    Yönetmelikte açıkça kimlerin verebileceğini yazmış. işyerinde görevli diyor. Yani orada çalışan iş güvenliği uzmanı ya da kısmi süreli sözleşme imzalamış olması gerekir. Ben bunu anlıyorum. Bireysel çalışmanın önünü kesiyorlar. Osgb lere uzmanları mahkum ediyorlar.
  16. B-Hacer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Osgb lere mecbur bırakılmak mantıksız geliyor, ben bir tanesi ile görüştüm, müşteriyi ben buluyorum, risk analizini ben yapıyorum, eğitimi ben veriyorum, bunun üzerine beyefendiler fatura keseceklermiş, faturaya mukabil vergileri düşeceklermiş, kalan rakamı % x oranında paylaşacakmışız, bir şey diyemedim sonra sizi ararım dedim çıktım bireysel çalışmayı düşünüyorum ama burada da sıkıntı var ...
  17. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu yönetmelik 15 mayısta çıktı.
    öncesini kapsamaz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Haziran 2013 ---
    al benden de o kadar

%50 ye bile razı olmuyorlar
  18. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    mayıs 15den önce problem yok...
  19. Satife Üstüner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yuzde kac dıyorlar acaba ve hangı sehır oldugunu ogrenebılırmıyım ?
  20. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    sız yuzde kac verırsınız? serkansu@nasgrup.net , 0530 304 37 32 ırtıbata gecın, anlaşılır