1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Risk analizinde şiddet düşer mi ? düşmez mi ?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve bilal5454 tarafından 14 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şiddet tabi ki de düşer. Örneğin bir kimyasal deposu düşünün, Depoda yüksek miktarda kimyasal depoluyorsunuz ve bu kimyasalların patlaması sonucu tüm tesisin etkileneceğini ön gördünüz. Sonrasında tedbir olarak kimyasalların sadece haftalık veya aylık ihtiyaç miktarı kadar depolanmasına karar verdiniz. Bu aldığınız önlem deponun patlama olasılığı belki azaltmaz fakat patlama durumunda meydana gelebilecek zararın şiddetini düşürmüş olursunuz.
  2. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

No 1: Başına bir taş parçası düşüyor kafatasın çatlıyor
    No 2: KKD kullayorsun başına aynı taş parçası düşüyor kafatasın çatlamıyor
    Kesinlikle düşürmez derken ? :)
  3. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    KKD kullanarak şiddeti yok etmeye veya düşürmeye yönelik bir şey yapmış olmuyorsun. O şiddeti oluşturan tehlike kaynağı hala aynı, sadece çalışana kişisel olarak koruma yapıyorsun. Şiddet düşürme kaynağında yapılacak bir değişiklikle olur.

Sen yukarıdan düşebilecek tüm taşları toplarsan veya yüksekte taş oluşumuna neden olmayacak bir çalışma yöntemi bulursan vb şiddette değişme olur. KDD ile kesinlikle olmaz. Hala aynı düşüncedeyim ;)
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Madde olarak kalır neden kalmasın ki, sonuçta riskin tamamen ortadan kalkması risk değerlendirmesi prosedürü ile gerçekleştiğine göre risk ortadan kalksa da kalkmasa da evrak içerisinde olduğu gibi kalır, kalmalı daha doğrusu

Örneklerden bir tanesini açıklasanız rica etsem, bilmediğimiz şeyler illaki vardır öğrenmiş oluruz...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Nisan 2015 ---
    Bu risk değerlendirme aşamalarına aykırıdır

Tehlikeyi kaynağında önlemek lazım, başına düşen taş parçasının nerden geldiğine/gelebileceğine yönelik risk değerlendirmesi yapılmalıdır. Burada bu taş parçası düşerse baret şiddeti düşürür demek risk değerlendirmesinin mevzuatına aykırı, daha önce alınması gerekli tedbirleri atlayarak baret kullandırıp şiddeti düşürmek doğru değil...
  5. Erdinç SOYLU İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Hemen hemen ortak kanı şiddetin değişmeyeceği şekilde;
    Peki, Ortamda 40 adet LPG tüpü kullanılıyor ve uyarılardan sonra LPG tüpü sayısı 5 adete düşüyor. Burada şiddetin de düşmesi gerekmez mi?
  6. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çok haklısınız tabiki aşamalarına aykırı tabiki ama burada bunu tartışmıyoruz zaten tehlikeli önlemek varken neden KKD verelim ? arkadaşa söylediğim durum KKD nin şiddeti düşürdüğüdür. Farzedin son aşamaya kadar çözüm kalmadı napacaksınız KKD vererek şiddeti düşürmeyecek misiniz ? Tedbir atlama değil olay tedbirin imkansız olduğu durumlardan bahsediyoruz. Ben objektif konuşuyorum siz öznel bakıyorsunuz olaya ama şu an :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Nisan 2015 ---
    Bak işte Engin Hocam çok güzel bir şey yapmışsın örneğinde taşları topladın, taş düşmedi tehlikeyi yok ettin ama ŞİDDET değişmedi :) Olma ihtimalini milyarda 1 e katrilyonda 1 e indirdin süpersin ama olursa gene şiddeti aynı olur şiddetini değiştiremedin :)
  7. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu taş örneğini inşaatta kullanılan tuğla olarak düşünürsek ve tuğla yerine bims benzeri daha hafif malzeme kullanırsan düştüğünde oluşturacağı zararı azaltmış olursun. Yani şiddet düşer.
  8. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    bu soruyu soran arkadaş aynı tehlike kaynağı (örn: kırmızı tuğla) için şiddet düşermi diye sormak istemiş. Dolayısıyla bazı arkadaşlar tehlike kaynağını değiştirip ve ya azaltarak şiddettin düştüğünü söylemişler doğrudur ancak siz tehlike kaynağını değiştiriyorsunuz zaten her kaynağın şiddetti farklı olacaktır.
    Benim anladığım aynı tehlike kaynağı için şiddet düşer mi düşmez mi. Bunun cevabıda değişmemesi lazım. Siz tuğlalar düşmemesi için çelik kafes yaptırıp düşme olasılığını düşürseniz de tuğla düştüğünde aynı etkiyi verecektir şiddetti aynı kalacaktır. Kırmızı yerine hafif beyaz tuğla derseniz o zaten farklı bir risk değerlendirmesidir. Belki başka bir tehlike kaynağı ile birleşmesi sonucu örneğin aynı mesafeden aynı tuğlanın düşmesinin şiddeti artabilir yada azalabilir. mesela zeminde üstü açık kimyasal bir maddenin bulması tuğlanın bu kimyasal üzerine düşüp kimyasalın çalışana sıçraması başka bir riski oluşturacaktır.

Hepimizin bildiği üzere risk değerlendirmesinde bir olay için onlarca parametreyi düşünüyoruz. Aslında böyle bir soru soruyu cevaplamak zor. şiddet değişir mi değişmez mi kıyaslamasını yapabilmek için tehlike kaynaklarında değişiklik olmaması gerekli diye düşünüyorum.
  9. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şiddeti değiştirirseniz göz göre göre lades dersiniz. Demir dolap ve ahşap dolap örneğinden gidecek olursak İşverene dediniz ki demir dolapların yerine ahşap dolapları getir devrilirse öldürmez. 3*4:12 den 3*2:6'ya düşürdünüz hadi duvarada sabitleyin 1*2 oldu. Allahın işi bir şekilde ahşap dolap devrildi çalışan öldü. Olamaz mümkün değil diyeniniz var mı? Varsa zaten onunla hiç tartışılmaz ümitsiz vakadır. Şiddeti değiştirmek risk analizinin doğasına aykırıdır:)
  10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1. konu risk değerlemesi belirli periyodlarda baştan yapılır o sırada bu maddeler tekrar tespit edilmeyeceği için risk analizinde olmaz.
    2. konu: öncelik elemine etmektir ancak bunu yapmak mevzuata aykırı değildir, öncelik vermekle aykırı olmak arasında fark var lütfen kafaları karıştırmayalım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Nisan 2015 ---
    oğuzhan bey, ne kadar bilgili konuşuyorsunuz, kaç yıldır risk analizi yapıyorsunuz? o kadar emin konuşuyorsunuz ki, "Şiddeti değiştirirseniz göz göre göre lades dersiniz." ben sizin bu konuda uluslar arası bir otorite olduğunuzu düşündüm. zire ben onların yazdıklarını inceleyerek "şiddet düşürülebilir. zordur, ma mümkündür" kanısına ulaştım
    rica etsem, daha önce benim verdiğim örneklere de açıklık getirir misiniz?
  11. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O zaman sizin risk analizinizdeki tüm şiddetler ölüm. parmağına çivi batan adam da tetanostan veya arı sokan çalışan alerjiden ölebilir. Yaptığınız herhangi bir risk analizinde Varsa eğer sonucu ölüm olmayan bir madde paylaşır mısınız merak ettim?
  12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tamam
  13. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tetanozla ilgili önleyici çalışmalar yaparsan bu adam tetanoz olmaz veya arı ile uğraşan kişiye tulum giydirdim arı yüzünden ölmezi konuşuyorum
  14. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sabitlenmiş ahşap dolabın düşme ihtimali ve tulumlu bir kişinin kolundan veya boyun bölgesinden arı girme ihtimalleri arasında çok mu fark var? Ayrıca tulum giydiğinizde arının sokmasını mı engellediniz yoksa şiddetini mi düşürdünüz?
  15. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Anlamamanı anlıyorum
  16. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mevzuata aykırıdır...

Madde 10 Risk kontrol adımları

b) Risk kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması: Riskin tamamen bertaraf edilmesi, bu mümkün değil ise riskin kabul edilebilir seviyeye indirilmesi için aşağıdaki adımlar uygulanır.

1) Tehlike veya tehlike kaynaklarının ortadan kaldırılması.

2) Tehlikelinin, tehlikeli olmayanla veya daha az tehlikeli olanla değiştirilmesi.

3) Riskler ile kaynağında mücadele edilmesi.

der yönetmelik. Doğal olarak bir yeraltı işletmesinde kavlak düşmesine karşı siz salt olarak baret takmayı örnek gösterek şiddeti düşüremezsiniz. o zaman yaptığınız risk değerlendirmesinde tespit ettiğiniz tehlike kaynağı olan taş düşmesine birden fazla maddede yer vererek kendini tekrara itilmiş oluyorsunuz. Örnek olarak;

1- taş düşmesi -> tahkimatın tasarımı
    2- taş düşmesi -> baret kullanımı
    3- taş düşmesi -> ....

şeklinde işlem uzayacaktır. Haliyle sizin döfü tamamladıktan sonra kontrol adımını uygularken 1. maddede şiddeti düşürmeden çıkan risk skoru atıyorum 1x5 = 5 ise 2. maddede 1x3 = 3 demeniz, işletmede taş düşmesine bağlı tespit edilen tehlike kaynağına karşı aldığınız iki önlemden skoru yüksek olanı görmemek olur.

Ha derseniz ki ben tahkimatı da kkd kullanımını da aynı madde içinde alıyorum, o zaman zaten hatayı başta yapıyorsunuz

Risklerin belirlenmesi ve analizi

MADDE 9 – (1) Tespit edilmiş olan tehlikelerin her biri ayrı ayrı dikkate alınarak bu tehlikelerden kaynaklanabilecek risklerin hangi sıklıkta oluşabileceği ile bu risklerden kimlerin, nelerin, ne şekilde ve hangi şiddette zarar görebileceği belirlenir. Bu belirleme yapılırken mevcut kontrol tedbirlerinin etkisi de göz önünde bulundurulur.
  17. Şiddet alınacak tedbirle tabiki düşer.

Kazanın olmaması için gerçekleştirilen önlemler/ tedbirler olasılığı düşürür.
    Kaza olduğu anda az zarar vermesi için alınan önlemler/tedbirler ise şiddeti düşürür.

Silindir sistemi olan bir makine düşünün tedbir almazssanız kaza gerçekleştiğinde ölümle sonuçlanacaktır. Fakat Silindire sensör takarsınız. Sensör bozulabilir diye düşünerek. Silindirin hemen üzerine durdurma ipi gerersiniz. Silindire ell ile müdahale etmemesi için çift el kumanda yaparsınız. Silindire bir yaklaşma mesafesi koyarsınız.
    Yukarıda belirttiğim gibi bir sensör silindire çalışanın kapılmasını engeller tabiki çalıştığı sürece. Bu da olasılığı etkiler.

Fakat silindir üzerindeki bir durdurma ipi kaza daha fazla zarara yol açaması için konur. Çalışan silindire takıldığı anda ipe çarpar ve silindir durur. İşte bu önlem switch çalıştığı sürece şiddeti düşürür.

Acil duruma hazırlık ve organizasyonel önlemlerde şiddeti düşürür. Yangının hemen sonrasında bir işletmenin alarm vermesi. İşletmenin daha önceden hazırlıklı olması ölüm veya yaralanma sayısını minimuma çekecektir.

Ayrıca yangın söndürme sisteminin olması ve anında müdahale yine yangının zarar vereceği etkiyi minumuma çekecektir.

Şiddeti düşürmeye yönelik kkdlerde var. Yüksekte çalışanlar için çalışma alanına korkuluk yaparsanız düşmesini engellersiniz. Fakat düşme buna rağmen gerçekleşebilir. Bu nedenle korkuluk olaslığı düşürür. Siz bu çalışan birde yaşam hattı sağlayıp emniyet kemeri sağlarsanız düşme eğlemi gerçekleşse bile etkisi çok azalır. Bu ise şiddeti düşürür. Eğer güvenlik ağı kullanırsanız. Aynı şekilde düşme gerçekleşir fakat şiddeti düşük olur.

Elektrik ya çalışanı çarpar yada yangın çıkarır. Elektrik tehlikesinin genel anlamda iki sonucu olduğunu biliriz. Hiç önlem almazsak kaza oluştuğu anda ölüm kaçınılmazdır. KAR kullanırsak. Şiddeti düşürebiliriz. Topraklama kullanırsak olasılığı düşürebiliriz.

Daha böyle çok örnek bulunabilir.
  18. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Daha tartışıyonuz mu siz :D
  19. Serdar AKGÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tabiki bu tartışılmalı kanun koyucu her işi uzmana bırakırsa bu işte uzmana kalıyor. Uzman, uzmanlık alanı ve liyakat esasına göre seçilip iyi bir eğitim ve staj döneminden geçebilseydi tartışmak yerine düşer yada düşmez diyecekti. Ama bu olmadığı için uzman kendine bir liyakat oluşturmak ve uzmanlığı sadece kendi çabası ile geliştirmeye çalışırken işte tüm bu ve bunun gibi tartışmaların neticeye sonuçlanmaması ile karşılaşmaktadır.

Risk değerlendirme yönetmeliği var Yönetmeliğin adı Risk Değerlendirmesi ise bu kapsamlı olacak uzmana aldığı eğitimi destekleyici bilgi sunucu olacaktır. Olasılık nedir? Şiddet Nedir? Frekans nedir? Nasıl Düşer nasıl düşmez mutlaka olmalıdır. Sadece kanun koyucu üzerindeki sorumluluğu kaldırmak işi uzmana atmak Yönetmelik yapmak olamaz.

Uzman sadece Risk Ekibi üyelerinden birisidir. Risk değerlendirme çalışmalarına katılma görev ve ödevi var. Siz hiç destek elemanı veya çalışan temsilcisine veya ekip üyelerinden birinin bu tartışmayı yaptığını gördünüz mü? Daha doğrusu bu üyelerin olasılık veya frekansın ne olduğunu bildiğini biliyor musunuz. Burada demek ki kanun koyucu diyor ki bırakın Risk Değerlendirmesini yapmayı Risk Değerlendirmesi yapmayı ve tüm bunları bunlara siz öğretin. İşverene, işçiye, yöneticilerine ... herkese siz öğretin. Uzmana kim neyi nasıl öğretti ki bu ödevi bizden isteyebiliyor.

Bunun yazıldığı istendiği ülkelere bakacak olduğumuzda henüz iş yeri açılmamışken uzmanlığın görevi başlıyor. Uzman onay vermediği sürece o iş yeri istediği gibi işi başlatamaz. Raporunu yazar iş sağlığı ve güvenliği şartları yerine getirilmiş ise iş başlar tabela asılır. Ülkemizde her şey başladıktan sonra uzman devreye girer. Yanlış giden her şeyi düzeltme görevi ondadır. Uzman inanın düzeltemez. İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları uzmanın değil işveren başta olmak üzere tüm kademeleri içine alan bir süreçtir. Çeki kapasitesi 5 ton olan 40 baklalı zincir düşünün bir baklası uzman. Bütün baklalar çürük bir uzman baklası sağlam çek bakalım 5 tonu deniliyor. Çekmez!!! Tartışın tartışmayın demiyorum. Ama görüldüğü gibi sonuç değişmiyor. Değişmesi umuduyla hepinize başarılar diliyorum.
  20. berat onur atalar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    102326
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar öncelikle merhaba 1. ve 2. kontrol noktalarında verdiğiniz şiddetti nasıl değiştiriyorsunuz anlamadım. tehlikenin meydana gelme olsasılığından sonuç yani şiddet hep aynıdır. yüksekten düşme sonucu ölüme sebep olabilecek bir kazanın siz önlemlerini alıpta olasılığını düşürürsünüz. düşme sonucu kişinin etkilenmesi aynıdır. KKD kullanımı gibi veya benzer önlemleri almak sadece frekans ve olasılığı etkiler. olayın olma şiddetini değiştirmez. örneğin tüp depolarında patlama birden çok ölüm ve çevresel felaket olarak değerlendirirsek, siz tüplerin haftalık veya aylık depolanması uzun süre depolanmaması konusunda önlem aldığınız da kazanın olma olasılığını etkilemiş olursunuz. haftalık veya aylık tüp depolanması yaptığınızdan dolayı patlama durumunda yine birden çok ölüm ve çevresel felaket meydana gelir. sonuç olarak şiddet değişmez olasılık ve frekans değişir. şiddetle oynarsanız olası bir denetim de sıkıntı yaşarsınız sizden açıklama isterler.