1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizinde şiddet düşer mi ? düşmez mi ?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve bilal5454 tarafından 14 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    anıl bey benim verdiğim örnek de asıl anlatmak istediğim durum risk değerlendirilmesi yapılırken

dolap deyip tek satırda her bir durumun değerlendirilmemesi gerektiğidir.
    dolap kalemi için daha bir çok şey yazabileceğimiz en az 5-6-7 satır da olmalıdır.
    dolap kapaklımı kapaksız mı? tavana yada duvara asılı dolapmı? yoksa yerden yükselen bir iki adam boyu bir dolap mı?

bakın sadece daha dolabın şekli ve konumu ile yazdım. daha arkadaşların dediği gibi dolabın içindeki malzeme değişkenlikleri var. bugün işçi o dolaba strafor koyar siz strafora göre görüp değerlendirirsiniz yarın o straforlar biter ani malzeme gelmiştir adam çok daha ağır bir malzeme koyar.

demek istediğim varyasyonun sonu yok. dolayısı ile de senaryonun sonu yok.
  2. İpek Yetiş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Vallahi ben, benden uzman olan kişilerin dediğini de göz önüne alıp öyle inceleme yapıyorum. Türkiyenin ilk A sınıfı uzmanlarından olan benden 25 yıl fazla deneyime sahip kişinin dediğini göz önüne almazsam olmaz. Benim kendi kişisel fikrimde bu yönde ayrıca. Ben yıllardır bu şekilde çalışma yapıyorum ve kişilerede böyle aktarıyorum. Bakalım sonuç nasıl olacak ? Bi ortak nokta olmalı artık.
  3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hanımfendi, siz değişiklik yapınca adam ölmüyor!
    zaten şiddet dediğimiz şey ölüm, ölümün şiddetini düşürmek kelimesi çok demagojik ve manasız
    ben olasılığı arttırıyor ama şiddeti düşürüyorum yani artık adam ölmüyor,

üzerine strafor köpük düştü diye cam adam bile ölmez :D

yani aksiyon planım açık ve net bir şekilde şiddeti hafif yaralanmaya çeviriyor. daha nasıl anlatayım bilemedim. konuyu anlamak değil kendi iddanızda tutunmak niyetindesiniz.

memleketin haline benzedi bu konuşma.

denetimlerde de siz şiddet düşürmediniz diye uygunsuzluk yemezsiniz. sonuçta denetmenin orada baktığı risk değerinin düşmesidir. ister olasılığı düşürün ister şiddeti.

benim örneğimde açıkça şiddet düşüyor.
  4. İpek Yetiş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Ben adamın üzerine strafor düşerse ölür demedim ki, sanırım dikkatli okuyamayan ben değilim gibi.. Ben ana malzeme ile ilgileniyorum, yani raf ..

Neyse, ben merak ediyorum ölme durumu ortadan kalktı gibi gösterilen risk değerlendirilmesi sonucunda, herhangi bir durumda üzerindeki malzemenin kişiler tarafından değiştirildiğinde ölümle sonuçlanan bir kaza olursa nasıl bir yol izlenmeli ?.

İnceleme sırasında sizin o riski ortadan kaldırdığınızı beyan ettiğinizi görecekler. Nasıl bir yol izlerdiniz ?. Sonuçta artık ölme durumunun olmadığını söylediniz.
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    gerçekten size anlatmaya çabalayarak vakit kaybetme gereği duymuyorum :) kendinizce devam edebilirsiniz
  6. İpek Yetiş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Pardonda, nasıl bu şekilde yorum yapma yetkisini kendinizde buluyorsunuz acaba ?. Siz kimsiniz ki ?. Herkesin havası civası klavyeden ibaret olmuş vallahi..

Biz burada birbirimizden bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz. Bende bu konudaki eksikliğimi, aklıma gelen soruyu size sordum. Benim ne şekilde devam edip edemeyeceğime kendinizde karar verdiğiniz içinde Allah razı olsun.
  7. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ahmet Bey haklısınız varyasyonlar binlerce yazılabilir o bizlerin takdirine kalmış. Şiddet istendiği takdirde her türlü düşer. Olasılıkta düşer Frekansta düşer Şiddette düşer. Bunlardan hangisini veya hangilerini düşürmek daha mantıklı daha az maliyetli vb.. durumlar bu bizim ve çalıştığımız firmanın takdirine kalmış bir durumdur.
  8. İpek Yetiş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Anıl Bey benim aklıma birşey geldi. Yukarıda soruma cevap alacağıma, aşağı seviyelerde bir üslupla karşılaşmamdan kaynaklı sizlerden akıl almak isterim.

Ben merak ediyorum, yukarıdaki bayanın örneğinde ölme durumu ortadan kalktı gibi gösterilmiş risk değerlendirilmesi sonucunda, herhangi bir durumda üzerindeki malzemenin kişiler tarafından değiştirildiğinde ölümle sonuçlanan bir kaza olursa nasıl bir yol izlenmeli ?.

İnceleme sırasında sizin o riski ortadan kaldırdığını beyan edildiğini görecekler. Nasıl bir yol izlerdiniz ?.
  9. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İpek Hanım oradaki olay sonucunun nasıl biteceğini kimse tahmin edemez olayın kusur dağılımı yapılırken başımıza ne gelir ne gider bilinmez ama ilk etapta biliyorsunuz ki kolumuzdan tutup karakola götürecekler. En önemli kısım bizim oradaki riski tespit etmiş olmamız. O riski tespit etmiş isek büyük ölçüde paçayı kurtarmış oluruz. Değerlendirme yapılırken her şeye bakılıyor burada senin iyi niyetli çalışmış olman ve o riski görmüş yazmış olman yeterlidir. İyi niyette açıkça şudur. Görevine düzgün geliyor musun tespit defterin yazılmış mı kurul kararları denetim raporları vs.. düzenli işine özen gösteriyor musun. Burada eğer aksi bir durum varsa seni orada yazdığın önlem kurtarmaz. Bunun takdiri tabiki yüce yargıdadır ama bugüne kadar olan durumları incelediğimizde işyerinde birşeyler yapmaya çalışanların, iyi niyetle çalışanları kusuru dahi olsa bu kusur olarak görülmez. Sonuçta senin alınmasını istediğin önlemler de risk analizindeki kişilerin ve senin ufkunla sınırlıdır bazı durumlarda. Ölümlü olması imkansız diye gördüğün durumlarda ölümlü bir olay olduğu takdirde bence en önemli olay yukarıda da dediğim gibi senin sadece riski tespit etmiş ve mantıklı bir önlem önermiş olmandır. Şahsi öngörüm bu yönde.
  10. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şiddet düşmez diye birşey elbettki yok ancak kesinlikle her durumda düşer de diyemeyiz. En doğrusu çoğunlukla düşmez olacaktır. tehlikeye alınan önleme göre değişir bunu da değerlendirecek olan bizleriz. ayrıca olabilecek şiddetlerin hepsini değerlendirmekte elimize çok fazla veri ve içinden çıkılmaz bir analiz sunar ki bu da işçiler tarafından anlaşılamaz bir hal alır. En doğurusu kabul gören oluşabilecek en mantıklı şiddeti seçmekir.
  11. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Olasılığı düşürdükte şiddet kaldı. Önce olasılığı düşürün ölmezsek 30 yıl sonra şiddeti tartışırız.
  12. Ali Bayramov İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Günel hanım,tabii ki şiddeti düşürmek mümkün, amma Bilal arkadaşımızın yazdığı önlem sadece ve sadece olasılık ve frekansı azaltacak. Amma Bilal orada bizim önerdiğimiz gibi daha küçük dolap kullanmak kararı alsa şiddeti düşürmüş olacak.
  13. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    en iyi cevap..kesinlikle hem fikirim.....
  14. bilal5454 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar her kafadan ayrı fikirlerin oluşması doğal fakat şahsi fikrim yaptığımız risk analizlerinde alacağımız önlemlere göre hem olasılığı hem şiddeti düşürebileceğimiz yönünde.
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Yaptığım incelemelerde şu sonuca vardım hep.
    Olasılığın düşürülmesi kazanın önlenmesine yönelik etki sağlayacaktır, şiddetin düşürülmesi de kaza sonucu etkilenen kişi/nesneye olan zarara etkili olacaktır.

Yüksekte çalışma durumunda ilk önceliğimiz elbette düşmeyi önlemek olacaktır. Ama yine de önlemlere rağmen bir sıkıntı oluşursa ve kaza durumunda kişinin zemine çarpması durumunda zemini yumuşatacak özel malzemelerle kişiye olan etkisini düşürmek te bir önlem dir. Evet olay meydana gelmiştir ama en azından kişiye olan zararı düşürmeye yönelik son tedbirler gözü ile bakıyorum ben..

Dolayısı ile şiddet de düşürülebilir.
  16. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    haklısınız,
    benim cevabım "şiddet asla düşmez" yaklaşımınaydı, örnek üzerinde değil, söylediklerinize katılıyorum. hafif ve ufak dolap şiddeti de düşürecektir.
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Konu üzerinde yapmış olduğunuz fikir teatisi ve kritiği baya faydalı oldu herkese teşekkür ederim..
  18. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar şiddeti tehlikenin kaynağı yaratır. Kaynak üzerinde değişiklik yapamazsak DÜŞMEZ. Bizim risk analizindeki riskleri önlemede kullandığımız sıralama hatırlarsanız şu şekildedir.
    1) Tehlikeli olanı yok etme
    2) Tehlikeli olanı daha az tehlikeli olanla değiştirme ( ikame)
    3) Mühendislik önlemleri uygulamak
    4) İdari önlemler
    5) KKD kullanımı

1 de şiddeti tamamen yok edebiliriz. 2 de şiddetti düşürebiliriz. 3 de şiddeti belki düşürebiliriz. 4 ve 5 te ise şiddeti düşürmek mümkün değildir.

Benim düşünceme göre şiddet düşürülebilir hatta yok edilebilir. Ama genelde bu maliyetli oluyor ve ilk 3 maddeyi pek yapamıyoruz. O nedenle şiddet düşürülmüyor. Bende neredeyse hiç düşüremedim.

Bir kaç arkadaş KKD kullanımı ile şiddetin düşeceğini söylemiş. KKD en son ÇAREdir. Şiddeti kesinlikle düşürmez.
  19. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şiddet sadece risk ortadan tamamen kalkarsa düşer

X makinesi kapağı açık çalışıyorsa kapağa kilitli sviç sistemi takmak kaza olasılığını düşürürken X makinesi işletmeden tamamen kaldırılırsa yapılan analiz sonucunda şiddeti de doğal olarak en düşük puana düşecektir.
  20. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    risk tamamen ortadan kaltığında artık zaten bir madde olarak kalmaz. ama şiddet değişebilir. bunun yüzlerce de örneği var.