1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizinde şiddet düşer mi ? düşmez mi ?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve bilal5454 tarafından 14 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. bilal5454 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar iyi günler,

Bir söylentiye göre risk analizinde şiddet düşmez diğerinde düşer. Sadece olasılık düşer diyenler var. Fakat bir örnek verecek olursak idari bina da Dolapların sabitlenmemiş olması depremde devrilme riski olasılık 3 , sıklık 1 , şiddet 40 dersek ( yani ölümlü ) , Dolaplar sabitlenince otomatik olasılık ve şiddet düşmüyor mu yani şiddet daha düşer yaralanma gibi vs. burdan çıkan sonuç şiddet düşmez tezi çürümüş mü oluyor ?
  2. Ali Bayramov İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bilal kardeşim, şiddet biliyormusunuz ne? Böyle izah etsem bence daha kolay anlamış olursunuz. Bakın hafif bir dolap için şiddet küçük oluyor,amma ağır bir dolap için şiddet büyük oluyor. Siz sabitleyince olasılığı ve sıklığı azaltmış oluyorsunuz.
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Şiddet niye değişsin? Dolap üzerime düşerse canımı yakar. Sabitlersem sadece üzerime düşme riskini azaltirim. Ama cok siddetli bir depremde yine de düşerse canımı yakacaktir...
  4. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Şöyle düşünelim dolabı sabitledik ama bir iki yıl sonra sabitlenmiş yerler deforme oldu ve yine şiddetli bir sarsıntıyla düştü ve bize aynı etkiyi verdi. Yani olasılık iki yıl sonra oldu haliyle olasılık düştü ama şiddeti bize yine aynı oldu değişmedi..
  5. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Her yeni eğitim döneminde aynı sorular böyle devam eder.
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Fine-kinneyde şiddet değişmez.
    Sadece olasılık-Şans değeri değişir.
    Frekans ve Şiddette ise değişmez.
  7. İpek Yetiş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şiddet değişmez. Yapılacak kontroller veya uygulamalar çerçevesinde olasılığı ve freakansı ( fine kinney) düşer. Arabanın bugün size çarpmasıyla ölmeniz ile arabanın 3 gün sonra size çarpması arasında pek birşey değişmez.
  8. bilal5454 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arabanın çarpma şiddeti aynı mı olacak ?
  9. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Şiddet değişmez, şiddeti değiştirmek istersen mühendislik çözüm üretmek zorundasın. Örnk: 220 volt olarak kullanılan elektrik enerjisini 12 volta çekebilirsin o zaman şiddeti düşer.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Nisan 2015 ---
    Araba çarparsa ölürsün ancak arabanın hızını yavaşlatırsan sana çarpma durumunda ölme olasılığını düşürmüş olursun. Örnek araba çarpması şiddet 5 olasılığı şöyle izah edelim: 100 km hızla giderse ve sana çarparsa ölme olasılığın 5, 80 le giderse gene 5 :=) , 60 la giderse 4, 40 la giderse 3 20 ile giderse 2, hiç gitmezse 1 diyebilirsin. "1" dedim ne olur ne olmaz, araba duruyordur freni boşalır kayar vsss:=)
  10. bilal5454 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tamam arkadaşlar hepinize tek tek teşekkürler ve kazasız iyi çalışmalar :)
  11. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şiddet tabiki düşer duruma göre alacağın önlemle alakası var bu durumun biraz geniş düşünün arkadaşlar örnek vereyim size
    Rafın üzerinde bir malzeme var ve dengesiz duruyor düşmek üzere
    1) Malzemeyi düzeltiyorsun, streçliyorsun vs... malzemenin adamların üstüne düşme olasılığını düşürüyorsun düşerse adamın kafasını patlatır, yaralar ama şiddet en yüksek değerde şimdi bakalım 2. duruma OLASILIK DÜŞTÜ FREKANS VE ŞİDDET SABİT
    2) Aşağıda çalışan adamın kafasına baret takıyorsun malzeme düşüyor adamın kafasına adamın kafası patlamıyor OLASILIK FREKANS sabit ŞİDDET düştü.

Alacağınız önleme göre şiddet değeri değişir arkadaşlar.
  12. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    1. Soru: Bu dolap kesinlikle düşmez denebilir mi ? ( ki... Bence denemez)

2. Soru: Dolap düşerse sadece hafif yaralanma olur, ölüm ve sakatlık olmaz denebilir mi ? (Böyle söyleniyorsa tehlike hafife alınmış oluyor bence)

3.Soru: Denemez ise şiddeti her zaman en yüksek tutmak "önleyici"(proaktif) yaklaşıma uygun bir davranış olmaz mı ?
  13. İpek Yetiş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bize kurslarda ve şuan yüksek lisansta anlatılan şey; Şiddet asla değişmez olduğudur. Piyasadaki arkadaşlarda aynı durumdan sıkıntılılar. Ancak yapılan her önlem veya çalışma olasılığı / frekansı değiştirir, şiddeti değil :) Kolay gelsin..
  14. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Her önlem olasılığı düşürmez İpek Hanım çok yanlış değerler verirsiniz böylece risk skalası çok anlamsız çıkar. Alınacak önlem "Kişiye Yönelik Koruyucu Ekipman" gibi önlemler ise Şiddet Düşer.
    Aynı anda hem frekansınız hem olasılığı hem de şiddeti düşürebilirsiniz.
    Arkadaşın verdiği örnekte
    1) dolabı sabitlediniz = olasılık düştü
    2) dolabın yanından geçen insan sayısını azalttınız = frekans düştü
    3) çalışanlara baret verdiniz = şiddet düştü

Kolay gelsin ;)
  15. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    her dolap çalışanın kafasına düşer diye bir kural mı var?

dolap için kafaya düşmeyi ayrı değerlendireceksiniz, insanın üstüne devrilip insanın altında kalmasını ayrı.

ayrıca baretlerin bir koruma sınırı var. dolapları birde o baretin koruma sınırının üstünde koruma yada altında koruma diye ayrıca değerlendireceksiniz.

yani bir dolabı değerlenedirirken aynı dolap için 3-4-5 değişik durum söz konusu olabilir. her durumu bir tek dolap diye geçerseniz başında baret olan adam dolap altında kalıp ölürse baret ne işe yaramış olacak?

baret verdim şiddet düştü olmaz. ne ye göre kime göre..

bir olay sonucunda ölüm var diyorsanız ne tedbir alıp neyi düşürürseniz düşürün o olay gerçekliştiğinde yine ölüm varsa şiddeti asla değiştiremezsiniz. ölüm ölümdür.
  16. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ama dolabın içerisindeki mazlemeleri azaltınca ya da küçük dolap koyunca şiddet küçülüyor.

dünyada hiç nir yerde şiddet düşmez diye bir şey yok 3-5 eski türk isgci sallamış bunu hala deli kuyu taş misali anlatmaya çalışıyoruz
  17. İpek Yetiş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Vallahi bizim firma dış denetimlere tabi oluyor. TSE'den gelen uzmanlar şiddetin değişmeyeceğini her geldiklerinde dile getiriyorlar. Ayrıca şirketin ilk A sınıfı uzmanlarından olan bir danışmanı da bulunmakta. Kendisi de aynı şeyleri söylüyor. Ekstra olarak yüksek lisans hocaları ve kurslardaki hocaların dediği de aynı olunca bizde firmalarımızda bu yöntem ile ilerliyoruz.
  18. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    şöyle düşünün bir nalburda 3 mtlik bir rafınız var. tehlike raftan malzeme düşmesi. ağır cisimler yüklüyorsanız çivi çekiç vb eylemsizlik az olacak olasılık ortalama 3 veya 4 ve şiddet ölüm olur. yani 5

ancak bunu görüp, üst raflara sadece strafor basitce çok hafif şeyler yükleme kuralı koyarsanız, şiddet ölüm olmaz. hafif yaralanma olur. hadi 3 diyelim. ama malzeme hafif ve kaygandır olasılık artar 4-5 olur.

TSE den bahsediyorsunuz,
    "Türk Standartları Enstitüsü" zaten az önce de belirttiğim gibi, bu Türk isgcilerinin bir yaklaşımı.

globalde çalışıyorum. yurt dışından gelen denetmenler tarafından denetleniyorum. bunun yanı sıra yurt içinden de denetleniyorum, Trde toplam 7 kişilik bir uzman ekibimiz var 1 A 1B ve 5 c . tüm dünyaya yayılmış organizasyondaki uzmanlarla berbaer çalışmalar yapıp, görüş alışverişinde bulunuyorum. dış kaynaklarla çalışıyorum. hiç böyle bir yaklaşım görmedim. herkes şiddetin düşmesinin zor olduğunu kabul ediyor ama imkansız değil. yukarıdaki örneği bana açıklarmısınız lütfen. strafor koyunca yukarıya şiddet ne olur? olasılık ne olur?
  19. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Olay dolap meselesi değil sadece Ahmet Bey burada arkadaşların doğru bilgilere ulaşması. Baret kişisel koruyucu ekipmandır % kaç korur onu bilemem ama şiddeti düşürmeye yönelik önlemdir. Kişisel Koruyucu Ekipmanlar her zaman şiddeti düşürücü bir önlemdir. Ölümden korur mu korumaz mı bu olayın durumuna göre değişir. Kule vincin üzerindeki halat koparsa, yük aşağı düşerse aşağıdaki inşaat işçisini baretin korumayacağı şiddeti azaltmayacağı tabiki bir gerçektir. Dolap örneğinde de bareti örnek olsun diye verdim baret temsili söylediğim bir örnek. Arkadaşın asıl sorusu şiddetin düşmeyen bir faktör olduğunu düşünmesi. Riskin durumuna göre ve alınacak önleme göre şiddet değişkenlik gösterir.
    İpek Hanım herkesin her dediğine inanıyor olsaydı insanoğlu bugün dünya yuvarlaktır diyenleri hapse atarlardı :) En iyi olan şey bence sizin gözlemleriniz ve olaylara bakış açınızdır.
  20. İpek Yetiş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ölmenin şiddeti mi değişecek ?. Siz alıcağınız önlemlerden sonra olasılığı veya frekansı düşürürsünüz. Ölmenin şiddeti hafiflemez ki. İkinci değerlendirmenizde olasılığı düşürdüğünüzde zaten otomatik olarak risk değeri düşecektir.

Sizin üstündeki malzemenin ağırlığını değiştirmeniz belki de hiçbir şeyi değiştirmeyecek, kaza sonucu ölüm yine gerçekleşebilecektir. Bu olay da %2'lik kısım ile açıklanabilir.

Siz başlangıçta olasılığı:6, frekansı:2, şiddeti: 40 der R.Değerini 480 bulursanız Tolerans gösterilemez riske girer. Ama üzerindeki ağırlığı değiştirip, ekstra önlemler alırsanız O:0,5 F:1 Ş:40 der RDyi 20 bulursanız sonuç Olası risk çıkar.

2013 yılından itibaren yapılan denetimlerde ve İSG denetimlerimizde bu tür çalışmalar yapıyoruz ve herhangi bir uygunsuzluk yemedik açıkcası. Yurtdışı sosyal denetimlerimizde de risk analizlerimize bakıyorlar ve uygun buluyorlar. Bu şekilde 3 sosyal denetim geçiriyoruz.

Bu olay kişiden kişiye değişiyor gibi. Hala rayına oturtulamadı.